Klavye Nedir? Sorunları Ve Çözümleri

Klavye Sorunları

Bilgisayarın çevre birimlerinden en çok kullandığımız ve bilgisayarın olmazsa olmazı klavye ve mausdur.

Klavyede olabilecek sorunlar bilgisayarımızı kullanamamız anlamına geir bu nedenle klavye sorunlarını ve çözümlerni iyi bilmek gerekir.

Klavye, bilgisayar sistemlerinde önemini yitirmeyecek giriş birimlerinden birisidir. Sistemde standart bilgisayarlarda kullanılması zorunludur. Bilgi girişi için en çok kullanılan giriş birimidir.

Sistem, açılış sırasında tüm donanımlar gibi klavyenin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Klavye ışıklarının ilk açılışta yanıp sönmesinin nedeni BIOS tarafından test edilmesidir. Ancak test sırasında BIOS klavyeden istediği cevabı alamazsa “Keyboard Error” ya da “Keyboard Faulire” mesajını yayınlar. Bu mesaj klavyede bir sorun olduğu anlamına gelir.

 

Klavye hatası

 

Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda;

– Klavye ile kasa arasındaki bağlantıyı kontrol ediniz. Klavye kablosunu porttan söküp tekrar takınız.

– PS/2 klavye kullanıyorsanız doğru porta takılı olup olmadığını kontrol ediniz.

PS/2 portları

– PS/2 klavye kullanıyorsanız klavye pinlerinin sağlam olup olmadığını kontrol ediniz.

– Farklı bir klavye bağlayıp klavyenin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Farklı klavye takıldığında sorun giderildiyse ilk kullanılan klavye arızalıdır.

– PS/2 klavye kullanıyorsanız USB klavye kullanarak tekrar deneyiniz. USB klavye kullanıyorsanız PS/2 klavye ile denemelisiniz. Sorun giderildiyse portlar arızalı olabilir.

 

Klavye çalışmasına rağmen klavye tuşlarından birinin veya birkaçının çalışmaması durumu ile karşılaşılabilir. Böyle bir durumda;

– Klavye tuşunun yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz.

– Klavye tuşu sağlamsa klavyeyi değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

 

Tuştakımı ya da klavye bilgisayarın en önemli giriş ögesidir. Üzerinde harfler, rakamlar, işaretler ve bazı işlevleri bulunan tuşlar vardır. Türkçeye özel iki tür tuş düzenlemesi vardır: F klavye ve Q klavye diye ikiye ayrılır.

 Klavyelerin Çalışması

Tuş takımında her tuşa iki kod atanmıştır (Hex kodu). Tuşa basınca oluştur kodu tetiklenir. Tuş bırakıldığı zamanda bitir kodu tetiklenir. Karakter atamaları kod sayfalarında saklıdır. Bunlar her tuş koduna belirli bir karakter karşılığı düşürürler. KEYB komutu basit anlamda klavyeden gönderilen her kod için uygun bir karakter atamakta kullanılan bir tabloyu yükler.Bu işlemi çok hızlı zaman içinde gerçekleştirdiğinden bize kolay bir iş gibi gelir.Ancak yukarıda anlatıldığı gibi karışık bir işlemi vardır.

 Klavye Türleri

Q Klavye ve F Klavye (Türkçe Daktilo Klavyesi) olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilir.

Q Türkçe tuştakımı 91

F Türkçe tuştakımı 91

Tuştakımı üzerinde numaralar, Kilitler (Caps Lock: Bir kez basıldığında sürekli büyük harf yazar. İkinci kez basıldığında sürekli küçük harf yazar, Num Lock: Klavyenin sağında bulunan Nümerik alanın aktif veya pasif olmasını sağlar, Scroll Lock), Özel Tuşlar (Alt, Shift, Control, Alt Gr).

Dizgeye (sistem) komut verme, veri girme bakımından tuştakımı sistemin en önemli giriş aygıtıdır. 101/102 tuşlu klasik ve 104 tuşlu win tuştakımı standarttır. Fişleri DIN veya USB bağlantılı olan tuştakımı kablosunun öbür ucu klavye kasası içinde yahut bir fiş şeklinde olabilir. Kablolu veya kablosuz kumandalı klavye setleri bulunmaktadır. Standart düzen QWERTY’dir.

Klavye  Bölümleri

Tuştakımını 5 bölümde inceleyebiliriz.

Harf, rakam, işaretler bölümü,

Sayı bölümü,en üstte Numlock, /, *, -, + ve Enter, onun yanında Del,

Bunların arasında imleç bölümü, onun üzerinde Insert, Home, Pageup, Pagedown, End, Delete,

Harf bölümü üzerinde dörtlü gruplar halinde işlev tuşları bölümü, F1-den F12’ye kadar ve onun yanında Print, Scroll Lock, Kesme tuşları,

Yeni klavyelerde en üstte tarama butonları, eposta, media, calculator tuşları bölümü.

Harf bölümünde solda Tab, Caps Lock, sol Shift, sol Ctrl ve sağda Backspace, Enter, sağ Shift, sağ Ctrl, onun yanında Windows’un iki tuşu ve solda Boşluk tuşu bulunmaktadır. Sol üstte tek başına Esc tuşu vardır.

Klavye  Kullanımı

Tuştakımı hatasında önce kablo denetlenmeli, bozuksa değiştirilmelidir. Tuşların biri veya birkaçı çalışmıyorsa çıkarılıp saf suyla temizlenmelidir. Klavyeler artık çok ucuzladığı için gövdedeki bozukluklarda komple değiştirilmektedir.

Harf bölümünde F tuştakımında A ve K üzerinde, Q tuştakımında F ve J üzerinde ve bütün klavyelerde sayı bölümünün 5’i üzerinde başlama kabartıları vardır.

Standart tuştakımı dışında öher dilin fiziksel tuştakımı olduğu giamı bulunur

 Acil Durumda Ekran Klavyesine Erişim

Windows XP kullanıyorsanız.

Başlat – Tüm Programlar(Programlar) – Donatılar – Erişilebilirlik – Ekran Klavyesi

Yörüngesini izliyerek “Ekran Klavyesi”ne ulaşabilirsiniz

Bundan sonra yapacağınız şey, farenin imlecini parmaklarınız gibi kullanmaktır.

Ekran Klavyesi programı, Windows’un daha ileri sürümünde de bulunur.

 

Klavye Resimleri
Klavye Nedir? Sorunları Ve Çözümleri İçin Yorum Yap