İphone Kamera Özellikleri ve Ayarları Nasıl Yapılır?

İphone Kamera Nasıl Kullanılır?

 

Akıllı telefonlarla kamera çekimi kadar zevkli birşey olamaz hele akıllı telefonunuz iphone ise o zaman hiç değmeyin keyfime Ama zevkli bir çekim için kamera ayarlarını çok iyi yapmak gerekir. İphone kameralarınızın ayarlarını yapabilmeniz ve kamerayı tam verimli kullanabilmeniz için bu yazı size rehberlik edecek.

İlk Bakışta İPhone Kamera

Çabuk! Kamerayı aç! Kilitli ekranda 032014_1727_15.png simgesini yukarı kaydırmanız yeterlidir. Veya Denetim Merkezi’ni açmak için ekranın alt kenarından yukarıya kaydırın, sonra 032014_1727_15.png simgesine dokunun.

Not: Kilitli ekrandan Kamera’yı açtığınızda, ekranın sol alt köşesindeki küçük resme dokunarak fotoğrafları ve videoları görüntüleyebilir (ve hatta düzenleyebilirsiniz). Fotoğrafları ve videoları paylaşmak için, önce iPhone’un kilidini açın.

kamera

iPhone ile hem fotoğraf hem de HD video çekebilirsiniz. Ve iki kamera vardır: arkasındaki iSight kameraya ek olarak, ön tarafında FaceTime aramaları ve otoportreler için FaceTime kamerası bulunur. LED flaş, gereksiniminiz olduğunda ekstra ışık sağlar (hatta fener olarak); Denetim Merkezi’nde bir kaydırma ötenizde.

iphone

 

İphone İle Fotoğraf ve Video Çekme

Kamera; hareketsiz resimler, kare biçiminde fotoğraflar, panoramalar (iPhone 4S veya daha yenisi), videolar ve ağır çekim videolar iPhone 5s) çekmenizi sağlayan birçok fotoğraf ve video modu sunar.

Bir mod seçme: Ağır Çekim, Video, Fotoğraf, Kare veya Panorama öğelerini seçmek için ekranı sola veya sağa sürükleyin.

Fotoğraf çekme: Fotoğraf’ı seçin, sonra enstantane düğmesine dokunun veya ses yüksekliği düğmelerinden birine basın.

  • Fotoğrafı kare yapma: Kare’yi seçin.
  • Seri fotoğraf çekme: (iPhone 5s) Seri çekim modunda fotoğraf çekmek için enstantane düğmesini basılı tutun. Sayaç, parmağınızı kaldırana dek kaç adet çektiğinizi gösterir. Önerilen çekimleri görmek ve tutmak istediğiniz fotoğrafları seçmek için küçük resme dokunun, sonra “Favoriler”e dokunun. Gri nokta(lar) önerilen fotoğrafları işaretler. Seri çekimdeki bir fotoğrafı Film Rulosu’na ayrı bir fotoğraf olarak kopyalamak için, sağ alt köşedeki daireye dokunun. Seri çekimdeki fotoğrafları silmek için seri çekime dokunun, sonra 032014_1727_14.png simgesine dokunun.
  • Filtre uygulama: (iPhone 4S veya daha yenisi) Siyah – beyaz gibi farklı renk efektleri uygulamak için  simgesine dokunun. Filtreyi kapatmak için,  simgesine dokunun, sonra Yok’a dokunun. Daha sonra fotoğrafı düzenlerken de filtre uygulayabilirsiniz.

Pozlamanın ayarlandığı yerde kısa bir süre bir dikdörtgen görünür. Kişilerin fotoğrafını çekerken, yüz algılaması (iPhone 4S veya daha yenisi) pozlamayı 10’a kadar yüz arasında dengeler. Algılanan her bir yüz için bir dikdörtgen görünür.

Pozlama otomatiktir ama ekrandaki bir nesneye veya alana dokunarak bir sonraki çekim için pozlamayı elle ayarlayabilirsiniz. iSight kamera varsa, ekrana dokunulduğunda pozlamanın yanısıra odak da ayarlanır. Yüz tanıma geçici olarak kapatılır. Ekrana yeniden dokununcaya dek pozlamayı ve odağı kilitlemek için, dokunup dikdörtgen titreyinceye dek parmağınızı basılı tutun.

Panoramik fotoğraf çekme: (iPhone 4S veya daha yenisindeki iSight kamera) Panorama’yı seçin, enstantane düğmesine dokunun, sonra ok yönünde yavaşça çevirin. Diğer yöne çevirmek için, önce oka dokunun. Düşey yönde çevirmek için, önce iPhone’u yatay yöne döndürün. Düşey panoramanın yönünü de tersine çevirebilirsiniz.

Video çekme: Video’yu seçin, sonra kaydı başlatmak ve durdurmak için enstantane düğmesine dokunun.

  • Kayıt sırasında şipşak fotoğraf çekme: (iPhone 5 veya daha yenisi) Sol alt köşedeki enstantane düğmesine dokunun.
  • Ağır çekim yapma: (iPhone 5s) Yüksek kare hızında video çekmek için Ağır Çekim’i seçin. Videoyu düzenlerken hangi bölümün ağır çekimde oynatılacağını ayarlayabilirsiniz.

 

Videonun ağır çekim bölümünü ayarlama: Küçük resme dokunun, sonra ağır çekim oynatılmasını istediğiniz bölümü ayarlamak için kare görüntüleyicinin altındaki düşey çubukları kullanın.

Büyütme veya küçültme: (iSight kamera) Ekrandaki görüntüyü parmaklarınızla açın veya kıstırın. iPhone 4S veya daha yenisi için, hareketsiz fotoğrafların yanısıra video modunda da büyütebilir veya küçültebilirsiniz.
Konum Servisleri açıksa; fotoğraflar ve videolar, uygulamalar ve fotoğraf paylaşma web siteleri tarafından kullanılabilen konum verileriyle etiketlenir.
Ekranınızda görüntülenenleri yakalamak ister misiniz? Uyut/Uyandır ve Ana Ekran düğmelerine aynı anda basıp bırakın. Ekran resmi, Film Rulosu’na eklenir. Doğrudan iPhone üzerinde fotoğrafları düzenleyebilir ve videoları kısaltabilirsiniz.

IPhone HDR

HDR (“yüksek dinamik aralık”) yüksek kontrastlı durumlarda bile harika çekimler elde etmenize yardımcı olur. Farklı pozlamalarda (uzun, normal ve kısa) çekilen üç hızlı çekimin en iyi bölümleri tek bir fotoğrafta karıştırılır.

HDR’yi kullanma: (iSight kamera) HDR’ye dokunun. Flaş geçici olarak kapatılır. En iyi sonuçları almak için hem kamerayı hem de özneyi hareketsiz tutun.

HDR sürümüne ek olarak normal fotoğrafı tutma: Ayarlar > Fotoğraflar ve Kamera bölümüne gidin. Film Rulonuzdaki fotoğrafların HDR sürümleri köşede “HDR” simgesiyle işaretlenir. Görüntüleme, paylaşma ve yazdırma Çektiğiniz fotoğraflar ve videolar Film Rulonuza kaydedilir. Fotoğraf Yayını ile yeni fotoğraflar iPhone’unuzdaki ve diğer iOS aygıtlarınız ile bilgisayarlarınızdaki fotoğraf yayınınızda da
görünür.

Film Rulonuzu görüntüleme: Küçük resim görüntüsüne dokunun, sonra sola veya sağa kaydırın. Film Rulonuzu Fotoğraflar uygulamasında da görüntüleyebilirsiniz. Denetimleri göstermek veya gizlemek için ekrana dokunun.

Paylaşma ve yazdırma seçeneklerine ulaşma: 032014_1727_18.png simgesine dokunun.

Fotoğrafları ve videoları bilgisayarınıza aktarma: Öğeleri iPhoto’ya veya Mac’inizdeki ya da PC’nizdeki başka bir desteklenen uygulamaya yüklemek için iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın. Bu işlem sırasında fotoğrafları veya videoları silerseniz, bunlar Film Rulosu albümünüzden silinir.

Mac’inizdeki fotoğrafları ve videoları eşzamanlayarak iPhone’a aktarma: iTunes’daki Fotoğraflar ayar bölümünü kullanın.

İPhone Kamera Ayarları

Şunları da içeren kamera seçenekleri için Ayarlar > Fotoğraf/Kamera bölümüne gidin:

  • fotoğraf yayınları
  • slayt sunusu
  • ızgara

Ayarlar > Sesler bölümündeki Zil Sesi ve Uyarılar ayarları ile enstantane sesinin yüksekliğini ayarlayın. Veya Sesli/Sessiz anahtarını kullanarak sesi kapatın. (Bazı ülkelerde sesi kapatma etkin değildir)

 

İphone Kamera Özellikleri ve Ayarları Nasıl Yapılır?” İçin Bir Cevap

  1. iphone 7 aldım ama kamera fotoğrafı yana çeviriyor yani sağda duruyorsam çekimden sonra fotoğrafta solda çıkıyorum bunun ayarı nerede tam bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

İphone Kamera Özellikleri ve Ayarları Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap