JPG Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

JPG Ne Demektir?

Bilgisayar kullanıcılarının sürekli duyduğu şeylerden birisi de JPG’dir.Şimdi JPG’in ne olduğuna bir göz atalım.

JPG kelimesinin açılımına bakarsakı Joint Photographic Experts Group olduğunu görüyoruz.oint Photographic Experts Group tarafından geliştirilen JPG dosya formatı fotoğraflar için geliştirilmiştir.JPG tıpkı ZIP dosyalarının yaptığını yaparak bir sıkıştırma algoritması kullanıyor.

JPG formatında karolar şeklinde bir sistem bulunmaktadır.Dosya içinde tekrar eden kısımları bulup ortadan kaldıran JPG, karolar sistemiyle görselden çıkartılan kısımlar büyük yer kazandırıyor.

Görsel öğrenin kalitesinde JPG ile biraz düşüş yaşanmaktadır.Ancak buna karşılık olarak megabytelarca yer kaplayan bir Bitmap dosyası JPG’ye dönüştürüldüğünde 100 KB’a oldukça kaliteli bir şekilde küçültülebiliyor.

Avantajları ve Dezavantajları

En yaygın kullanılan JPG formatı ile dosyaları yarı yarıya ve yüzde bir olarak da küçültme imkanı sunmaktadır. İnternette en çok kullanılan format olmasının nedeni ise internette kaliteden çok boyutun önemli olmasıdır.

Profesyoneller için uygun olmayan bu format kalitede kayıplara yol açtığı için tercih edilmiyor.Bunun yanı sıra her düzenleme ve kayıtişleminde görsel, kalitesinden bir şeyler daha yitiriyor. Keskinliğini kaybetmesi ve bulanıklaşması, fotoğraf sanatçılarının fotoğrafları için pek istemediği bir şey.

Bu eksik yanlarına karşın internette kullanılan resimlerde bu formatı görmek mümkün.Bu format sayesinde binlerce resim internet kullanıcılarının hizmetine sunulabiliyor.Sanatçı düzenlemede başka formatı yeğlese de, sonuçta yaygın bir formatta ve az bant genişliği tüketerek kitleye ulaşması daha önemli.

JPG Nedir? Avantajları ve Dezavantajları” İçin 3 Cevap

  1. okudum ama bırsey anlamadım bu dosyayı yuklememmı lazım bana yardımcı olursanız sevınırım cunkı sohbettte resmımı koyamıyorum profılıme ıyı calısmalar

JPG Nedir? Avantajları ve Dezavantajları İçin Yorum Yap