iPhone 5S Hakkında Genel bilgi

İphone’nin genel yapısı ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz bu yazımız iphone hakkında basit bir rehber niteliği taşıyor.

İPhone 5S Tuş Ve Ekran Bilgisi

İPhon 5S

iPhone özellikleriniz ve uygulamalarınız, sahip olduğunuz iPhone modeline, konumunuza, kullandığınız dile ve operatörünüze bağlı olarak değişebilir. Bulunduğunuz bölgede hangi özelliklerin desteklendiğini öğrenmek için, bakınız: www.apple.com/ios/feature-availability.

Not: Hücresel ağ üzerinden veri gönderip alan uygulamalar ek ücretlere neden olabilir. iPhone servis planı ve ücretleri hakkında bilgi için operatörünüze danışın.

 

iPhone Aksesuarları

Aşağıdaki aksesuarlar iPhone ile birlikte gelir:

Apple mikrofonlu kulaklık seti

iphone

Müzik ve video dinlemek ve telefon görüşmeleri yapmak için uzaktan kumandalı ve mikrofonlu Apple EarPods (iPhone 5 veya daha yenisi) veya uzaktan kumandalı ve mikrofonlu Apple kulaklıklarını (iPhone 4S veya daha eskisi) kullanın.

Bağlantı kablosu

iphone

iPhone’u eşzamanlamak ve şarj etmek amacıyla bilgisayarınıza bağlamak için Lightning – USB kablosunu (iPhone 5 veya daha yenisi) ya da 30 iğneli bağlayıcı – USB kablosunu (iPhone 4S veya daha eskisi) kullanın.

Apple USB güç adaptörü

iPhone’un pilini şarj etmek için Lightning – USB kablosu veya 30 iğneli bağlayıcı – USB kablosu ile birlikte kullanın.

SIM çıkarma aracı

Çoklu dokunmatik (Multi-Touch) ekran

Çoklu dokunmatik (Multi-Touch) ekran; birçok bilgiyi, eğlenceyi ve yaratıcılığı parmak uçlarınızda görüntüler. iPhone uygulamalarını keşfetmek ve kullanmak için gereksiniminiz olan tek şey dokunma, sürükleme, kaydırma ve kıstırıp açma gibi birkaç basit harekettir.

iphone1

Düğmeler

iPhone ile kullandığınız düğmelerin çoğu dokunmatik ekrandaki sanal düğmelerdir. Birkaç fiziksel düğme, iPhone’u açma veya ses yüksekliğini ayarlama gibi temel işlevleri denetler.

Uyut/Uyandır düğmesi

iPhone’u kullanmandığınız zamanlarda kilitlemek için Uyut/Uyandır düğmesine basın. iPhone’un kilitlenmesi ekranı uyku durumuna geçirir, pilden tasarruf eder ve ekrana dokunduğunuzda bir şey olmasını engeller. Hâlâ telefonla veya FaceTime ile aranabilir ve mesajları, alarmları ve bildirimleri alabilirsiniz. Müzik de dinleyebilir ve ses yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.

iphone2

Bir iki dakika boyunca ekrana dokunmazsanız iPhone otomatik olarak kilitlenir. Zamanlamayı ayarlamak için, Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit bölümüne gidin.

iPhone’u açma: Apple logosu gözükene dek Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutun.

iPhone’un kilidini açma: Uyut/Uyandır veya Ana Ekran düğmesine basın, sonra sürgüyü sürükleyin.

iPhone’u kapatma: Kırmızı sürgü görünene dek Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutun, sonra sürgüyü sürükleyin.

Ek güvenlik istiyorsanız, iPhone’un kilidinin açılması için parola gerektirebilirsiniz. Ayarlar > Genel > Parola ve Parmak İzi (iPhone 5s) veya Ayarlar > Genel > Parolayla Kilitleme (diğer modeller) bölümüne gidin.

SIM kart tepsisini çıkarmak için kullanın. (Bazı bölgelerde dahil değildir.)

 Ana Ekran düğmesi

Ana Ekran düğmesi sizi Ana Ekran’a götürür ve başka kullanışlı kestirmeler sağlar.

Açtığınız uygulamaları görme: Ana Ekran düğmesine iki kez basın.

Siri’yi (iPhone 4S veya daha yenisi) ya da Sesle Denetim’i kullanma: Ana Ekran düğmesini basılı tutun.

iPhone 5s üzerinde, parolanızı veya Apple kimliğinizi kullanmak yerine parmak izinizi okumak için Ana Ekran düğmesindeki algılayıcıyı kullanabilirsiniz.

Erişilebilirlik özelliklerini açmak veya kapatmak için de Ana Ekran düğmesini kullanabilirsiniz.

Ses yüksekliği denetimleri

Müzik parçalarını, filmleri ya da diğer ortamları dinlerken veya telefon görüşmesi yaparken iPhone’un yanındaki düğmeler ses yüksekliğini ayarlar. Bunun dışında düğmeleri; zil sesinin, uyarıların ve diğer ses efektlerinin ses yüksekliğini denetlemek için de kullanabilirsiniz.

Zil sesinin ve uyarı seslerinin yüksekliğini kilitleme: Ayarlar > Sesler bölümüne gidin ve “Düğmelerle Değiştir” seçeneğini kapatın. Müziklerin ve videoların ses yüksekliğini sınırlamak için, Ayarlar > Müzik > Ses Sınırı bölümüne gidin.

Not: Bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde iPhone, ses yüksekliğini işitme güvenliği için AB tarafından önerilen düzeyin üstüne ayarladığınızda uyarabilir. Sesi bu düzeyin üzerine çıkarmak için, ses yüksekliği denetimini kısa bir süre için serbest bırakmanız gerekebilir. Mikrofonlu kulaklık setinin maksimum ses yüksekliğini bu düzeyle sınırlamak için, Ayarlar > Müzik > Ses Sınırı bölümüne gidin ve AB Ses Sınırı’nı açın. Ses sınırında değişiklik yapılmasını engellemek için, Ayarlar > Genel > Sınırlamalar bölümüne gidin.

Resim çekmek veya video kaydı yapmak için ses yüksekliği düğmelerinden birini de kullanabilirsiniz.

Sesli/Sessiz anahtarı

iPhone’u sesli moduna veya sessiz moduna ayarlamak için Sesli/Sessiz anahtarını kaydırın.

Sesli modda, iPhone tüm sesleri çalar. Sessiz modda; iPhone zil sesini, uyarı seslerini ve diğer ses efektlerini çalmaz.

Önemli: iPhone sessiz moddayken bile; saat alarmları, Müzik gibi ses uygulamaları ve birçok oyun, sesleri yerleşik hoparlörden çalar. Bazı bölgelerde, Sesli/Sessiz anahtarı sessize ayarlansa bile Kamera ve Sesli Notlar için olan ses efektleri duyulur.

Rahatsız Etme’yi kullanma: Aramaların, uyarıların ve bildirimlerin sesini Rahatsız Etme’yi kullanarak da kapatabilirsiniz. Denetim Merkezi’ni açmak için ekranın alt kenarından yukarıya kaydırın, sonra simgesine dokunun.

Durum simgeleri

Ekranın en üstündeki durum çubuğunda yer alan simgeler iPhone hakkında bilgi verir:

iPhone 5S Hakkında Genel bilgi İçin Yorum Yap