İcatları Uğruna Can Verdiler

Bilim Adamlarının Hayatlarına Mal Olan İcadları

Bilim adamlarını genellikle hayatlarını bilime adamaları ile tanırız. Fakat bu bilim adamları sadece hayatlarını adamamış aynı zamanda buluşları için canını feda etmişler. Bu bilim adamlarından bir kaç tanesini sizlerle paylaşalım.

 

1.Henry Smolinski

Henry Smolinski, uçan arabalar konusunda ilk çalışan ve bu yolda hayatını kaybeden bir mucit. 1973’de ilk uçan araba prototipini ürettikten sonra 11 Eylül 1973’de gerçekleştirdikleri test uçuşunda ilk uçan arabanın kanadının kopması sebebi ile hayatını kaybetti.

 

 

2.Horace Hunley

Günümüzde hala bir çok kişi tarafından oldukça görkemli ve anlaşılması güç bulunan denizaltının icadını gerçekleştiren Horace Hunley, test denemeleri sırasında boğularak hayatını kaybetti.

 

 

 

3.Marie Curie

İki Nobel ödülüne sahip Curie, polonyum ve radyum elementlerini de keşfetmesi ile radyoaktivite üzerine çalışmaktaydı. 4 Temmuz 1937’de yoğun radyasyona maruz kalan Curie, aplastik anemi nedeni ile hayatını kaybetti.


 

4.William Bullock

Baskı makineleri konusunda yeni bir dönem açan Bullock, dönerbasar’ı icat ederek dünya tarihine adını altın harflerle kazımayı başarmıştır. Ancak kendi icadı olan dönerbasar’ı test ederken makineye ayağı sıkışan Bullock kangren sebebi ile hayatını kaybetti.


 

5.Henry Winstanley

 

Ülkemizde de tüm denizlerde yol gösterici olan deniz fenerini icat eden Winstanley, fırtınalı bir günde, deniz fenerini biraz daha test edebilmek adına fenerde kalınca gelen büyük bir dalga ile denize düşerek boğuldu. 

6.Thomas Midgley Jr.

 

Engelliler için yatağa yatmalarına yardımcı olacak bir robot icat eden Midgley Jr., çalışmalarına yoğunlaştığı bir sırada ayağı takılarak mekanizmanın demirlerine çarparak boğazını kesti ve orada hayatını kaybetti. 

 


İcatları Uğruna Can Verdiler İçin Yorum Yap