İlk Bilgisayar Oyunu

İlk bilgisayar oyunu, öncesinde yüzlerce örnek olmasına rağmen, çoğunluk tarafından “Spacewar!” olarak kabul edilir.

Peki ne zaman bulundu? Kim tarafından bulundu? 

Steve Russell tarafından Şubat 1962 tarihinde geliştirilmiştir. DEC PDP-1 bilgisayarlarda çalışan bu uzay oyunu, temel olarak yıldızların çekim kuvvetinden kaçarak aralarında manevra yapan 2 gemiden oluşmaktaydı. Oyundaki amaç, yıldızlara çarpmadan diğer gemiye ateş ederek yok etmekti.

Spacewar

Oyundaki gemiler kontrol anahtarları veya kontrol kutusu ile kontrol edilmekteydi. Bu kontroller ile gemileri saat yönünde veya aksi yönde çevirebilir, hızlandırabilir, ateş edebilir ve hiperuzay hızına çıkabilirdiniz.

İlk Bilgisayar Oyununu Oyna

İlk bilgisayar oyununun similasyonu olan java oyununu aşağıdaki linke tıklayarak oynayabilirsiniz.

Oynamak için tıklayın.

İlk Bilgisayar Oyununun Orjinal Resmi

İlk Bilgisayar Oyununu Bulan Steve Russell Hayatı

Steve Russell  IBM için Lisp programlama dilinin 2 versiyonunu yazan kişidir. Evrensel fonksiyonel kenseptinin programlama diline uyarlanabilir oluşunu ilk farkeden odur. Lisp evrensel değerlendiriciyi daha alt düzey bir dile uyarlayarak Lisp yorumlayıcının oluşturulmasını mümkün kılmıştır.

1961 yılında tarihteki ilk oyun olarak kabul edilen Spacewar! oyununu icat etmiştir. Aslında ilk oyun halen kimileri tarafından halen tartışılmaktadır fakat kesin olan bir şey var ki geniş çaplı kabul edilen ve savaş türü oyunların ilki spacewar’dır.

Russell, Bill Gates ve Paul Allen bilgisayar programcılığını öğrenirken onlara yardımcı olmuştur.

Steve Russell.jpg

 

 

İlk Bilgisayar Oyunu İçin Yorum Yap