İphone Takvim Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İphone Takvim Ayarları Nasıl Yapılır?

Eğer iphone’unuzu kullanmayı bilirseniz çok iyi bir takvim uygulaması var. Ajanda olarak kullanabileceğiniz iphone takvimi hayatınızı kolaylaştıracak çok güzel ve çok fonksiyonlu bir uygulama. İphone takviminizin ayarlarını gerektiği gibi ve doğru bir şekilde yaparsanız zamanınızı çok verimli  ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İlk Bakışta İphone Takvim

takvim

Etkinliklerde arama yapma: Mercek simgesine dokunun, sonra arama alanına bir metin girin. Görüntülediğiniz takvimlerin başlıkları, davetlileri, konumları ve notları aranır.

Haftalık takvimi görüntüleme: iPhone’u yana döndürün.

Görüntünüzü değiştirme: Takviminizi büyütmek veya küçültmek için bir yıla, aya veya güne dokunun. Güncel etkinliklere dönmek için Bugün’e dokunun.

Etkinliği ayarlama: Etkinliğe dokunup parmağınızı basılı tutun, sonra onu yeni bir saate sürükleyin veya tutma noktalarını ayarlayın.

İphone Takvim Davetler

iCloud hesabınız, Microsoft Exchange hesabınız veya desteklenen bir CalDAV hesabınız varsa, toplantı davetleri gönderebilir ve alabilirsiniz.

Diğer kişileri etkinliğe davet etme: Etkinliğe dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra Davetliler’e dokunun. Adları yazın veya Kişiler’den seçim yapmak için 032014_1727_4.pngsimgesine dokunun.

LCV: Davet edildiğiniz bir etkinliğe dokunun veya Gelen Kutusu’na dokunup bir davete dokunun. Yorum eklerseniz (bazı takvimlerde kullanılamayabilir), yorumlarınızı etkinliği düzenleyen kişi görebilir ama diğer katılımcılar göremez. Reddettiğiniz etkinlikleri görmek için
Takvimler’e dokunun, sonra Reddedilenleri Göster’i açın.

Programınızı engellemeden bir toplantı zamanlama: Etkinliğe dokunun, sonra Uygunluk’a dokunup “serbest”e dokunun. Veya bu sizin yarattığınız bir etkinlik ise, “Göster”e dokunun ve “serbest”e dokunun. Etkinlik takviminizde kalır ama size davet gönderen diğer kişiler meşgul olduğunuzu görmez.

İphon da Birden Fazla Takvim Kullanma

takvim

iCloud, Google, Exchange veya Yahoo! takvimlerini açma: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin, bir hesaba dokunun ve daha sonra Takvim’i açın.

CalDAV hesabı ekleme: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin, Hesap Ekle’ye dokunun ve daha sonra Diğer’e dokunun. Takvimler’in altında CalDAV Hesabı Ekle’ye dokunun.

Doğum Günü takvimini görüntüleme: Takvimler’e dokunun, daha sonra Kişiler’deki doğum günlerini etkinliklerinize dahil etmek için Doğum Günleri’ne dokunun. Facebook hesabı ayarladıysanız, Facebook arkadaşlarınızın doğum günlerini de dahil edebilirsiniz.

Birden fazla takvimi aynı anda görme: Takvimler’e dokunun, sonra görüntülemek istediğiniz takvimleri seçin.

Etkinliği farklı bir takvime taşıma: Etkinliğe dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra Takvimler’e dokunun ve etkinliğin taşınacağı bir takvim seçin.

Takvime abone olma: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin ve daha sonra Hesap Ekle’ye dokunun. Diğer’e dokunun, sonra Abone Olunan Takvim Ekle’ye dokunun. Abone olunacak .ics dosyası için sunucuyu ve dosya adını girin. Web üzerinde yayımlanan bir iCalendar (.ics) takvimine de abone olabilirsiniz (takvimin bağlantısını tıklayarak).

İphone iCloud Takvimlerini Paylaşma

takvim

iCloud takvimini diğer iCloud kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz. Bir takvimi paylaştığınızda diğer kişiler o takvimi görebilir ve diğer kişilerin etkinlik eklemesine veya etkinlikleri değiştirmesine olanak tanıyabilirsiniz. Herkesin abone olabileceği salt okunur bir sürümü de paylaşabilirsiniz.

iCloud takvimi yaratma: Takvimler’e dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra iCloud bölümünde Takvim Ekle’ye dokunun.

iCloud takvimini paylaşma: Takvimler’e dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra da paylaşmak istediğiniz iCloud takvimine dokunun. Kişi Ekle’ye dokunun ve bir ad girin veya Kişiler’inizi taramak için 032014_1727_4.png simgesine dokunun. Davet ettiğiniz kişiler takvime katılmak için bir e-posta daveti alır ama davetinizi kabul edebilmeleri için iCloud hesabına gereksinimleri vardır.

Bir kişinin paylaşılan takvime erişimini değiştirme: Takvimler’e dokunun, Düzenle’ye dokunun, paylaşılan takvime dokunun, sonra kişiye dokunun. Takvimi düzenleyebilme özelliğini kapatabilir, takvime katılması için yeniden davet gönderebilir veya takvimi bu kişiyle paylaşmayı durdurabilirsiniz.
Paylaşılan takvimler için bildirimleri kapatma: Birisi paylaşılan takvimi değiştirdiğinde bu değişiklik size bildirilir. Paylaşılan takvimler için bildirimleri kapatmak istiyorsanız, Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Paylaşma Uyarıları bölümüne gidin.

Salt okunur takvimi herhangi biriyle paylaşma: Takvimler’e dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra da paylaşmak istediğiniz iCloud takvimine dokunun. Herkese Açık Takvim’i açın, sonra takvimin URL’sini kopyalamak veya göndermek için Bağlantıyı Paylaş’a dokunun. Herhangi biri, OS X’deki Takvim gibi uyumlu bir uygulamayı kullanarak takviminize abone olmak için bu URL’yi kullanabilir.

İphone Takvim Ayarları

  • Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümündeki birçok ayar Takvim’i ve takvim hesaplarınızı etkiler. Bunlar arasında aşağıdakiler sayılabilir:
  • Geçmiş etkinlikleri eşzamanlama (gelecekteki etkinlikler her zaman eşzamanlanır)
  • Yeni toplantı davetleri için çalınan uyarı sesleri
  • Yeni etkinlikler için saptanmış takvim
  • Saptanmış uyarı zamanları
  • Tarihleri ve saatleri farklı bir saat dilimi kullanarak göstermek için takvim saat dilimi desteği
  • Haftanın hangi günle başlayacağı

 

İphone Takvim Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? İçin Yorum Yap