PC ve Mac Nedir

Kişisel bilgisayarlar iki “çeşit” olabilirler. Pc ve Mac. İki çeşit de tamamen fonksiyonaldir fakat farklı görünümlere sahiptirler. Tercihlere göre insanlar istedikleri bilgisayarı satın almaktadırlar.

İlk resim PC ikinci resim ise Mac’dir.

A PC A Mac

PC Nedir

Aslında pc kısaltmasının açılımı “Personal Computer” yani kişisel bilgisayardır. Türkçede pi si şeklinde okunur. İlk IBM Pc 1981 de tanıtıldı ve o günden beri ismi pc olarak geçer. Diğer şirketler benzer bilgisayarlar çıkardılar ve ismine IBM Pc Uyumlu dediler. Sonraları PC olarak kısaltıldı. Bugünlerde en popüler kişiler bilgisayar türü pcdir ve Microsoft Windows işletim sistemiyle birlikte kullanılır.

Mac Nedir

Mac, Macintosh bilgisayarların kısaltılmış ismidir. “Mek” şeklinde okunur. Apple şirketi tarafından 1984 de tanıtılmıştır ve büyük çaplı  satılan ilk bilgisayar olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Mac bilgisayarlar görsel kullanıcı arayüzü ile üretilen ilk bilgisayarlardır. Neredeyse tamamı Mac OS X işletim sistemiyle birlikte kullanılır.

Uyarı: Her ne kadar Pc, IBM PC olarak geçse de günümüzde tüm kişisel bilgisayarlar için kullanılabilmektedir buna Macler de dahil.

Not: Temel bilgisayar dersleri yazı dizisinde Pc ve windows odaklı anlatım yapacağız. Eğer bir Mac kullanıcısı iseniz farklılıklar gözlemleyebilirsiniz. Ne olursa olsun buradaki dersler tüm bilgisayar türleri için geçirlidir.

 

PC ve Mac Nedir İçin Yorum Yap