İnternet Nedir? İnternetin Çalışma Şekli

İnternet

İnternet bir ağ sistemidir.Bu ağı daha iyi anlayabilmek için bir evdeki 3 bilgisayarın birbiri arasındaki bilgi paylaşımını düşünün.Aynı şekilde dünya genelinde bilgisayarlar arasındaki bilgi paylaşımını sağlayan ağa da internet denilmektedir.Zaten internetin kelime karşılığı “uluslararası ağ” demektir.İnternet kelimesi “international network” sözcüklerinin bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

İnternette online olmak demek bir İnternet Servis Sağlıyıcı (ISS) aracılığı ile dünyanın başka bir yerindeki bilgisayara bağlanmanız anlamına gelmektedir.

Milyonlarca bilgisayar arasından istediğiniz bilgiye ulaşmanız her bir bilgisayara atanan adresler sayesinde olur.Her bilgisayarın olduğu gibi sizin bilgisayarınızın da bir adresi vardır.Bu adreslere ise IP adresi denilmektedir.

İnternette gezdiğinizde karşılaştığınız alan adları yani site isimleri ise bu IP adresi karışıklığını ortadan kaldırmak için çıkarılmıştır.Örnek olarak www.bilgisayarkurtu.com adresini yazdığınızda bu Alan Adı sunucusundan önce IP numarasına bakılır ve bu numarada yer alan Web sayfası, size verilen IP adresi üzerinden Web tarayıcı programınıza gönderilir.

İnternet Nedir? İnternetin Çalışma Şekli İçin Yorum Yap