Güçlü Parolalar Oluşturma

Güvenli ve Kırılması Zor Şifreler

İnternet ve bilgisayar güvenliği için en önemli şey parolanızdır.Kişisel bilgilerinizi ve verilerinizi korumak için bilgisayarınıza veya hesaplarınıza parolalar koymanız gerekir.Yalnız parola koyarken dikkatli olmalısınız.Çünkü çözülmesi yada kırılması basit parolalar koymak anlamsız olacaktır.

Parola oluştururken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de tahmin edilebilir parolalar koymamaktır.Örneğin doğum tarihiniz, tuttuğunuz takım veya sevdiğiniz başka bir şey koymamanızda fayda vardır.Peki nasıl parolalar oluşturmalısınız?

İşte güçlü parola oluştururken dikkat etmeniz gerekenler;

  • En az yedi karakter uzunluğunda olmalıdır
  • Kullanıcı adınızı, gerçek adınızı veya şirket adınız gibi ifadeler içermemelidir
  • Tam sözcük içermesin
  • Belirgin biçimde önceki parolalardan farklı olsun.

Yukarıda sayılan kriterleri göz önünde bulundurarak parolalarınızı oluşturmalısınız.Parolanızı oluştururken de zorluk derecesine dikkat edin ve aşağıdaki kategorilerden seçerek oluşturun.

Büyük harfler: (A, B, C…)

Küçük harfler: (a, b, c…)

Sayılar: (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9)

Klavyedeki simgeler (harf veya rakam olarak tanımlanmayan tüm klavye karakterleri) ve boşluklar: (` ~ ! @ # $ % ^ & * ( ) _ – + = { } [ ] \ | : ; ” ‘ < > , . ? /)

Yukarıdaki karakterleri harmanlayarak oluşturacağınız şifreler güçlü olacaktır ve kırılması çok zor olacaktır.

Örnek vermek gerekirse;

bilgisayakurdu76” gibi bir şifre yerine “BiLGi$ay@R|<uRdU76” gibi bir şifre oluşturmak daha güçlü ve kırılması daha zor olacaktır.

Eğer güçlü parola oluşturmak istemiyor ve şifre programlarını kullanarak bu işi yapmak istiyorsanız en iyi şifre programları arasından seçim yapabilirsiniz.

En İyi 5 Şifre Koruma Programı

Güçlü Parolalar Oluşturma İçin Yorum Yap