İnsanın Vücut Sıcaklığı Neden 37C Derecedir?

Vücut Isısı

Okullarda küçük yaştan beri öğrenmişizdir.Sağlıklı bir insanın vücut sıcaklığı 37 C derecedir diye…Peki neden 35C derece değilde 37C derece diye hiç düşündünüz mü? Bunu düşünen bilim adamları sağlıklı bir insanın vücut sıcaklığının neden 37C derece olduğunu araştırarak cevabı da buldular.

Memeliler diğer canlılardan farklı olacak daha yüksek bir vücut ısısına sahiptirler.Bu vücut ısısı ise mükemmel ayarlanmış bir sıcaklıktır.Çünkü insan için gerekli olan vücut ısısı tamda 37C derece olması gerekiyor.

İşte bilim adamlarının araştırma sonucu;

Vücudun, hem mantar hastalıklarından korunması hem de fazla yemek tüketiminden korunması için, sıcaklığın 30 ila 40 derece arasında olması gerekiyor. Bir matematiksel model hazırlanıp, tüketimi minimuma indirip kazancı maksimuma indiren sıcaklığın 36.7derece olduğu bulundu yani normal insanın vücut sıcaklığına yakın bir sıcaklık.”

İnsanın Vücut Sıcaklığı Neden 37C Derecedir?” İçin 2 Cevap

  1. İbrahim Bakışlı

    Bu bilgiler çok güzel, ama ben tıp tahsili yapmıyorum ki…! İnsan vucudunun ısısı nasıl oluyor? pek anlayamadım, daha açık anlatılamazmı ? ama yinede teşekkür ederim…

  2. Merhaba, ben vücut ısımı ölçtüğümde nedense 35 çıkıyor hep. Çevremdeki çoğu insandan daha çok terliyorum, yani diğerlerinin üşüdüğü sıcaklıklarda rahatım, vücut ısımın düşük olmasından dolayı mı acaba?

İnsanın Vücut Sıcaklığı Neden 37C Derecedir? İçin Yorum Yap