NTFS Nedir? NTFS Nasıl Çalışır?

NTFS Nedir?

NTFS (New Technology File System), Yeni Teknoloji Dosya Sistemi anlamına gelmektedir.NTFS bir dosya sistemidir.NTFS Windows NT’nin dosya sistemidir.Bu dosya sistemi FAT dosya sisteminin tekrar yapılandırılması sonucu ortaya çıkmıştır.NTFS, dosyaları saklama ve koruma açısından avantajlı olduğu için Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows Vista’da da standart olarak kullanılmıştır.

NTFS  kesinlikle bir dosya uzantısı değildir.

NTFS Nasıl Çalışır?

FAT sisteminde olduğu gibi NTFS de dosya konumlarını bir ana indeks olarak saklamaktadır.Ayrıca dosyanın yerleştiği konumlarıve diğer bilgileri her cluster’in içinde ayrıca saklayarak daha güvenilir bir yapı sunar. Bununla birlikte oldukça genişbir disk haritası oluşturur.Bu bilgiler önemli bir yer kapladığından dolayı 400MB’den ufak disk yahut partisyonlarda NTFS kullanılması önerilmez.

Özellikleri ve Çalışma Sistemi

  • NTFS, dosya konumlarıyla ilgili bilgileri cluster içlerinde de saklayarak daha güvenli bir dosya sistemi yapısı sunar.
  • Cluster boyutu partisyon boyutuyla sinirli değildir ve 512 byte değerine kadar ayarlanabilir. Bu da disk üzerinde dosyaların parçalanmasını azaltarak hem bos alanın verimli kullanılmasını, hem de özellikle yüksek kapasiteli sabit disklerde performans artışını beraberinde getirir.
  • Yaklaşık 16 GB’a kadar uzunlukta olan tek parça dosyalarıdestekler.
  • ACL (Access Control List, Erişim kontrol listesi) özelliği sayesinde sistem yöneticileri tarafından hangi kullanıcıların hangi dosyalara erişebileceği ile ilgili kısıtlamaların koyulabilmesini sağlar.
  • Bütünleşik dosya sıkıştırma özellikleri içerir.
  • Uzun dosya isimlerini ve Unicode kaynaklı dosya isimlerini destekler. Unicode, dosya isimlendirilmesi sırasında karakterlerin tanımlanması için ikilik sistemde kodlar kullanılmasını öngören bir standarttır. Bu standarda göre Unicode kullanılarak verilmişolan dosya isimleri Unicode kullanabilen dosya sistemleri tarafından tam olarak nasıl hazırlanmışlarsa şekilde görünürler (örneğin Japonca yahut Arapça gibi).
Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows Vista’da da standart olarak kullanılmıştır.

NTFS Nedir? NTFS Nasıl Çalışır?” İçin Bir Cevap

  1. Ntfs formatında aynı anda 4 farklı flash disklere kopyalanan videolarda sıkıntı yasadım ama exFat sisteminde videolarda sorun olmadı

NTFS Nedir? NTFS Nasıl Çalışır? İçin Yorum Yap