İnterneti Kim Ne Zaman Buldu?

Öncelikle bilmelisiniz ki tek bir kişi şuan ki anlamda interneti icat etmedi. Aşağıda internetin bulunuşuna ve icadına önderlik eden, katkı sağlayan kişilerin bir listesini hazırladım. İnternetin keşfini kim, ne zaman, ne için bulduğunu, icat edilirken geçirilen dönemleri ayrıntılı bir şekilde açıkladım.

interneti-kim-buldu

İlk İnternet Fikri

Temel internet fikrini ilk ortaya atan kişi olarak 31 Mayıs 1961 tarhindeki “Information Flow in Large Communication Nets” adındaki makalesiyle Leonard Kleinrock’s kabul edilir. Baya bir eski tarih değil mi? Şaşırtıcı.

1962 yılında, J.C.R. Licklider, IPTO yöneticisi oldu ve galaktik anlamda bir ağ fikrini ortaya attı. Licklider ve Kleinrock dışında Robert Taylor da ağ tanımına katkıda sağladı. Bu ağ kavramı daha sonra ARPANET olarak ortaya çıktı.

İnternetin İlk Bulunuşu – Temel Anlamda İnternetin İcadı

Şimdiki anlamıyla internet 1960 sonlarına doğru geliştirilmeye başlandı.

1968 yazında, Elmer Shapiro tarafından oluşturulan Network Working Group adındaki bir grup insan ilk toplantısını yaptı. Katılımcılar ise Steve Carr, Steve Crocker, Jeff Rulifson, ve Ron Stoughton’du. Toplantının konusu ise, sunucuların birbiriyle olan iletişimini sağlamaktı.

Kasım 1968’e gelindiğinde, Elmer Shapiro ve Standfor Araştırma Enstitüsü “Bilgisayar Ağı Dizayn Parametreleri Çalışması” adındaki raporunu sundu. Bu çalışma Paul Baraon, Thomas Marill ve diğerlerinin daha önce yaptığı çalışmaya dayanıyordu. Bolt Beranek ve Newman daha sonraları IMP alt ağının dizaynı için ödüllendirildi.

Halkın İnterneti İlk Öğrendiği Tarih

3 Temmuz 1969 tarinhde, UCLA (Kaliforniya Üniversitesi) bir basın bildirgesi dağıtarak genel halkı internet konusunda bilgilendirdi.

İlk Ağ Ekipmanları

Leonard Kleinrock standing next to IMP29 Ağustos 1969 tarihinde ilk internet switchi we ilk internet ekipmanı “IMP” Kaliforniya Üniversitesine gönderildi. 2 Eykül 1969’da ilk veriler UCLA’dan switche aktarıldı. Soldaki resimde Leonard Kleinrock ilk internet ekipmanı IMPnin (Interface Message Processor) yanındadır.

İlk İnternet Mesajı ve Ağ Hatası

29 Ekim 1969 saat 10:30’da ilk internet mesajı gönderildi. Bu mesajı gönderen kişi Kaliforniya Üniversitesi bilgisayar labaratuarından Professor Leonard KleinRock idi. Mesajı alan isi Stanford Araştırma Enstitüsü (SRI). Bu bağlantı ile ilk veri aktarımı ve aynı zamanda ilk internet omurgası gerçekleşmiş oldu.

Gönderilen ilk mesaj, SRI üzerindeki bir bilgisayara giriş yapmaya çalışan Charley S. Kline’in gönderdiği “LO” idi. Maalesef ki mesaj gönderimi tamamlanamamıştı çünkü SRI’deki bilgisayar çökmüştü. Çok kısa bir süre sonra sorun giderildi ve giriş yapılmış oldu.

 

İlk E-Posta Ne Zaman Gönderildi?

İlk e-posta Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında gönderildi. Bu ağdaki diğer bilgisayarlara gönderilen ilk mesajlaşma sistemiydi.

TCP’nin İcadı

Vinton Cerf ve Robert Kahn 1973 yılı boyunca TCP’yi geliştirdiler ve daha sonra Yogen Dalal ve Carl Sunshine’dan aldıkları yardım ile 1974 Aralık ayında yayınladılar.

İlk İnternet Servis Sağlayıcı

ARPANET’in ilk ticari versiyonu Telenet olarak 1974 yılında tanıtıldı. Bu ilk servis sağlayıcı olarak tarihe geçti. (Ttnet gibi..)

Ethernet Fikrinin Ortaya Çıkması

İlk ethernet fikri Bob Metcalfe tarafından 1973 yılında geliştirildi.

İlk Modemin Keşfi

Dennis Hayes ve Dale Heatherington, 1977 yılında 80-103A modemini çıkardı. Bu modem ve daha sonraları çıkarılan modelleri ev kullanıcılarının çevrimiçi olmasında ilk tercih edilen modemler oldular.

TCP/IP’nin Bulunuşu

1978 yılında, Danny Cohen, David Reed ve John Shoch tarafından gerçek zamanlı trafiği desteklemesi için TCP/IP geliştirildi. Bu şekilde UDP geliştirilmesinin önü açılmış oldu. 1 Ocak 1983 yılında TCP/IP ARPANET standartlarına getirildi ve hala internete bağlanırken kullandığımız protokol budur.

DNS’in Tanıtımı – İlk Alan Adı (Domain)

Paul Mockapetris ve Jon Postel, 1984 yılında DNS fikrini ve ayrıca alan adı (.com) sistemini  tanıttı. İlk alan adı “symbolics.com” , Symbolics bilgisayar şirketi tarafından 15 Mart 1985 tarihinde kayıt edildi.

İlk Ticari Servis Sağlayıcısı

Ticari olarak internet satan ilk internet servis sağlayıcısı Amerikadaki “The World” (düyna) 1989 yılında tanıtıldı. Bu şimdiki anlamıyla bildiğimiz internette kullanılan ilk servis sağlayıcısıdır.

HTML Ne Zaman İcat Edildi

HTML, Tim Berners-Lee tarafından 1990 yılında geliştirildi. Bu internet tanımına yapılan en büyük katkıdır. Şuanki anlamda internet kullanımımız tamamen buna dayanmaktadır.

WWW’nun Keşfi

6 Ağustos 1991 tarihinde, Tim Berners-Lee www’yu tanıttı. World Wide Web – Geniş Dünya Ağı – WWW – şuan birçok insanın internet olarak veya bir dizi internet sitesi ve link olarak algıladıkları şeydir. İnternetin icadına yüzlerce insanın keşfi yol açsa da www olmadan şuanki anlamda internet bu kadar popüler olamazdı.

İlk Görsel İnternet Tarayıcısı (Browser)

NCSA Mosaic 1.0İlk geniş kullanımlı internet tarayıcısı 22 Nisan 1993 tarihinde tanıtılan ve NCSA tarafından geliştirilen Mosaic‘tir. Şuan en çok kullanılar internet tarayıcılarının hepsi (İnternet Explorer, Chrome, Firefox) Mosaic tarayıcısından esinlenmiştirler.

Java ve Javascriptîn Keşfi

Orjinali oak olan java, 1995 yılında Sun Microsystem şirketinde çalışan James Gosling ve diğerleri tarafından geliştirildi. Şuan birçok internet uygulaması veya makine yazılımları java kullanılarak yazılmaktadır.

Brendan Eich tarafından yazılan LiveScript daha sonraları 1995 yılında JavaScript ismini aldı. JavaScript html kodları arasında programlama dilini yerleştiren ve tarayıcı taraflı çalışabilen bir programlama dilidir.

 

İnterneti Kim Ne Zaman Buldu?” İçin 2 Cevap

 1. True American Hero Johnny

  Javascript ile mi yapınız
  kodelaırı paylasırsanız seviniriz
  biz derken ben ve ben çok mutlu oluruysuxzz
  demem o kis benim ıqgngıg birkza düşük
  hadi kalın sağlıcakla
  öptüm
  by

İnterneti Kim Ne Zaman Buldu? İçin Yorum Yap