Leyla Gencer İçin Google Doodle Hazırlamış!

Google bir kere daha yapacağını yaptı ve bizim bile unuttuğumuz Leyla Gencer için doodle hazırladı.

leyla_gencer_doodle

Türk Opera Sanatçısı Leyla Gencer Google Doodle’u

 

Biliyorsunuz önemli günler için Google logosunu değiştiriyor ve günün anlam ve önemini belirten bir resim ekliyor. Bugün Google’da arama yapmak isteyenler bu güzel sürpriz ile karşılaştı.  Ben gerçekten şahsım adıma biraz da gururlandım. Bence günün anlam ve önemi için Leyla Gencer hakkında birkaç bilgi eklemeliyim. 🙂

Leyla Gencer Kimdir?

Ayşe Leyla Gencer, (d. 10 Ekim 1928; Polonezköy, ö. 10 Mayıs 2008[1]; Milano), Türk opera sanatçısı. 20. yüzyılın en önemli sopranolarından birisi olarak görülür.
Batı ülkelerinde “La Diva Turca”, “La Gencer”, “La Regina” olarak ün yapan; Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago’da sanatını dinleten; Lucia’nın, Norma’nın, Lady Macbeth’in, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Lucrezia’nın, Madam Butterfly’ın, Alceste’nin, Aida’nın, Violetta’nın, Leonora’nın “Leyla la Turca”sı soprano Leyla Gencer, hem seçkin opera sahnelerinde hem resitallerinde hayranlık uyandırmış sanatçılardandır. Opera repertuarı 23 bestecinin 72 yapıtını kapsamıştır. Gencer, T.C. Devlet Sanatçısıdır.

Gerisi için vikipedi

 

 

Leyla Gencer İçin Google Doodle Hazırlamış! İçin Yorum Yap