İPhone Siri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

İPhone Siri Nedir?

Dijital Kişisel Asistanlık olarak tanımladığımız siri aslında temelde bir tür sesli komut sistemidir. Telofonumuzu sesli olarak kontrol edebileceğimiz siri nasıl çalışır özellikleri nelerdir? işte yazımızın devamı;

Siri İstekte Bulunma

İsterseniz Siri’nin gücü tamamen sizin.
Siri’yi çağırma: Ana Ekran düğmesine basıp Siri’nin bip sesini duyana dek parmağınızı basılı tutun.

Not: Siri’yi kullanmak için, iPhone’un Internet’e bağlı olması gerekir.
Siri’ye “set the timer for 3 minutes” veya “what movies are showing tonight?” gibi İngilizce sorular
sorun. Uygulamaları açın ve Uçak Modu, Bluetooth, Rahatsız Etme ve Erişilebilirlik gibi özellikleri
açın veya kapatın. Siri, doğal konuşmayı anlar; böylece özel komutları veya anahtar sözcükleri
öğrenmeniz gerekmez.
iphone
İpuçları için, Siri’ye İngilizce olarak “what can you do” sorusunu yöneltin veya simgesine dokunun. Siri genellikle ekranınızda yardımcı bilgiler görüntüler. İlişkili bir uygulamayı açmak veya daha fazla ayrıntı almak için bu bilgilere dokunun.

Konuşmak İçin Yaklaştır’ı kullanma: iPhone’u kulağınıza yaklaştırın ve bip sesinden sonra konuşun. (Ekran açık değilse, öncelikle Kilit veya Ana Ekran düğmesine basın.) Konuşmak İçin Yaklaştır’ın Ayarlar > Genel > Siri bölümünde açılması gerekir.

iphone

Siri sesinin cinsiyetini değiştirme: Ayarlar > Genel > Siri bölümüne gidin (bazı bölgelerde kullanılamayabilir).
Siri’yi iPhone mikrofonlu kulaklık setinizle veya başka bir kablolu ya da Bluetooth

mikrofonlu kulaklık setiyle kullanma: Mikrofonlu kulaklık setini bağlayın, sonra ortadaki düğmeye veya arama düğmesine basıp parmağınızı basılı tutun.

Siri’ye kendinizden bahsetme

Siri’nin kim olduğunuzu bilmesini sağlarsanız, kişiselleştirilmiş hizmet alabilirsiniz (“remind me when I get home to call my wife” gibi).

Siri’ye kim olduğunuzu anlatma: Kişiler’de bilgi kartınızı doldurun, sonra Ayarlar > Genel >Siri > Bilgilerim bölümüne gidin ve adınıza dokunun.
Ev ve iş adreslerinizi ve kişilerle olan yakınlıklarınızı eklediğinizden emin olun.

Not: Konum bilgileri iPhone dışında izlenmez veya saklanmaz. Konum Servisleri’ni kullanmak istemiyorsanız kapatmak için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri bölümüne gidin. Siri’yi kullanmaya devam edebilirsiniz ama Siri konumunuzun bilinmesini gerektiren şeyleri yapamaz.

Siri de Düzeltmeler Yapma

Son komutunuzdan vazgeçmek mi istiyorsunuz? “Cancel” ifadesini söyleyin, Siri simgesine dokunun veya Ana Ekran düğmesine basın.
Siri bir şeyi tam istenilen şekilde yapmıyorsa, isteğinizi düzenlemek için dokunabilirsiniz. Veya mikrofon simgesine yeniden dokunun ve isteğinizin daha iyi anlaşılmasını sağlayın. Örneğin “I meant Boston” gibi. Kastetmediğiniz bir şeyi söyleyeceğim diye endişelenmeyin.

İPhone Siri Ayarları Nasıl Yapılır?

Siri seçeneklerini ayarlamak için Ayarlar > Genel > Siri bölümüne gidin. Seçenekler arasında şunlar bulunur:
• Siri’yi açma veya kapatma
• dil
• ses cinsiyeti (bazı bölgelerde kullanılamayabilir)
• sesli geri bildirim
• Bilgilerim kartı
• konuşmak için yaklaştır

iPhone kilitliyken Siri’ye erişimi engelleme: Ayarlar > Genel > Parola ve Parmak İzi (iPhone 5s) veya Ayarlar > Genel > Parolayla Kilitleme (diğer modeller) bölümüne gidin. Sınırlamaları açarak da Siri’yi etkisizleştirebilirsiniz.

İPhone Siri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır? İçin Yorum Yap