iPhone ile Arama Yapmanın Püf Noktaları

 

İphone de arama yapmayı çok zevkli ve renkli hale getirecek özellikler var. Arama özelliklerini biraz kurcalayıp ayarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz ama bu biraz zaman alabilir. Bu nedenle siz en iyisi buradan okuyarak öğrenin

iPhone Telefon GörüşmeleriiPhone Telefon Görüşmeleri

iPhone’da arama yapma, kişilerinizdeki bir ada veya numaraya dokunma, hızlı arama listenizdekilerden birine dokunma veya geri aramak için son arayanlardan birine dokunma kadar kolaydır.

iPhone ile Arama Yapma

Telefon ekranının altındaki düğmeler; hızlı arama listenize, son aramalara, kişilerinize ve numaraları elle girmek için sayısal tuş takımına hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar.

iPhone Telefon Alt Satırı

Birini aramak amacıyla Kişiler’i kullanmak için Kişiler düğmesine dokunup bir kişi seçin, daha sonra bir telefon numarasına dokunun.

Hızlı arama listesindeki bir kişiyi aramak için Hızlı Arama düğmesine dokunun ve sonra bir kişi seçin.

Son arayanlardan birini aramak için Son Aramalar düğmesine dokunun ve sonra listedeki bir ada veya numaraya dokunun.

Telefon numarası çevirmek için Klavye düğmesine dokunun, numarayı girin ve sonra Ara düğmesine dokunun

Herhangi bir ekrandayken hızlı arama listesine gitme: Ana Ekran düğmesine iPhone Ana Ekran Düğmesi  iki kez basın. Bu tercihi Ayarlar’da değiştirebilirsiniz.

Son çevirdiğiniz numarayı gösterme: Klavye düğmesine ve daha sonra Ara düğmesine dokunun. Numarayı çevirmek için yeniden Ara düğmesine dokunun.

Sesle Arama

Kişi listenizdeki birini aramak veya belirli bir numarayı çevirmek için Sesle Denetim’i kullanabilirsiniz (yalnızca iPhone 3GS).

NotSesle Denetim bazı dillerde kullanılamayabilir.

Telefon aramaları yapmak için Sesle Denetim’i kullanma: Sesle Denetim ekranı gözükünceye ve bir bip sesi duyuncaya dek Ana Ekran düğmesine basıp parmağınızı basılı tutun. Daha sonra arama yapmak için aşağıda açıklanan komutları kullanın.

Sesle Denetim’i açmak için iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeyi de basılı tutabilirsiniz.

Kişilerdeki birini aramak için
İngilizce “call” veya “dial” ifadesini söyleyip daha sonra kişinin adını söyleyin. Kişinin birden fazla numarası varsa hangisini aramak istediğinizi belirtin.

Örnekler:
Call John Appleseed
Call John Appleseed at home
Call John Appleseed, mobile

Telefon numarası çevirmek için İngilizce “call” veya “dial” ifadesini söyleyip daha sonra numarayı söyleyin.
Düzeltme yapmak için İngilizce “wrong,” “not that one,” “not that,” “no” veya “nope” ifadelerini söyleyin.

En iyi sonucu almak için, aradığınız kişinin tam adını söyleyin. Yalnızca adı söylerseniz ve listenizde aynı ada sahip birden fazla kişi varsa; iPhone, bu kişilerden hangisini aramak istediğinizi sorar. Aradığınız kişi için birden fazla numara varsa, hangi numaranın kullanılacağını belirtin. Hangi numaranın aranacağını belirtmezseniz; iPhone, hangisinin kullanılacağını size sorar.

Bir numarayı sesli olarak çevirirken, her bir rakamı ayrı söyleyin—örneğin “four one five, five five five, one two one two” olarak söyleyin.

iPhone kilitliyken sesle aramayı engelleme: Ayarlar’da, Genel > Parolayla Kilitleme’yi seçin ve Sesle Arama’yı kapatın. Sesle aramayı kullanmak için iPhone’un kilidini açın.

iPhone Gelen Aramalar

Bir arama geldiğinde Cevapla düğmesine dokunun. iPhone kilitliyse, sürgüyü sürükleyin. iPhone mikrofonlu kulaklık setini kullanıyorsanız, aramayı cevaplamak için ortadaki düğmeye basın.

iPhone Kulaklığı Nasıl Kullanılır?

Aramayı sessize alma: Uyut/Uyandır düğmesine veya ses yüksekliği düğmelerinden birine basın. Aramayı sessize aldıktan sonra, sesli mesaj devreye girene dek hâlâ cevaplayabilirsiniz.
Aramayı reddetme: Aramayı doğrudan sesli mesaja göndermek için aşağıdakilerden birini yapın.

 • Uyut/Uyandır düğmesine hızlı bir şekilde iki kez basın.
  iPhone Uyut/Uyandır Düğmesi
 • Uyut/Uyandır düğmesine hızlı bir şekilde iki kez basın.
 • iPhone mikrofonlu kulaklık setinin ortasındaki düğmeyi yaklaşık iki saniye süreyle basılı tutun. Aramanın reddedildiğini doğrulayan iki kısık bip sesi duyulur.
 • Reddet düğmesine dokunun (arama geldiğinde iPhone uyku durumunda değilse).
   
  Aramaları engelleyip Internet’e Wi-Fi üzerinden erişebilme: Ayarlar’da, Uçak Modu seçeneğini açın ve sonra açmak için Wi-Fi düğmesine dokunun.

iPhone ile Telefon Görüşmesi Yaparken

Telefon görüşmesi yaparken, ekranda arama seçenekleri gözükür.

iPhone ile Telefon Görüşmesi Yaparken Kullanılan Ekran

Hattınızı sessize almak için Sessiz düğmesine dokunun. Arayanı hâlâ duyabilirsiniz ama o sizi duyamaz.
Bilgi girmek amacıyla klavyeyi kullanmak için Klavye düğmesine dokunun.
Hoparlörü veya Bluetooth aygıtını kullanmak için Hoparlör düğmesine dokunun. Bluetooth aygıtı varken düğme, “Ses Kaynağı” olarak etiketlenir ve Bluetooth aygıtını, iPhone’u veya hoparlörü seçmenize olanak sağlar.
Kişi bilgilerini görmek için Kişiler düğmesine dokunun.
Aramayı beklemeye almak için Tut düğmesine dokunun. Her iki taraf da birbirini duyamaz.
Başka bir arama yapmak için Arama Ekle düğmesine dokunun.

Arama sırasında başka uygulamaları kullanma: Ana Ekran düğmesine iPhone Ana Ekran Düğmesi basın ve sonra bir uygulama simgesine dokunun.
Aramayı sonlandırma: Bitir düğmesine dokunun. iPhone mikrofonlu kulaklık setini kullanıyorsanız, aramayı sonlandırmak için ortadaki düğmeye de basabilirsiniz.

iPhone İkinci Aramalar

iPhone telefon görüşmesi sırasında başka bir arama yapabilir veya gelen aramayı cevaplayabilirsiniz. Görüşme sırasında bir arama alırsanız, iPhone bip sesi çıkarıp arayan bilgisini ve seçenekler listesini gösterir.
Not: İkinci bir arama yapma ve alma, bazı ülkelerde isteğe bağlı bir servis olabilir.
Daha fazla bilgi için operatörünüze danışın.

Görüşme sırasında gelen bir aramaya yanıt verme:

 • Aramayı göz ardı edip sesli mesaja göndermek için, Yok Say düğmesine dokunun.
 • İlk aramayı beklemeye alıp yeni gelen aramayı cevaplamak için, Aramayı Tut+Cevapla düğmesine dokunun.
 • İlk aramayı sonlandırıp yeni gelen aramayı cevaplamak için, Bitir+Cevapla düğmesine dokunun.
   

İkinci bir arama yapma: Arama Ekle düğmesine dokunun. İlk arama beklemeye alınır.
Aramalar arasında geçiş yapma: Değiştir düğmesine dokunun. Etkin arama beklemeye alınır.
Konferans görüşmesi yapma: Konferans düğmesine dokunun. Aşağıdaki “Konferans Görüşmeleri” konusuna bakın.

iPhone ile Konferans Görüşmeleri

Operatörünüze bağlı olarak, aynı anda birden fazla kişiyle konuşabilir ve en fazla beş görüşmeyi birleştirebilirsiniz.
Not: Konferans görüşmeleri, bazı ülkelerde isteğe bağlı bir servis olabilir. Daha fazla bilgi için operatörünüze danışın.

iPhone ile Konferans görüşmesi yapma:

 1. Bir arama yapın.
 2. Arama Ekle düğmesine dokunup başka bir arama daha yapın. İlk arama beklemeye alınır.
 3. Konferans düğmesine dokunun. Aramalar tek bir hatta birleştirilir ve böylece herkes birbirini duyabilir.
 4. En fazla beş arama olacak şekilde daha fazla arama eklemek için 2. ve 3. adımları yineleyin.

Aramalardan birini sonlandırmak için Konferans düğmesine dokunup aramanın yanındaki iPhone Konferans Görüşmesisimgesine dokunun. Sonra da Bitir düğmesine dokunun.
Aramalardan biriyle özel olarak konuşmak için Konferans düğmesine dokunup aramanın yanındaki Özel düğmesine dokunun. Konferansı sürdürmek için Konferans düğmesine dokunun.
Gelen bir aramayı eklemek için Aramayı Tut+Cevapla düğmesine dokunun ve sonra Konferans düğmesine dokunun.

Servisiniz konferans görüşmeleri yapabilmeyi içeriyorsa, iPhone’un konferans görüşmesine ek olarak kullanılabilecek bir ikinci hattı her zaman vardır.

iPhone Acil Aramalar

iPhone parolayla kilitli olsa bile, acil arama yapabilirsiniz.

iPhone kilitliyken acil arama yapma: Parolayı Girin ekranında, Acil Arama düğmesine dokunun ve sonra tuş takımını kullanarak numarayı girin.

Önemli: Yalnızca arama yaptığınız bölgede geçerli olan acil numaralar çalışacaktır. Bazı ülkelerde, SIM kartı takılı olmadığı ve etkinleştirilmediği ve SIM PIN’i doğru girilmediği veya kapatılmadığı sürece acil arama yapamazsınız.

ABD’de 911 numarasını çevirdiğinizde, konum bilgileri (varsa) acil servis sağlayıcılara gönderilir.

Önemli: Tıbbi acil durumlar gibi önemli iletişim gereksinimleri için kablosuz aygıtlara güvenmemelisiniz. Acil servisleri aramak için herhangi bir cep telefonunu kullanma, her yerde çalışmayabilir. Acil durum numaraları ve servisleri bölgeden bölgeye değişir ve bazen bir acil arama, ağın bulunamaması veya çevredeki parazitlerden ötürü yapılamayabilir. Bazı hücresel ağlar; iPhone’da bir SIM yoksa, SIM PIN’i kilitliyse veya henüz etkinleştirilmemişse, iPhone’dan gelen bir acil aramayı kabul etmeyebilir.

iPhone Visual Voicemail

iPhone’da visual voicemail, mesajlarınızın listesini görmenizi ve yönergeleri ya da önceki mesajları dinlemenize gerek kalmadan hangi mesajları dinleyeceğinizi veya sileceğinizi seçmenizi sağlar.
Not: Visual voicemail bazı bölgelerde kullanılamayabilir veya isteğe bağlı bir servis olabilir. Daha fazla bilgi için operatörünüze danışın. Visual voicemail kullanılamıyorsa, Sesli Mesaj düğmesine dokunup mesajlarınızı almak için sesli yönergeleri izleyin.

iPhone Voicemail

iPhone Sesli Mesajı Ayarlama

Sesli Mesaj düğmesine ilk dokunduğunuzda iPhone, sizden sesli mesaj parolanızı yaratmanızı ve sesli mesaj karşılamanızı kaydetmenizi ister.
Karşılama mesajınızı değiştirme:

 1. Sesli Mesaj düğmesine dokunup Karşılama düğmesine dokunun ve daha sonra Özel düğmesine dokunun.
 2. Başlamaya hazır olduğunuzda Kaydet düğmesine dokunun.
 3. Bitirdiğinizde, Durdur düğmesine dokunun. Kaydı dinlemek için Dinle düğmesine dokunun.
  Kaydı yeniden yapmak için 2. ve 3. adımları yineleyin.
 4. Kaydet düğmesine dokunun.

Operatörünüzün saptanmış karşılama mesajını kullanmak için Sesli Mesaj düğmesine dokunun, Karşılama düğmesine dokunun ve daha sonra Saptanmış düğmesine dokunun.
Yeni sesli mesaj geldiğinde uyarı sesi çalınmasını ayarlamak için Ayarlar bölümünde, Sesler öğesini seçip Yeni Sesli Mesaj seçeneğini açın. Yeni gelen her sesli mesaj için bir kez uyarı sesi çalınır. Sesli/Sessiz anahtarı sessizdeyse, iPhone uyarı seslerini çalmaz.
Sesli mesaj parolasını değiştirmek için Ayarlar bölümünde, Telefon > Sesli Mesaj Parolasını Değiştir öğelerini seçin.

iPhone’da Sesli Mesaj Olup Olmadığını Denetleme

Telefon düğmesine dokunduğunuzda; iPhone, cevapsız aramaların ve dinlenmemiş sesli mesajların sayısını gösterir.

iPhone Telefon Alt Satırı
Mesajlarınızın listesini görmek için Sesli Mesaj düğmesine dokunun.

iPhone ile Sesli Mesaj Kullanımı

Bir mesajı dinleme: Mesaja dokunun. (Mesajı zaten dinlediyseniz, tekrar dinlemek için mesaja yeniden dokunun.) Dinlerken duraklatmak ve sürdürmek için iPhone Sesli Mesajı Durdur ve iPhone Sesli Mesajı Sürdür simgelerini kullanın.
Mesaj bir kez dinlendikten sonra, operatörünüz tarafından otomatik olarak silinene dek saklanır.
Sesli mesajlarınızı başka bir telefondan denetleme: Kendi numaranızı veya operatörünüzün uzaktan erişim numarasını çevirin.

iPhone’da Mesajları Silme

Mesajı seçip Sil düğmesine dokunun. Silinen visual voicemail mesajları, operatörünüz tarafından tamamen silinene dek iPhone üzerinde saklanır.

Silinmiş bir mesajı dinlemek için Silinen Mesajlar düğmesine (listenin sonunda) dokunun ve daha sonra mesaja dokunun.
Silinmiş bir mesajı geri almak için Silinen Mesajlar düğmesine (listenin sonunda) dokunun, daha sonra mesaja dokunup Geri Al düğmesine dokunun.

iPhone Kişi Bilgilerini Alma

Visual voicemail, aramanın tarihini ve saatini, mesajın uzunluğunu ve varsa kişi bilgilerini kaydeder.
Arayanın kişi bilgilerini görme: Mesajın yanındaki iPhone Kişi Bilgilerini Alma simgesine dokunun.
Bilgileri, arayana e-posta veya yazılı mesaj göndermek ya da kişi bilgisini güncellemek için kullanabilirsiniz.

iPhone Kişiler

Kişinin Bilgi ekranında hızlı bir dokunuşla telefon araması yapabilir, yeni bir e-posta iletisi yaratabilir, adresinin yerini bulabilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

iPhone Hızlı Arama Listesi

Hızlı arama listesi, en çok kullandığınız telefon numaralarınıza hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar.
Bir kişinin telefon numarasını hızlı arama listenize ekleme: Kişiler düğmesine dokunup bir kişi seçin. Daha sonra “Hızlı Arama” düğmesine dokunun ve eklemek istediğiniz numarayı seçin.
Son arayanlardan birinin telefon numarasını hızlı arama listenize ekleme: Son Aramalar düğmesine dokunup arayan kişinin yanındaki iPhone Kişi Bilgilerini Alma simgesine dokunun ve daha sonra “Hızlı Arama” düğmesine dokunun.
Hızlı arama listesine gitme: Ana Ekran iPhone Ana Ekran Düğmesi düğmesine iki kez basın

Hızlı arama listenizdeki bir kişiyi aramak için Hızlı Arama düğmesine dokunup bir kişi seçin.
Hızlı arama listenizdeki bir kişiyi silmek için Hızlı Arama düğmesine dokunup Düzenle düğmesine dokunun. Daha sonra kişinin veya numaranın yanındaki simgeye dokunup Sil düğmesine dokunun.
Hızlı arama listenizi yeniden düzenlemek için Hızlı Arama düğmesine dokunup Düzenle düğmesine dokunun. Daha sonra kişinin yanındaki  simgesini listede yeni bir konuma sürükleyin..

iPhone Zil Sesleri ve Sesli/Sessiz Anahtarı

iPhone; gelen aramalar, Saat alarmları ve Saat sayacı için kullanabileceğiniz zil sesleriyle birlikte gelir. iTunes’daki müzik parçalarından da zil sesleri yaratabilir ve satın alabilirsiniz.

Sesli/Sessiz Anahtarı ve Titreşim Modları

iPhone’un yanındaki anahtar, zil sesini açıp kapatmanızı kolaylaştırır.
Zil sesini açma veya kapatma: iPhone’un yanındaki anahtarı kaydırın.

iPhone Zil Sesi Aç/Kapat

Not: Sesli/Sessiz anahtarını sessize ayarlasanız bile Saat alarmları duyulur.
iPhone’u titreşime ayarlama: Ayarlar bölümünde, Sesler öğesini seçin. Ayrı ayrı denetimler, hem sesli mod hem de sessiz mod için titreşimi ayarlamanıza olanak sağlar.

iPhone Zil Seslerini Ayarlama

Aramalar, Saat alarmları ve Saat sayaçları için kullanılan saptanmış zil sesini ayarlayabilirsiniz. Arayanın kim olduğunu bilebilmek için, kişilere ayrı ayrı zil sesleri de atayabilirsiniz.
Saptanmış zil sesini ayarlama: Ayarlar bölümünde, Sesler > Zil Sesi öğelerini seçin ve daha sonra bir zil sesi seçin.

Bir kişiye zil sesi atama: Telefon ekranında Kişiler düğmesine dokunup bir kişi seçin.Daha sonra Zil Sesi düğmesine dokunup bir zil sesi seçin.

iPhone için Zil Sesleri Yaratma

iTunes Store’dan satın alınmış müzik parçalarını kullanarak iTunes’da zil sesleri yaratabilirsiniz (yalnızca ABD). Her bir zil sesinin ücreti iTunes Store hesabınızdan karşılanır.

Kullanılabilecek müzik parçalarının yanında çan iPhone Zil Sesi Yaratmasimgesi vardır. iTunes arşivinizde çan sütununu görmüyorsanız, iTunes > Preferences komutunu seçip General’ı tıklayın ve Ringtones’u seçin. Daha sonra View > View Options komutunu seçip Ringtone öğesini seçin. (Bir ileti gözükürse, Check Songs düğmesini tıklayın.) iTunes Store’da çan sütununu görmüyorsanız, iTunes Store’dayken View Options bölümünde
Ringtone öğesini seçin.

iPhone için Zil sesi yaratma:

 1. Bilgisayarınızın Internet’e bağlı olduğundan emin olun.
 2. iTunes’da, kullanmak istediğiniz müzik parçasını seçin ve daha sonra Store > Create Ringtone komutunu seçin.
 3. Gözüken düzenleme penceresinde, müzik parçasının zil sesi olarak kullanmak istediğiniz bölümünü seçin.Müzik parçasının en fazla 30 saniyesini kullanabilirsiniz.
 4. Hazır olduğunuzda, Buy düğmesini tıklayın.
  iPhone için iTunes ile Zil Sesi Yapmak

Önemli: Buy düğmesini tıkladıktan sonra, zil sesinin adını ve diğer bilgilerini değiştirebilirsiniz ama müzik parçasının farklı bir bölümünü seçemezsiniz. iTunes ile yaratılmış zil seslerini, sahip olduğunuz tüm iPhone’larla eşzamanlayabilir ve en fazla beş yetkilendirilmiş bilgisayarda çalabilirsiniz. iPhone’unuzu eşzamanladıktan sonra, zil sesini bir veya daha fazla kişiye atayabilirsiniz.

Garage Band uygulamasında da özel zil sesleri yaratabilirsiniz.

iPhone Bluetooth Aygıtları

iPhone’u, eller serbest Bluetooth mikrofonlu kulaklık setleri ve Bluetooth araç kitleriyle kullanabilirsiniz. iPhone, iPod’u kullanırken de Bluetooth mikrofonlu stereo kulaklık seti aygıtlarını destekler.

Aygıtı iPhone ile Eşleme

Bluetooth aygıtını telefon görüşmelerinizi yapmak amacıyla kullanmadan önce onu iPhone ile eşlemeniz gerekir.

iPhone ile eşleme:

 1. Aygıtı bulunabilir yapmak veya diğer Bluetooth aygıtlarını aramaya ayarlamak için aygıtla birlikte gelen yönergeleri izleyin.
 2. Ayarlar bölümünde, Genel > Bluetooth öğelerini seçip Bluetooth seçeneğini açın.
 3. iPhone’da aygıtı seçin ve parolasını ya da PIN numarasını girin. Aygıtla birlikte gelen, parola veya PIN hakkındaki yönergelere bakın.
  Bluetooth aygıtını iPhone ile çalışacak şekilde eşledikten sonra, iPhone’un aramalarınız için aygıtı kullanmasını sağlamak üzere bağlantı kurmanız gerekir.
  iPhone ile bağlantı kurma: Mikrofonlu kulaklık setiyle veya araç kitiyle birlikte gelen belgelere bakın.
  iPhone bir Bluetooth aygıtına bağlandığında; yaptığınız aramalar o aygıt üzerinden geçecek şekilde yönlendirilir. Gelen aramalar, aygıtı kullanarak cevaplarsanız aygıt üzerinden ve iPhone’u kullanarak cevaplarsanız iPhone üzerinden geçecek şekilde yönlendirilir.

iPhone Bluetooth Durumu

Bluetooth simgesi, ekranın en üstündeki iPhone durum çubuğunda gözükür:

 • iPhone BlueTooth(mavi) veya iPhone BlueTooth(beyaz): Bluetooth açıktır ve iPhone’a bir Bluetooth aygıtı bağlıdır. (Renk, durum çubuğunun o anki rengine bağlıdır.)
 • iPhone BlueTooth(gri): Bluetooth’un açık olduğunu ama herhangi bir aygıtın bağlı olmadığını gösterir. iPhone’la bir aygıtı eşlediyseniz; aygıt, kapsama alanı dışında veya kapalı olabilir.
 • Hiçbir Bluetooth simgesi yok: Bluetooth’un kapalı olduğunu gösterir.

Aramaları Yeniden iPhone Üzerinden Geçecek Şekilde Yönlendirme

iPhone bir Bluetooth aygıtına bağlıyken, aşağıdakilerden birini yaparak aramaları iPhone yoluyla dinleyebilirsiniz:

 • iPhone dokunmatik ekranına dokunarak aramayı cevaplayın.
 • Telefon görüşmesi sırasında iPhone’daki Ses düğmesine dokunun. Aramaları iPhone yoluyla duymak için iPhone düğmesine ya da hoparlörü kullanmak için Hoparlör düğmesine dokunun.
 • Bluetooth’u kapatın. Ayarlar bölümünde, Genel > Bluetooth öğelerini seçip anahtarı Kapalı konumuna sürükleyin.

Aygıtı kapatın veya kapsama alanının dışına çıkın. Bluetooth aygıtının iPhone ile bağlantı kurabilmesi için, aygıta en fazla 9 metre uzaklıkta olmanız gerekir.

Aygıtın iPhone’la Eşlemesini Kaldırma

iPhone’u bir aygıtla eşlediyseniz ve onun yerine başka bir aygıtı kullanmak istiyorsanız, ilk aygıtın eşlemesini kaldırmanız gerekir.
Aygıtın eşlemesini kaldırma:

 1. Ayarlar bölümünde, Genel > Bluetooth öğelerini seçip Bluetooth seçeneğini açın.
 2. Aygıtı seçip Eşlemeyi Kaldır düğmesine dokunun.

iPhone ile Uluslararası Aramalar

UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz) ve GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz) desteği olan iPhone 3G ve iPhone 3GS geniş bir uluslararası kapsama alanına sahip olmanızı sağlayan çok bantlı telefonlardır.

Kendi Ülkenizden Uluslararası Arama Yapma
Görüşme ücretleri ve uygulanabilecek diğer ücretler de dahil olmak üzere kendi ülkenizden uluslararası arama yapma hakkında bilgi için, operatörünüze danışın veya operatörünüzün web sitesine gidin.

iPhone’u Yurt Dışında Kullanma
Dünyanın birçok ülkesinde arama yapmak için iPhone’u kullanabilirsiniz.
Uluslararası dolaşımı etkinleştirme: Kullanılabilirlik ve ücretler hakkında bilgi için operatörünüze danışın.
iPhone’u, başka bir ülkeden arama yaparken doğru ön numaraları ekleyecek şekilde ayarlama: Ayarlar bölümünde, Telefon düğmesine dokunun ve daha sonra Uluslararası Yardım seçeneğini açın. Bu; ülke kodunuzu veya başka herhangi bir ön numarayı eklemeye gerek kalmadan, kişilerinizdeki veya hızlı arama listenizdeki numaraları kullanarak kendi ülkenize arama yapabilmenizi sağlar. Uluslararası Yardım, yalnızca ABD’deki telefon numaraları için çalışır.

Uluslararası Yardım’ı kullanarak bir arama yaparken, aranan numaraya bağlanana dek “Uluslararası Yardım” ifadesi “aranıyor …” mesajıyla dönüşümlü olarak iPhone ekranında görüntülenir.
Not: Uluslararası Yardım, bazı bölgelerde kullanılamayabilir. Kullanılacak operatörü ayarlama: Ayarlar bölümünde, Operatör düğmesine dokunun ve daha sonra tercih ettiğiniz operatörü seçin. Bu seçenek yalnızca, kendi operatörünüzün ağı dışında kalan bir yerdeyseniz kullanılabilir. Yalnızca, iPhone servis 
sağlayıcınızla uluslararası dolaşım sözleşmesi olan operatörleri kullanarak arama yapabilirsiniz.

Önemli: Uluslararası ses ve veri dolaşımı ücretleri uygulanabilir. Uluslararası veri dolaşımı ücreti ödemek istemiyorsanız, Uluslararası Dolaşım seçeneğini kapatın.
Uluslararası Dolaşım seçeneğini açma veya kapatma: Ayarlar bölümünde, Genel > Ağ öğelerini seçip Uluslararası Dolaşım seçeneğini açın veya kapatın. Saptanmış olarak Uluslararası Dolaşım seçeneği kapalıdır.
Uluslararası Dolaşım seçeneğini kapatma; hücresel ağlar üzerinden veri iletimini etkisizleştirerek operatör ağınızın dışındaki yerlere seyahatlerinizde uluslararası veri dolaşım ücretleri ödemek zorunda kalmamanızı sağlar. Ama Wi-Fi bağlantınız varsa yine de Internet’e erişebilirsiniz.

Ancak Wi-Fi ağı erişimi yoksa, şunları yapamazsınız:

 • E-posta gönderme veya alma
 • Internet’te dolaşma
 • Kişilerinizi, takvimlerinizi veya yer imlerinizi MobileMe’yle ya da Exchange ile eşzamanlama
 • YouTube videoları yayımlama
 • Hisse senedi fiyatlarını alma
 • Haritada yer bulma
 • Hava durumu raporlarını alma
 • Müzik veya uygulama satın alma

Uluslararası dolaşımı kullanan diğer üçüncü parti uygulamalar da etkisizleştirilebilir. Uluslararası Dolaşım seçeneği kapalı olsa bile telefon görüşmeleri yapabilir ve yazılı mesaj alıp gönderebilirsiniz. Uluslararası ses dolaşımı ücretleri uygulanabilir. Herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyorsa visual voicemail iletilir; operatörünüz uluslararası dolaşımda visual voicemail iletimleri için ücret alıyorsa, Uluslararası
Dolaşım seçeneğini kapatma visual voicemail iletimini engeller. E-posta, web’de dolaşma ve diğer veri servislerini etkinleştirebilmek için Uluslararası Dolaşım seçeneğini açın.

Önemli: Uluslararası Dolaşım seçeneği açıksa, yukarıda listelenen özelliklerin herhangi birinin operatör ağınızın dışında kullanımı ve visual voicemail iletimi için ücret ödemeniz gerekebilir. Uluslararası dolaşım ücretleri hakkında bilgi için
operatörünüze danışın.
Visual voicemail kullanılamıyorken sesli mesajları alma: Kendi numaranızı girin veya tuş takımında “1” tuşunu basılı tutun.
Hücresel servisleri kapatmak için Uçak Modu’nu kullanabilir ve daha sonra uluslararası dolaşım ücreti ödemeden Internet’e erişmek için Wi-Fi’yi açabilirsiniz. Hücresel servisleri kapatmak için Uçak Modu’nu kullanma: Ayarlar bölümünde, açmak için Uçak Modu düğmesine dokunun ve sonra Wi-Fi düğmesine dokunup Wi-Fi seçeneğini açın.

Gelen aramalar, sesli mesaja gönderilecektir. Yeniden telefon görüşmesi yapabilmek ve sesli mesajlarınızı alabilmek için, Uçak Modu’nu kapatın.

 

iPhone ile Arama Yapmanın Püf Noktaları İçin Yorum Yap