İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

İşletim Sismtemini Seçin

Bilgisayarınızı kullanabilmeniz ve bilgisayardan faydalanabilmeniz için en temel yazılım işletim sistemidir. Peki işletim sistemi nedir? İşletim sistemi bilgisayarınıza yükleyeceğiniz ve bilgisayarınızın çalışmasını sağlayacak bütün temel yazılımları (grafik, hesap veya video gibi diğer özelyazılımlar) çalıştırmaya ve kullanmaya yarar.

Bilgisayar işletim sistemleri çoğunlukla bilgisayarınızı alırken yüklü bir şekilde gelmektedir.Ancak bilgisayarınız ile birlikte gelmediyse yeni bir işletim sistemi edinmeniz gerekecek.

İşletim Sistemi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bilgisayar alırken işletim sisteminin yüklü olmasına dikkat edinGenellikle bilgisayarlar Windows işletim sistemi ile birlikte satılmaktadır.Bilgisayarınız için en iyi işletim sistemlerinden birisi Windows’tur.Boşuna işletim sistemi aramanıza da gerek kalmaz.Ayrıca piyasada bulunan bütün yazılımlar Windows işletim sistemleri ile de uyumludur.Diğer işletim sistemlerine uygun (MAC, Linux vb.) yazılımları temin etmek de zahmetli bir iş olabilir.

İşletim sisteminize çalıştırmak içinse masaüstünde veya “Başlat” menüsündeki “Tüm Programlar” seçeneği altında bulunan ve programı sembolize eden küçük simgeleri kullanırız. Örneğin, dosyaların sıkıştırılmasına ve boyutlarının küçültülmesine yarayan Winzip adlı yazılımın simgesi klasör sıkıştıran küçük bir mengenedir. Windows donatıları arasında yer alan ve çizim yapmaya yarayan Paint programının simgesi ise içinde çizim kalemleri olan bir kavanozdur. Kelime işlemci programlar genellikle yazılmış bir defter sayfası simgesi ile gösterilir.

İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap