Görev Yöneticisi Nasıl Açılır?

Görev Yöneticisini Açma

Windows’un Görev Yöneticisi diye bilinen özelliğinden bütün bilgisayar kullanıcıları haberdar değildir.Özellikle yeni bilgisayar kullanıcıları bu özellikten habersizlerdir.Görev Yöneticisi adı verilen araç ile uygulamalar arasında geçişler yapabilir, yeni görevler başlatabilir veya görevler soınlandırabilirsiniz.Yada bilgisayarınıza ait ve ağınıza ait bazı bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayarınızda “Görev Yöneticisi”ni açmak için en basit yol olan kısayolu kullanmalısınız.Yani aynı anda “Ctrl + Alt + Del” tuşlarına basmanız gerekir.Bu kısayolu girdiğinizde kaşınıza resimde de gördüğünüz görev yöneticisi penceresi gelecektir..

Görev Yöneticisi Kullanma

Bu görev yöneticisi penceresinde bir çeşit sekmeler bulunmaktadır.Bu sekmeler vasıtası ile bazı görevleri yapabiliyorsunuz.Örneğin “Uygulamalar” sekmesinde bilgisayarınızda açık bulunan programlar bulunmaktadır ve istediğiniz programı seçip “Görevi Sonlandır” diyerek kapatabilirsiniz.Yada o an aktif olmayan bir programı çalıştırmak içinse “Geçiş Yap” düğmesine tıklayabilirsiniz.

İşlemler” sekmesinde ise bilgisayarınızın çalıştırmakta olduğu işlemleri göreceksiniz.Buradan da istediğiniz işlemleri sonlandırabilirsiniz fakat bilmediğiniz bir işlemi sonlandırmanız sistemde çalışan işlemlerden birisi olabilirO yüzden bu bölümde işlem yapmanızı tavsiye etmiyoruz.Hele hele yeni bilgisayar kullanıcısı iseniz.

Hizmetler sekmesi ile bir işiniz olmayacak.Ancak “Performans” sekmesine baktığınız zaman bilgisayarınıza ait bazı kullanım bilgilerini göreceksiniz.Bellek kullanımı ve CPU kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ağ İletişimi sekmesinden ağınıza ait bilgileri görebilirsiniz.Kullanıcılar sekmesinde ise hangi kullanıcı ile bilgisayara giriş yaptığınızı görebilirsiniz.Buradan kullanıcı oturumunu kapatabilirsiniz.

Windows’ta “Görev Yöneticisi” adı verilen; fakat pek tanınmayan bir program vardır. Bu program, açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyabilir.

“Görev Yöneticisini açmak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz; Aynı anda “Ctrl + Alt + Del” tuşlarına basabilir ya da uygulama çubuğundaboş bir alana tıklayarak, “Görev Yöneticisi” satırını seçebilirsiniz.

“Görevi Sonlandır” düğmesi, listede seçili olan programın güvenli bir biçimde kapanmasını sağlar. O an aktif olmayan bir programı çalıştırmak içinse “Geçiş Yap” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Eğer bir anda birden fazla programı kapatmak istiyorsanız, yine bu pencereye baş vurma şansınız var. Önce “Görev” tablosundan kapatmak istediğiniz programları seçmelisiniz. Önce ilk program üzerine tıklayın, daha sonra “Ctrl” tuşunu basılı tutarak kapatmak istediğiniz diğer programları seçin. “Görevi Sonlandır” düğmesine bastığınızda, seçtiğiniz tüm programların kapatıldığını göreceksiniz.

Görev Yöneticisi Nasıl Açılır?” İçin 3 Cevap

Görev Yöneticisi Nasıl Açılır? İçin Yorum Yap