Önyükleme Zamanını Kısaltmak

Önyükleme (Booting) Zamanını Kısaltmak

Bazen önyükleme (booting) çok uzun zaman alabiliyor. Bu önyükleme zamanını kısaltmak veya önyükleme zamanını hızlandırmak için neler yapabiliriz? Windows XP, Vista , Windows 7 tüm işletim sistemleri için aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Önyükleme (booting) zamanının uzamasının farklı nedenleri olabilir.

  1.  Donanım özellikleriniz çok düşüktür.
  2.  Çok sayıda program kurulduğu için sabit disk sürücüsünde boş alan yetersizdir.
  3.  Çok sayıda başlangıç programı vardır.
Önyükleme zamanı için bunlar belli başlı sebeplerdir. Peki çözüm olarak neler yapabiliriz?

Durumunuz 1 veya 2 dahilindeyse bu sorunu donanımı yükselterek çözebilirsiniz. Yönteminizi bilgisayar kullanım amacınızı göz önüne alarak dikkatlice seçmelisiniz.

Sebep 3 dahilindeki sorunu çözmek istiyorsanız lütfen aşağıdakileri yapın:

  1.  Bilgisayar başlatıldıktan sonra Masaüstünde ki tüm simgeler ve arka plan tanınmalıdır ve gösterilmelidir. Bu biraz zaman alabilir. Özellikle arka plan olarak yüksek çözünürlüklü bir resim kullanılıyorsa önyükleme yavaşlar.
  2.  Önyükleme bittikten sonra ekranın sağ alt tarafında bulunan sistem ekranın da tüm simgeleri bulabilirsiniz. Önyükleme süresi simge sayısı ile de belirlenir.
  3.  Bu simgeler kurulan programlara bağlı olarak farklı olabilir. Genelde Windows tarafından sağlanan başlatma programlarının simgeleri varsayılan olarak buradadır. (Örneğin; pencerenin alt tarafında bulunan Dil seçeneği)
  4.  Gerekli değilse bu seçeneğin seçimini kaldırarak önyükleme zamanını kısaltabilirsiniz.
  5.  Simgeleri kaldırmak için kullanılan prosedürler programa bağlı olarak farklılık gösterse de program simgesi önyüklemenin hemen arkasından görüntülenirse programı C: WINDOWS Başlangıç’tan (Startup) kaldırabilir veya sağ alt taraftaki simgeye sağ tıkladıktan sonra açılan menüden önyükleme yaparken çalıştırma (Do not run while booting) seçeneğini seçebilirsiniz.

Önyükleme Zamanını Kısaltmak İçin Yorum Yap