Güç Kaynağı Nedir? Sorunları Ve Çözüm Yolları

Güç Kaynağı Genel Tanımı

Güç kaynağı, bir sistem ya da düzeneğin gereksinimi olan enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adı. Cep telefonu ya da el feneri pili, bir pili doldurmak için kullanılan adaptör, bir bilgisayarın gereksinimi olan gücü üreten donanım birer güç kaynağıdırlar.

 Bilgisayar güç kaynağı (Power Supply) Nedir?

Bilgisayar güç kaynağı , genellikle metal bir kasa yerleştirilmiş, içinde transformatör ve/veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin çalışmaları için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır. Sıradan bir bilgisayarın kullandığı güç kaynağı yaklaşık 300-600 Watt güçtedir.

Yarı iletken teknolojisindeki gelişmeler sayesinde günümüz güç kaynaklarında, pahalı olan ve çok yer kaplayan transformatörler genellikle kullanılmamaktadır. Bilgisayar güç kaynakları: +3,3 V, +5 V, +12 V, -12 V, -5 V gibi gerilimleri aynı anda ve belirli bir sapma aralığında üretim yapar.

 Güç Kaynağı Nedir?

Güç kaynağı, prizden elektriği alıp onu bilgisayarınızın değişik parçaları için gereksinim duydukları değişik gerilimlere ayarlayan parçadır. İpucu:Bilgisayarınız için gerekli parçaları aldığınız yere, onları çalıştırmak için ne kadarlık bir güç kaynağının uygun olacağını da sorun. Eğer bilgisayarınızla beraber yazıcı, tarayıcı gibi çevre birimleri de kullanacaksanız, bunları da satıcınıza belirtin. Ve gelecekte de başka çevre birimleri kullanma olasılığınızı da göz önünde tutarak, satıcınızın size önerdiğinin de üzerinde güçte bir güç kaynağı satın alın.

 Elektriksel güç kaynakları

Güç kaynaklarını göz önüne alınacak olursa dikkat edilecek hususlar ; ne kadar güç verebileceği, şarj edilmeden veya yakıt ikmali yapılmadan ne kadar dayanabileceği, değişen koşullar altında çıkış gerilim ve akımlarının ne kadar stabil olduğu ve sürekli güç mü yoksa kesik atımlar mı sağladıklarıdır. agapo Güç kaynaklarının çıkış gerilimi ve/veya akımı içine dahil edilmiş devreler aracılığı ile sabit tutulur. Güç kaynağının girişinde oluşabilecek çeşitli değişikliklere karşı çıkıştaki geriliminin etkilenmemesi gerekir. Bu çeşit güç kaynakları stabil olarak değerlendirilir.

Güç Kaynağı Sorunları

Bilgisayarın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için donanımların sağlıklı bir şekilde enerji ile beslenmesi gerekir. Eksik ya da fazla enerji, sistemdeki donanımlarda sorun oluşmasına hatta donanımların yanmasına sebep olacaktır.

Güç kaynağı ile ilgili bir sorun oluştuğunda sistem açılmayabilir. Açılsa bile bazı donanımlar çalışmayabilir. Sistem kendini yeniden başlatabilir.

Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda;

– Öncelikle bilgisayarın fişe takılı olduğundan emin olunuz.

– Sorun devam ediyorsa bilgisayarın elektrik bağlantısını kesiniz.

– Kasayı açınız.

– Güç kaynağından anakarta ve diğer sürücülere bağlanan bağlantı konektörlerini kontrol ediniz.

 

Güç kaynağı konektörü

 

Güç Özellikleri

Her bilgisayar sisteminin güç tüketimi donanım özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Uygun güce sahip güç kaynağı kullanılmazsa sistem açılmayabilir ya da sağlıklı bir şekilde çalışmayabilir.

Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda;

– Bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesiniz.

– Kasayı açınız.

– Güç kaynağının bağlantı kablolarını sökünüz.

– Güç kaynağını sökünüz.

– Yeni güç kaynağını takınız.

– Güç kaynağı bağlantı kablolarını takınız.

 Soğutma Sistemi

İşlemcilerde olduğu gibi güç kaynağının da kendine ait bir fanı bulunur. Bu fanın çalışmaması ya da yavaş çalışması güç kaynağının ısınmasına sebep olacağından güç kaynağı sağlıklı çalışmayacaktır.

Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda;

– Güç kaynağının fanının çalıştığından emin olunuz.

– Çalışmıyorsa güç kaynağını sökerek fanı değiştirmeniz gerekmektedir.

– Çalışıyor ama yavaş dönüyorsa bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesiniz.

– Kasayı açınız.

– Güç kaynağı fanını komperasör yardımı ile temizleyiniz.

– Bu işlem sırasında diğer kasa fanlarını da temizlemeyi unutmayınız.

 

Güç Kaynağı Resimleri

 

 

 

Güç Kaynağı Nedir? Sorunları Ve Çözüm Yolları İçin Yorum Yap