İphone da Haritaları Kullanma

İphone da Harita Ayarları Nasıl Yapılır?

Büyük şehirde yaşıyorsanız ve seyahati seviyorsanız iphone haritaları mutlaka kullanmalısınız. iphone haritalarla kaybolmanız neredeyse imkansız. Ayrıca iphone haritalar hiç bilmediğiniz yerleri keşfetmenizde size rehberlik edecektir.

Yerleri Bulma

harita

Önemli: Harita, yol tarifleri, kuş uçuşu (Flyover) ve konuma dayalı uygulamalar veri servislerine bağlıdır. Bu veri servisleri değişebilir ve bazı bölgelerde kullanılamayabilir. Bu yüzden de haritalar, yol tarifleri, kuş bakışı (Flyover) veya konuma dayalı bilgiler kullanılamayabilir, doğru olmayabilir veya eksik olabilir. Bazı Harita özellikleri Konum Servisleri’ni gerektirir.

Ekranı sürükleyerek Harita’da dolaşın. Farklı bir yöne dönmek için, iki parmağınızla döndürün. Kuzeye dönmek için sağ üstteki pusula  simgesine dokunun.

Büyütme veya küçültme: Büyütmek için tek parmağınızla çift dokunun ve küçültmek için iki parmağınızla dokunun veya sadece parmaklarınızı kıstırıp açın. Büyütme sırasında ölçek sol üstte görünür. Mesafelerin nasıl gösterileceğini (mil veya kilometre) değiştirmek için, Ayarlar > Harita bölümüne gidin.

Bir konumu çeşitli şekillerde aratabilirsiniz:

 • Kavşak (“8. ve market”)
 • Bölge (“greenwich köyü”)
 • Referans noktası (“guggenheim”)
 • Posta kodu
 • İşletme (“sinemalar”, “restaurant san francisco ca,” “apple inc new york”)

Veya aradığınız yeri girerken Harita yöneldiğiniz yeri tahmin ederse, arama alanının altındaki listede o konuma dokunun.

Kişinin veya yer imi konmuş ya da en son yapılan aramanın konumunu bulma: 031814_1502_2.png simgesine dokunun.

Görüntünüzü seçme: 031914_1535_1.png simgesine dokunun, sonra Standart, Hibrit veya Uydu seçeneğini seçin.

Konuma elle işaret ekleme: Haritaya dokunun ve eklenmiş iğne görününceye dek parmağınızı basılı tutun.

Daha Fazla Bilgi Alma

Konum hakkında bilgi alma: Başlığını görüntülemek için iğneye dokunun, sonra simgesine dokunun. Bilgiler arasında; Yelp değerlendirmeleri ve fotoğrafları, telefon numarası (aramak için buna dokunun), web sayfası bağlantısı, yol tarifi ve daha birçok şey olabilir.
Konumu paylaşmak için Paylaş’a dokunun.

Yol Tarifi Alma

Sürüş için yol tarifi alma: simgesine dokunun, sonra  simgesine dokunun, başlangıç ve bitiş konumlarını girin ve Yol düğmesine dokunun. Veya varsa listeden bir konum veya yol seçin. Birden fazla yol görünüyorsa, kullanmak istediğiniz yola dokunun. Başlamak için Başlat’a dokunun.

 • Adım adım yol tarifi duyma: (iPhone 4S veya daha yenisi) Başlat’a dokunun.

Harita ilerleyişinizi izler ve hedefinize ulaşmanız için adım adım yol tarifini seslendirir. Denetimleri göstermek veya gizlemek için ekrana dokunun.
iPhone otomatik olarak kilitlenirse, Harita ekranda kalır ve yönergeleri bildirmeye devam eder. Başka bir uygulamayı açabilir ve adım adım yol tarifi almaya devam edebilirsiniz. Harita’ya dönmek için, ekranın en üstündeki başlığa dokunun.
Adım adım yol tarifi ile gece modu, gece rahat görebilmeniz için iPhone ekran görüntüsünü otomatik olarak ayarlar.

 • Adım adım yol tarifi görüntüleme: (iPhone 4) Başlat’a dokunun, ardından bir sonraki yönergeyi görmek için sola kaydırın.
 • Genel yol bilgisini görme: Genel Bilgi düğmesine dokunun.
 • Yol tariflerini liste olarak görüntüleme: 032014_1727_16.png simgesine dokunun.
 • Adım adım yol tarifini durdurma: Bitir düğmesine dokunun.

O anki konumunuzdan başlayan yol tarifleri alma: Hedefinizin başlığındaki  simgesine dokunun. Yürüyorsanız, Ayarlar > Harita bölümünde yol tarifi tercihinizi Yürüme olarak ayarlayın.

Yürüme için yol tarifi alma:  simgesine dokunun ve daha sonra  simgesine dokunun. Başlangıç ve bitiş konumlarını girin, sonra Yol’a dokunun. Veya varsa listeden bir konum veya yol seçin. Başlat’a dokunun ve bir sonraki yönergeyi görmek için sola kaydırın.

Toplu taşıma için yol tarifi alma:  simgesine dokunun ve daha sonra  simgesine dokunun. Başlangıç ve bitiş konumlarını girin, sonra Yol’a dokunun. Veya varsa listeden bir konum veya yol seçin. Kullanmak istediğiniz toplu taşıma servisi için yönlendirme uygulamalarını indirin ve açın.

Trafik koşullarıyla ilgili bilgi edinme: 031914_1535_1.pngsimgesine dokunun, sonra Trafiği Göster’e dokunun. Turuncu noktalar yavaşlayan trafiği ve kırmızı noktalar dur-kalk trafiği gösterir. Olay raporlarını görmek için, işarete dokunun.

Bir sorun bildirin. 031914_1535_1.pngsimgesine dokunun, sonra Sorun Bildir’e dokunun.

3B ve kuş uçuşu (Flyover)

iPhone 4S veya daha yenisinde üç boyutlu görüntüler görebilir, hatta dünyanın birçok büyük şehrinin üzerinde uçabilirsiniz.  veya  görünene kadar büyütün, sonra düğmeye dokunun. Veya iki parmağınızla yukarı sürükleyin. 031914_1535_1.png simgesine dokunup görüntüleri değiştirerek 3B ve kuş uçuşu (Flyover) arasında geçiş yapabilirsiniz.

Kamera açısını ayarlama: İki parmağınızla yukarı veya aşağı sürükleyin.

İphone Harita ayarları

Ayarlar > Harita bölümüne gidin. Ayarlar arasında şunlar bulunur:

 • Navigasyon ses yüksekliği (iPhone 4S veya daha yenisi)
 • Mil veya kilometre cinsinden mesafeler
 • Harita etiketleri her zaman Ayarlar > Genel > Uluslararası > Dil bölümünde belirtilen dilde görünür
 • Sürüş için yol tarifi veya yürüme için yol tarifinden hangisinin tercih edildiği

İphone da Haritaları Kullanma İçin Yorum Yap