Mobil Cihazlar İçin Çift Çekirdekli İşlemci

Telefonlara ve Tabletlere Çift Çekirdekli

Mobil cihazların bilgisayarlarla yarışır seviyeye gelmesi en çok kullanıcıları mutlu ediyor.Bilgisayarda yapılan bir çok işi şimdilerde cep telefonlarından yapmakta mümkün.Ve gün geçtikçe cep telefonu teknolojisi bilgisayara teknolojise hızla yaklaşmakta.Mobil teknoloji adına çıkan son yenilik haberi işin ne kadar ciddi bir boyutta olduğunu gösteriyor.

Cep telefonları çok güçlü yapacak bu teknoloji çekirdek sayısı ile alakalı.Nvidia’nın mobil cihazlar için çekirdek sayısını artıracağı haberinden sonra şimdide Texas Instruments’ın ARM tabanlı yeni bir çift çekirdekli işlemci üreteceği ortaya çıktı.

İki adet 1.5GHz hızda çalışan Cortex-A9 MPCores, OMAP4440 çip takımı içinde yer alacak.Mobil cihazlar için üretilecek olan bu işlemci performansını nasıl etkileyeceği konusunda anlaşılır örnekler vermek daha doğru olacaktır.Bu işlemci ile beraber,  işlemci grafik performansında 1.25 kat, internet sayfası yükleme oranında yüzde 30 ve 1080p video oynatmada tam iki kat artış sağlıyor.

2011’in ilk çeyreğinde satışa sunulacağı resmi açıklama ile duyuruldu.OMAP4440 çiplere sahip mobil cihazlar ise yani akıllı telefonlar ve tabler 2011’in yarısına kadar üretileceği tahmin ediliyor.

Mobil Cihazlar İçin Çift Çekirdekli İşlemci İçin Yorum Yap