GamePad Nedir? Nasıl Kullanılır?

GamePad Nedir?

GamePad’de bir bilgisayar klavyesidir.Ancak bu klavye özel bir tasarıma sahiptir ve oyun için tasarlanmıştır.Oyun dışında başka bir işlevi, veya fonksiyonu da bulunmamaktadır.

GamePad’i incelediğimizde bir kaç bölüme ayırmak mümkündür.Bu bölümlerden birisi de D-Pad’dir ve bu kısım oyunda hareketleri kontrol etmenizi kolaylaştırır.Oyun içerisinde sağa, sola, yukarı ya da aşağı doğru hareketleri sağlamak D-Pad’in görevidir.Yani klavyenin ok tuşlarının yerine GamePad’de D-Pad bölümü bulunmaktadır.

GamePad Kullanımı

GamePad üzerinde bulunan tuşlar eski modellerde 2 ya da 4 adetti ancak  yeni nesil GamePad cihazlarında ise 6, 8 veya daha çok sayıda tuş bulunmaktadır.GamePad üzerindeki her tuş, belli bir fonksiyona sahiptir ve bu fonksiyon, oyundan oyuna değişebilir.

GamePad alırken en çok dikkat etmeniz gereken parmaklarınızın bütün tuşlara yetişebilecek şekilde tasarlanmış olmasıdır. Hatta bunun için ergonomik GamePad’leri de tercih etmeniz de fayda vardır.

Bazı GamePad’lerde ekstra özelliklere de rastlamanız mümkün. Bunlar “turbo” ve “auto-fire” (otomatik ateş) özellikleridir. “Auto-fire”, tek tuşa basarak sürekli ateş etmenizi sağlar. “Turbo” ise, hareketlerin daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi açısından son derece yararlıdır.

GamePad Nedir? Nasıl Kullanılır?” İçin 3 Cevap

  1. ben bu gün joypad aldım usb girişli ( jwın USB Vibration Joypad ) bilgisayarıma usb girişinden bağladım aygıtı yükledi pes 2010 oyunu çok güzel takılmadan oynadım tüm fonksiyonlarla fakat araba yarışlarını açtığımda ( dirt 2 , nfs shift ) joypad ile oynayamadım bunun için bir ayar felan yapmam gereklimi bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirm

GamePad Nedir? Nasıl Kullanılır? İçin Yorum Yap