İPhone Mail Ayarları

mail İPhone Mail

Akıllı telefonların en güzel yanı da internet ve bilgisayarlarda yapabildiğiniz herşeyi telefonlarınızda da yapmaktır. Bu sayede bilgisayar başında bağlı kalmadan istediğiniz yerde ve zamanda istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlerin en başında da mail alma gönderme işlemi gelir. Bu nedenle bu yazımızda İphonumuzdan mail işlemlerini konu edeceğiz. Bu yazımızda iphone ile mail alma, gönderme, mail ayarları kısaca iphone maille ilgili aklınıza gelebilecek bütün herşeyi konu edeceğiz.

İletiler yazma

ileti
Mail, hareket halindeyken e-posta hesaplarınızın tümüne erişmenizi sağlar.

Fotoğraf veya video ekleme: Ekleme noktasına dokunun. Daha fazla seçenek görmek için
oklara dokunun.

ileti1

Yanıt verirken bazı metinleri alıntılama: Ekleme noktasına dokunun, sonra dahil etmek istediğiniz metni seçin. ”Sola ok” simgesine dokunun ve daha sonra Yanıtla’ya dokunun.

İletiyi farklı bir hesaptan gönderme: Bir hesap seçmek için Kimden alanına dokunun.

Bir alıcıyı Bilgi’den Gizli’ye değiştirme: Alıcıları girdikten sonra, bu kişileri bir alandan diğerine
sürükleyebilir veya sıralarını değiştirebilirsiniz.

 

Hızla Göz Atma

ileti

Daha uzun bir önizleme görme: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Önizleme bölümüne gidin. Beşe kadar satır gösterebilirsiniz.

İleti bana mı gönderilmiş?: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Kime/Bilgi Etiketi seçeneğini açın. Etikette Kime yerine Bilgi görünüyorsa, size yalnızca bir kopyası gönderilmiştir. Size gönderilen e-postaların tümünü bir araya getiren Kime/Gizli posta kutusunu da kullanabilirsiniz. Onu göstermek veya gizlemek için, sağa doğru kaydırın (veya Posta Kutuları’na dokunun), sonra Düzenle’ye dokunun.

İletiyi Daha Sonra Bitirme

ileti

İletiyi göndermeden kaydetme: Yazdığınız iletiyi daha sonra bitirmek istiyorsanız Vazgeç’e dokunun, sonra Taslağı Kaydet’e dokunun.
Kaydettiğiniz bir taslağı bitirme: Oluştur’a dokunun ve parmağınızı basılı tutun. Taslağı listeden seçin, sonra bitirip gönderin veya yeniden taslak olarak kaydedin.

Hesaplarınızın tümündeki taslak iletileri gösterin: Posta kutuları listesini görüntülerken Düzenle’ye dokunun, Posta Kutusu Ekle’ye dokunun, sonra Tüm Taslaklar posta kutusunu açın.
Taslağı silme: Taslaklar listesinde taslağın üstünde sola kaydırın, sonra Sil’e dokunun.

Önemli İletileri Görme

ileti

Önemli iletileri bir araya getirme: Önemli kişileri Önemli Kişiler listenize eklediğinizde, bu kişilerden gelen iletilerin tümü Önemli Kişiler posta kutusunda görünür. İletide gönderen kişinin adına dokunun, sonra Önemli Kişiler’e Ekle’ye dokunun. Önemli Kişiler posta kutusunu göstermek veya gizlemek için, Posta Kutuları listesini görüntülerken Düzenle’ye dokunun.

Önemli iletilerden haberdar olma: Bildirim Merkezi, favori posta kutularınıza bir ileti geldiğinde veya Önemli Kişiler’inizden bir ileti geldiğinde bunu bilmenizi sağlar. Ayarlar > Bildirim Merkezi > Mail bölümüne gidin.

İletiye daha sonra bulabilmek için bayrak ekleme: İletiyi okurken bayrak simgesine dokunun. Bayraklı ileti göstergesinin görünüşünü Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Bayrak Stili bölümünde değiştirebilirsiniz. Bayraklı posta kutusunu görmek için, Posta Kutuları listesini görüntülerken Düzenle’ye dokunun, sonra Bayraklı’ya dokunun.

Bir iletiyi aratma: Arama alanını göstermek için ileti listesinin en üstüne kaydırın veya en üstüne dokunun. Şu anki posta kutusunda ve posta kutularının tümünde aynı anda arama yapabilirsiniz. Arama sırasında adres alanlarına, konuya ve ileti gövdesine bakılır.

Belli bir zaman dilimine göre aratma: Arama alanını göstermek için ileti listesinin en üstüne kaydırın veya en üstüne dokunun, sonra Şubat ayında “toplantı” sözcüğünü içeren tüm iletileri bulmak için “Şubat toplantı” gibi bir ifade yazın.

İleti durumuna göre aratma: Önemli Kişiler listenizdeki kişilerden gelen tüm bayraklı, okunmamış iletileri bulmak için, “bayrak okunmamış önemli kişi” yazın. “İlişik” gibi diğer ileti özelliklerine göre de arama yapabilirsiniz.

İstenmeyen postalar, yok olun! İletiyi okurken bayrak simgesine dokunun, sonra iletiyi İstenmeyen klasöründe dosyalamak için İstenmeyene Taşı’ya dokunun. Bir iletiyi yanlışlıkla istenmeyen posta olarak işaretlerseniz, geri almak için hemen iPhone’u sallayın.

Favori posta kutusu oluşturma: Favoriler, Posta Kutuları listesinin en üstünde görünür. Bir favori eklemek için, Posta Kutuları listesini görüntülerken Düzenle’ye dokunun. Posta Kutusu Ekle’ye dokunun, sonra eklenecek posta kutularını seçin. Favori posta kutularınız için anında ilet bildirimleri de alırsınız.

 

İlişikler

ileti

Bir fotoğrafı veya videoyu Film Rulonuza kaydetme: Fotoğrafa veya videoya dokunup bir menü görününceye dek parmağınızı basılı tutun, sonra Film Rulosu’na dokunun.

İlişiği başka bir uygulamayla kullanma: İlişiğe dokunup bir menü görününceye dek parmağınızı basılı tutun, sonra ilişiğin açılmasını istediğiniz uygulamaya dokunun.

İlişikleri yanıtınıza dahil etme: Bir iletiyi yanıtlarken ilişikler dahil edilmez. İlişikleri dahil etmek için, bunun yerine iletiyi iletin.

İlişiğe sahip iletileri görme: İlişikler posta kutusu hesapların tümünde ilişiğe sahip iletileri gösterir. Bu posta kutusunu eklemek için, Posta Kutuları listesini görüntülerken Düzenle’ye dokunun.

Birden fazla iletiyle çalışma

ileti

Birden fazla iletiyi silme, taşıma veya işaretleme: İleti listesini görüntülerken Düzenle’ye dokunun. Bazı iletileri seçin veya Tümünü İşaretle’ye dokunun, sonra bir eylem seçin. Hata yaparsanız, geri almak için hemen iPhone’u sallayın.

E-postalarınızı düzenleme: E-postalarınızı düzenlemek için posta kutuları yaratın. Posta kutuları listesine gidin (eğer gerekliyse), sonra yeni bir posta kutusu yaratmak veya birini silmek ya da adını değiştirmek için Düzenle’ye dokunun. (Bazı yerleşik posta kutuları değiştirilemez.) Okunmamış gibi hesaplarınızın tümündeki iletileri gösteren birçok akıllı posta kutusu vardır. Kullanmak istediğiniz posta kutularına dokunun.

Silinen bir iletiyi geri alma: Hesabın Çöp Sepeti posta kutusuna gidin, iletiyi açın, sonra simgesine dokunun ve iletiyi taşıyın. Veya iletiyi henüz sildiyseniz, geri almak için iPhone’u sallayın. Hesaplarınızın tümündeki silinen iletileri görmek için, Çöp Sepeti posta kutusunu ekleyin. Bu posta kutusunu eklemek için Posta Kutuları’na dokunun, sonra Düzenle’ye dokunun ve onu listeden seçin.

Silmek yerine arşivleme: İletileri silmek yerine onları arşivleyebilirsiniz; böylece gereksiniminiz olduğunda hâlâ onları bulabilirsiniz. Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > hesap adı > Hesap > İleri Düzey bölümünde Arşiv Posta Kutusu’nu açın. İletiyi arşivlemek yerine silmek için, simgesine dokunup parmağınızı basılı tutun, sonra Sil’e dokunun.

İletiyi açmadan onunla çalışma: İletinin üzerinde sola kaydırın, sonra Sil’e veya Arşivle’ye dokunun. Veya iletiyi taşımak, iletmek, yanıtlamak, bayrakla işaretlemek veya İstenmeyen klasörüne taşımak için Fazlası düğmesine dokunun.

Çöp sepetinizdekileri saklama: Silinen iletilerin Çöp Sepeti posta kutusunda ne kadar süre kalacağını ayarlayabilirsiniz. Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > hesap adı > Hesap > İleri Düzey bölümüne gidin.

Adresleri Görme ve Kaydetme

ileti

İletiyi alanları görme: İletiyi görüntülerken Kime alanındaki Fazlası’na dokunun.

Birisini Kişiler’e ekleme veya onu Önemli Kişi yapma: Kişinin adına veya e-posta adresine dokunun.

İletileri Yazdırma

İletiyi yazdırma: sola ok simgesine dokunun ve daha sonra Yazdır’a dokunun.

Bir ilişiği veya resmi yazdırma: Görüntülemek için dokunun, sonra sola ok simgesine dokunun ve Yazdır’ı seçin.

Mail Ayarları

Şunları yapabileceğiniz Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin:
• Her hesap için farklı e-posta imzası kullanma
• Ek e-posta hesapları ekleme
• Gönderdiğiniz her iletinin bir Gizli kopyasını kendinize gönderme
• İlgili iletileri bir araya gruplamak için Konu Grupları’nı açma
• İletiyi silme doğrulamasını kapatma
• Pil gücünden tasarruf etmek için yeni iletilerin anında iletilmesini kapatma
• Bir hesabı geçici olarak kapatma

İPhone Mail Ayarları İçin Yorum Yap