Görev Çubuğu Özellikleri ve Kullanımı

Görev Çubuğu

Bilgisayarın en önemli işlevlerinden birisi de Görev Çubuğu‘dur.Görev çubuğu masaüstünde hemen alt kısımda bulunur.Bu göre çubuğu üzerinde Başlat menüsü ve sağ tarafta saat ve tarih ile birlikte diğer simgeler bulunur.

Görev çubuğu üzerinde bulunan “Başlat” düğmesine tıkladığınızda giriş menüzü açılacaktır ve bu menüden istediğiniz ayarları yapabileceksiniz.

Aynı zamanda “Başlat” düğmesine tıkladığınız vakit açılan giriş menüsünde bilgisayarı “Kapat” seçeneğini göreceksiniz.Bu seçeneği kullanarak bilgisayarınızı kapatmanız daha doğru olacaktır. “Bilgisayarı Kapat” seçeneğine tıkladığınız vakit yeni ve küçük bir seçenek kutusu daha açılacaktır. Bu pencerede PC’yi bekleme moduna alabilir, tamamen kapatabilir veya başka bir simle tekrar giriş yapabilirsiniz.

Görev çubuğunda bulunan “Başlat” düğmesine tıklayarak bir çok ayarı yapabileceğimizi söylemiştik.Başlat düğmesine tıklayarak kapatmak istediğiniz bir uygulamayı yada programı buradan kapatabilir yada kaldırabilirsiniz.Ayrıca program kaldırmayı başka bir şekilde daha yapabilirsiniz.Başlat düğmesine tıklayarak Denetim Masasına gidip istediğiniz programı sağ tıklayarak kaldır diyebilirsiniz.

Masaüstünün altında bulunan görev çubuğuna sağ tıkladığınızda görev çubuğunu düzenlemek için bir çok seçenek göreceksiniz.Bu seçenekleri kullanarak görev çubuğunu istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.Ayrıca görev çubuğunda sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneği vasıtası ile bir çok ayarı da yapabilirsiniz.

Görev Çubuğu Özellikleri ve Kullanımı İçin Yorum Yap