İnstagram Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram Nedir?

instagram

Instagram ilk olarak Iphone için yapılmış ücretsiz bir fotoğraf paylaşma ve fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Artık android platform’lu cihazlarda da bu uygulama kullanılabilmektedir. Ünlülerin kendi günlük yaşam fotoğraflarını bu yazılım üzerinden paylaşması ile instagramı takip edenlerin sayısında patlama meydana geldi. Instagram’ı, Kevin Systrom ve Mike Krieger adlı iki girişimci kurmuştur. Telefonunuzla önce bir fotoğraf çekersiniz daha sonra Instagram uygulamasıyla dilerseniz fotoğrafınıza çeşitli efektler uygulayabilir dilerseniz hiçbir efekt uygulamadan istern Instagram sitesinde isterseniz de Twitter, Facebook, Foursquare, tumblr gibi sosyal mecralarda fotoğraflarınızı kolayca yayımlayabilirsiniz. Instagram uygulaması o kadar çok sevildi ki dünya üzerinde şuan 27 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Instagram uygulamasının hem android hemde ios’lu cihazlarda kullanılabilmesi uygulamanın kullanılırlığını artırmıştırinstagram
Bu program ile fotoğrafı çekilen eski bir ayakkabı, ağaç, araba, kedi, gün batımı kısacası aklınıza gelebilecek her şey birkaç dakika içerisinde sanki profesyonel bir fotoğrafçının veya photoshop sanatçısının elinden çıkmış gibi ilgi çekici olabiliyor. iphone ile çekilen fotoğraflar öylesine şaşırtıcı sonuçlar veriyor ki ‘iPhoneography’ adıyla bir sanat akımı bile oluşmuş durumda.
Kullanıcıların Instagramla çekmiş efekt uygulamış yada uygulamamış fotoğraf örneklerine Dış bağlantılar başlığı altında ki “Instagram ile çekilen fotoğrafların yayımlandığı websitesi” linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Instagram eğlenceli ve bir dizi resim ile arkadaşlarınızla hayatınızı paylaşmak için ilginç bir yoldur. Cep telefonu ile bir fotoğraf çekin, sonra sonsuza dek etrafında tutmak için bir görüntüyü belleğe dönüştürmek için bir filtre seçin.

Instagram 2011 yılından sonra oldukça popüler olmaya başlamış ve sadece iPhone’lara özel, çektiğiniz fotoğraflara filtre ekleyebileceğiniz paylaşım platformudur. Instagram’ı diğer fotoğraf paylaşım sitelerinden (flickr, istockphoto vb.) ayıran en önemli özellik, sadece iPhone’lardan ve (yakında) Android işletim sistemli telefonlardan paylaşım yapılıyor olmasıdır.

Çalışma sistemi aslında Twitter ile hemen hemen aynıdır. Yani en basit ifadeyle, Takipçi (Follower), Following (Takip Edilen) sistemi burada da vardır. Aradaki tek fark, Twitter’da yazı paylaşımı yapılırken, Instagram’da fotoğraf paylaşımı yaplıyor olmasıdır.

Instagram uygulaması nasıl kullanılır?

Instagram uygulamasını 8 adımda yüklemek ve kullanmak:
1- Önce Instagram’ı AppStore’dan iPhone veya ipod Touch cihazınıza indirin ve kurun.
2- Kayıt Ol (Sign Up) kısmından kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun.
3- Paylaş (Share) bölümünden fotoğraf çekimi yapın veya cihazınıza yüklenmiş bir fotoğrafı seçin. Cihazınıza yüklenmiş bir fotoğraf seçerseniz boyutlarını yeniden düzenlemeniz gerekecektir. Çünkü instagramda bütün fotoğraflar kare şeklinde.
4- Fotoğrafınızı çektikten veya cihazdan seçtikten sonra istediğini efekti resme uygulayabilirsiniz. Bu efekt ile resmin bir kısmını bulanıklaştırmak ve minyatür özelliği vermek mümkün.
5- Ekranın altındaki mevcut filtrelerden birini seçin ve “Sonraki” (Next) tuşuna basın.
6- Fotoğrafınıza bir ad verin, çektiğiniz yerin coğrafi noktasını belirleyin.
7- İsterseniz fotoğrafınızı Twitter, Facebook, Flickr, Tumblr, Foursquare, Posterous veya Email aracılığıyla paylaşabilirsiniz.
8- Tamam (Done) tuşuna basarak işlemi sonlandırın. Artık fotoğrafınız Instagram’da ve paylaşmak istediğiniz sosyal medya ağlarında görülebilecektir.

İnstagram Filtreleri

Instagram filtre kullanımı ile ilgili sıkıntı çekebileceğinizi zannetmiyorum. Bununla ilgili bir kaç resim paylaşalım.

  

  

  

  

Instagram Direct’i nasıl kullanır?

Instagram, yeni güncellemeleriyle markalar için gün geçtikçe daha faydalı bir platform haline geliyor. Özellikle de moda ve perakende sektörü için. Birkaç ay önce reklam almaya başlayan Instagram, geçtiğimiz haftalarda da direkt mesajlaşma (Instagram Direct) özelliğini uygulamaya geçirdi. Bu özellik, sizi takip edenlere özelden direkt fotoğraf ve video göndermenizi sağlıyor. Fotoğraf veya videoyu 15 kişiye kadar gönderebiliyor, bu paylaşım üzerine yine posta kutusunda kalmak üzere mesajlaşıp yorumlaşabiliyorsunuz.

Instragram reklamları
Hatırlarsanız Instagram reklamını ilk kez bir moda markası, Michael Kors denemişti. Ünlü Amerikan lüks markası bu sayede bir haftada 33 bin yeni takipçi kazanmış, beğenilerini de yüzde 370 oranında artırmıştı. Moda sektörü, şimdilik Instagram reklamlarından memnun görünüyor. Levi’s da kasım ayı boyunca verdiği reklamlarla takipçi sayısını yüzde 24 oranında artırdı.

İlk deneyen GAP oldu
Direkt mesajlaşmayı pazarlama amaçlı ilk deneyen de yine bir moda markası oldu. Özelliğin açıklanmasının üzerinden henüz sadece birkaç saat geçmişti ki GAP, Instagram hesabından bir fotoğraf geçti. Bu fotoğrafa yorum yapan ilk 15 kişiye özel mesaj yollayacaklarını duyurdular. Yorum yapanlara gönderilen direkt mesaj “Bize bugün giydiğiniz kıyafetin fotoğrafını yollayın. En çok beğendiğimize iPad çantası hediye edeceğiz” deniyordu. Yarışmanın ikinci ayağı direkt mesajlaşma olarak gerçekleşse de Instagram Direct’i ilk deneyen marka olarak GAP’in bu girişimi medyada yer buldu. Kardashian Kollection ise özel mesajla farklı içerik sağlama yöntemini seçti. Markayla ilgili belirlenen hashtag’i en çok kullanan 15 takipçiye, Kim Kardashian’ın özel bir backstage fotoğrafı gönderildi. Instagram reklamlarını ilk deneyen Michael Kors da bu yeni özelliği vakit geçirmeden deneyenlerden. Ancak Kors da fiziksel hediyedense özel içerik gönderimini tercih etti. Markanın belirlediği hashtag’i kullanan 50 kişi, tasarımcıdan özel, fotoğraflı bir mesaj aldı.
Instagram’ın direkt mesajlaşma özelliği ve kullanım alanları önümüzdeki günlerde daha da gelişecek, çeşitlenecek. Özel müşterilere ulaşmak, en aktif ve sadık kullanıcılara indirimler sunmak, ön bilgilendirmeler yapmak, yeni ürünleri duyurmak, müşteri ilişkilerini yürütmek, promosyonlar ve yarışmalar düzenlemek, e-ticarete yönlendirmek, aklıma bir çırpıda gelenlerden yalnızca birkaçı. Dijital platformlarına hareket katmak, müşteri ilişkilerini geliştirmek ve yeni kullanıcılara ulaşmak isteyen markalar hiç durmasın.

İnstagram’da Popular’a Nasıl Girerim?

Çoğu Instagram kullanıcısının hayali “Popular” yani en popüler olan resimler arasında girebilmektedir. Bu sayede kullanıcılar hem daha çok takipçi alır, hem de fotoğraflarına gelen beğeni sayısı artar.

Öncelikle Popular’a girmenin takipçi sayısıyla alakalı olduğu kesinlikle doğru. Yani 10000 Takipçiniz varsa, çok dandik bir fotoğraf ekleseniz dahi popular’a girme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Çok az takipçiniz varsa üzülmeyin, az takipçinizin olması Popular’a giremeyeceğiniz anlamına gelmez. Eğer gerçekten güzel ve ilginç bir fotoğraf paylaştıysanızi mutlaka like alacak ve belki de popular’a girecektir.

Instagram algoritması, burada da anlatıldığı üzere, gerçekten güzel ve beğenilen paylaşımı bulup zaten Popular’a koyuyor.

Popular’a girmeniz için 5 ipucu

1) Özgün ve ilgi çekici bir fotoğraf çekin

2) Fotoğraflarınızın yorum kısmına mutlaka “#” ile başlayan “hashtag” ekleyin. Bu, fotolarınıza daha çok kişinin bakması anlamına gelmektedir.

3) Takipçilerinizle iletişimi koparmayın. Keza onların yapacağı yorumlar bile popular’a girmenizdeki kriterlerden birisi.

4) Üst üste paylaşım yapmayın. Yüklediğiniz fotoğrafın doygunluğa ulaştığına emin olun ve biraz sabredin.

5) Popüler instagramcıların fotoğraflarına yorum yapın. Bu daha çok like almanızı ve follower kazanmanızı sağlayacaktır.

 

İnstagram Nedir? Nasıl Kullanılır? İçin Yorum Yap