Intranet Nedir? Ne Demektir?

Intranet Ne Demektir?

Intranet, TCP/IP tabanlı bir ağ olup küçük bir internettir.İnternetin daha yalına ve özele indirgenmiş haline Intranet denilmektedir.Herhangi bir birim altındaki bilgisayarları, yerel ağları (LAN) ve geniş alan ağlarını (WAN) birbirine bağlayan küçük bir ağdır.Kısaca kurum içi ağ ya da “özel web” denilebilir.

Intranet’in ortaya çıkarılmasındaki en büyük amaçlardan birisi de bir birimdeki yada kuruluş içerisindeki bilgileri paylaşmaktır.Intranet’ler, şirket(ler) içi tele-konferans uygulamalarında ve farklı birimlerdeki kişilerin biraraya gelebildiği iş gruplarının oluşturulmasında da kullanılırlar.

Bir çok protokol uygulamasının da çalıştırılabildiği Intranet’lerden”Firewall” sistemleri üzerinden (bazı emniyet tedbirleri ile), Internet çıkışı da yapılmaktadır. Bu sayede, her iki yönde de ileti trafiği kontrol edilebilmekte ve güvenlik sağlanmaktadır.

İntranet üzerinde; muhasebe, insan kaynakları, üretim otomasyon yazılımları çalıştırmak mümkün olduğu gibi çeşitli veri tabanlarını tutmak ve belge dağıtımı gibi işleri gerçekleştirmek mümkündür. Özünde İnternet teknolojisinin şirket içinde kullanılmasıdır.

İntranet dağıtık bilişim stratejilerini destekler. İntranetin üzerinde kuruluşun bütün faaliyetleriyle ilgili modüller çalıştırılıyorsa ve uygun bir modelleme yapılmışsa kuruluş içinde her şeyin bütünleşik çalıştığı, sistemde kendini denetleme mekanizmaları bulunur. Küresel erişim, multimedya olanakları ve düşük maliyet sağlanmış ve bütün bunların bir araya gelmesi İntranet’i güçlü kılmıştır. Türkiyed’de ki en büyük intranet ağı “Polnet” ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aittir.

Intranet Nedir? Ne Demektir? İçin Yorum Yap