Kendi Kendini Onaran Teknoloji

Bu Teknoloji Kendisini Yeniliyor

MIT bilim adamları inanılmaz bir buluşa daha imza attılar.Bu buluşa kendi kendini onaran teknolojide denilebilir.Güneşin maddeler üzerindeki etkisine baktığımız zaman en sağlam maddeyi bile yıprattığını görebiliyoruz.Ancak bu teknoloji sayesinde güneşin yıkıcı etkileri ortadan kaldırılmış olacak.

Bir nevi bitkilerin fotesentez olayı ile benzerlik gösteren bu teknoloji bitkilerin fotosentezdeki verimini yakalamayı amaçlıyorlar. MIT araştırmacıları sentetik bir kloroplast yarattıklarına inanıyorlar. Bu Sentetik kloroplast güneş enerjisini alıyor, bozuluyor ve tekrar bir araya gelebiliyor. Yani güneşten yıpranan güneş hücreleri devamlı bir şekilde ve masrafsızca onarılabiliyor.

Bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Geliştirilen bu teknolojide 7 farklı bileşen bulunmakta.Bu moleküller kendi kendine bir araya gelmekte. Karbon nanotüplerden, sentetik fosfolipitlere kadar bütün bu bileşenler güneşten elektrik enerjisi üretmeeye yarıyor. Dağıldıklarında ise bir zardan geçirilerek tekrar bir araya getirilebiliyorlar. Yani bu panelleri şöyle bir sallayıp yepyeni hale getirmek mümkün olacak.

Bilim adamları bu teknolojinin verimini artırmak için çalışmalarını devam ettiriyor.Yüzde 40 performans ile çalışan bu teknolojinin verimliliğini arttırmak için çalışıyor.

Kendi Kendini Onaran Teknoloji İçin Yorum Yap