İşletim Sistemi Hakkında Bilgi

İşletim Sistemi Nedir

İşletim sistemi, bilgisayar üzerinde çalışan en önemli yazılımdır. Bilgisayarda bulunan hafızanın tamamını, işlemleri, yazılımları ve donanımların tümünü kontrol eder.İşletim sistemi, bilgisayar dilini öğrenmek zorunda kalmadan bilgisayar ile iletişime geçmenize olanak sağlar. İşletim sistemi ne demektir ayrıntılı inceleyelim.

İşletim Sisteminin Görevi Nedir

Bilgisayarı boot etme terimini hepiniz duymuşsunuzdur fakat ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorsunuz değilmi? Boot etme bilgisayarı başlatma butonu ile çalıştırınca gerçekleşen olaydır.Bu süreç boyunca bilgisayar birkaç olay gerçekleştirir.

  1. Her şeyin düzgün çalışıp çalışmadığını test eder.
  2. Yeni donanım takılıp takılmadığını kontrol eder.
  3. Daha sonra işletim sistemini çalıştırır.

Windows7 açılış ekranı

Windows 7 startup screen

İşletim sistemi başladıktan sonra bilgisayardaki tüm yazılım ve donanımı kontrol eder. Çoğu zaman birçok yazılım aynı anda çalışır ve tüm bu yazılımlar bilgisayarın işlemcisine, geçici belleğine ve diskine erişim sağlarlar. İşletim sistemi tüm bu işlemleri koordine eder ve tüm yazılımların ihtiyacını karşıladığından emin olur. İşletim sistemi olmasaydı, yazılımlar donanım ile iletişime geçemez ve bilgisayar kullanılamaz hale gelirdi.

Açılıştan sonra Windows7 görüntüsü:

Windows 7, after starting up

 

İşletim Sistemi Hakkında Bilgi İçin Yorum Yap