Herkesin Bilmesi Gereken 10 Klavye Kısayolu

Bilgisayarda çalışırken klavye kısayollarını kullanmak verimliliğinizi arttırmak için yapmanız gereken şeylerin başında gelir. Klavye kısa yollarını kullanarak çalıştığınız işe daha iyi konsantre olabilirsiniz.Bunu basit bir örnekle açıklamaya çalışayım.

Word’de çalışırken bir yazıyı klavyeden seçip ctrl+c tuşlarına basarak kopyalamak 2 saniyenizi almazken, klavyeden elinizi çekip mouse ile yazıyı seçip sağ tıklayıp kopyala demek en az 10 saniyenizi alacaktır. Ayrıca yazı yazıyorsanız bu işinizi de bölmüş olacaksınız.

Aşağıda bu gibi işler için hızınızı arttıracak 10 klavye kısayol tuşunu açıklıyorum.

Ctrl + C veya Ctrl + Insert : Seçilmiş olan yazıyı veya dosyayı (neyi seçmişseniz) kopyalar.

Ctrl + V veya Shift + Insert : Hafızaya kopyalanmış yazıyı veya nesneyi yapıştırır.

Ctrl + Z ve Ctrl + Y : Yaptığınız herhangi bir değişikliği geri alır. Örneğin bir yazıyı kestiniz. Ctrl + z tuşlarına basarak bu işlemi geri alabilirsiniz. Üst üste aynı tuşlara basarak daha önceki değişiklikleri de geri alabilirsiniz. Ctrl + Y tuşlarına basarak geri aldığınız değişiklikleri tekrar edebilirsiniz.

Ctrl + F : Herhangi bir programda Ctrl + f tuşlarına basarak o programın ara/bul özelliğini kullanabilirsiniz. Özellikle sayfalarca uzamış bir internet sayfasında istediğiniz bir bölüme bu şekilde geçebilirsiniz.

Alt + Tab veya Ctrl + Tab:

Bilgisayarınızda açık olan programlar arasında hızlıca geçiş yapmak için kullanılır.

İpucu: Ctrl +tab tuşuna basarak bir programda açık olan sekmeler arasında gezinebilirsiniz.

İpucu: Kısa yola Shift tuşunu da ekleyerek basarsanız geçiş işlemini tersine doğru yapacaktır. Örneğin chrome da açık olan sekmeler arasında ctrl + tab yaparak bir sonraki sekmeye geçtiniz diyelim. Tekrar eski sekmeye dönmek için açık olan tüm sekmeleri gezmek yerine shift + ctrl + tab tuşuna basarak bir önceki sekmeye dönebilirsiniz.

İpucu: Windows 7  ve Vista kullanıcıları windows tuşu + tab ile açık olan programları büyük ekran önizlemesi ile gezinebilirler.

Ctrl + Geri ve Ctrl + Sol veya Sağ Tuşu

Yazı yazarken ctrl + backspace (geri tuşu) tuşlarına basarsanız bir harfi değilde bütün kelimeyi silecektir. Yazı üzerinde imleç ile gezinirken ctrl tuşuna basarsanız imleç harf harf gezinmek yerine kelime kelime gezinecektir. Eğer yazıları seçerken kelimeler halinde seçmesini istiyorsanız shift + ctrl + sol/sağ tuşlarına basabilirsiniz.

Ctrl + S : Bir belge üzerinde çalışırken yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için bu tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir sorun çıkarsa yaptığınız değişiklikler kaybetmemiş olursunuz.

Ctrl + Home veya Ctrl + End Tuşları : İmleci yazının başına veya sonuna kaydırır.

Ctrl + P :  Görüntülenen belgeyi yazdırır. Örneğin Microsoft Word belgesi veya internet sayfası.

Page UP, Boşluk (Space) ve Page Down

Page Up veya Page Down tuşlarına basarsanız bulunduğunuz sayfa bastığınız tuşa göre bir sayfa aşağı veya yukarı kayacaktır. İnternette gezinirken space yani boşluk tuşuna basarsanız o sayfa bir sayfa aşağı kayacaktır. Shift tuşuyla birlikte space tuşuna basarsanız bir sayfa yukarı kayacaktır.

 

 

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Klavye Kısayolu İçin Yorum Yap