Popüler 3 Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri

Windows toplam işletim sistemi pazarının yaklaşık % 90 kaplar. Windows kolay kullanımlı ve bir işletim sisteminden beklediğiniz tüm hizmetleri ile donatılmış olarak geliyor ve açık kaynak kodlu işletim sistemine göre daha iyi olarak kabul edilir. Eğer bilgisayarınız için ücretsiz, özgür bir işletim sistemi istiyorsanız, sizler için açık kaynak kodlu olarak dağıtılan en iyi 3 popüler işletim sistemi. Dünya genelinde açık kaynak kodlu bir çok etkileyici işletim sistemleri var.

En İyi Ücretsiz 3 Açık Kaynaklı İşletim Sistemleri

Daha önce 5 açık kaynak kodlu veritabanı hakkında yazı paylaşmıştım ve bugün kısaca ücretsiz 3 açık kaynak işletim sistemleri ve özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Ubuntu

Ubuntu, en yaygın kullanılan açık kaynak kodlu bir veri tabanıdır. Bir Linux tabanlı bir işletim sistemidir ve kaynak kodu ile birlikte ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Masaüstü penceresi kontrolleri ve simgeleri ile, Windows’a biraz benzer. Ubuntu üzerinde makul büyük yazılım desteği vardır; yaygın uygulamalar Mozilla Firefox web tarayıcısı, LibreOffice ofis uygulama paketi, GIMP resim editörü vb içerir.

Ubuntu, GNUve GPL lisansı altında dağıtılmaktadır. Bu ağ ile etkileşim ve üçüncü parti uygulamaları yüklemek için kullanılabilir terminali olarak adlandırılan UNIX vardır.

Ubuntu Özellikleri ve Minimum Sistem Gereksinimleri

 • ARM ve x86 boards1 desteği
 • DVR functionality2 için yerel depolama desteği
 • En az disk alanı: 2GB
 • Minimum bellek: 512 MB
 • HDMI
 • CEC desteği
 • Güvenli tam özellikli web
 • Sosyal ağ hizmetleri

Ubuntu ilginç özelliklerinden biri, yayın, online hizmetler ve uygulamaların entegrasyonu olmasıdır. Talebi üzerine artık medya alabilirsiniz çünkü Ubuntu masaüstünde gerçek bir TV deneyimi sunuyor.

Ubuntu kurulumu için çok az çaba gerektirir. Buradan Ubuntu işletim sistemi yükleyicisini indirebilirsiniz.

 

FreeBSD

FreeBSD x86 (32 bit) uyumlu (Pentium ve Athlon dahil), AMD64 uyumlu gelişmiş bir işletim sistemidir. FreeBSD gelişmiş ağ, performans, güvenlik ve uyumluluk özellikleri sunar ve ağ geliştiricileri arasında popülerdir. Linux üzerinde çalışan çoğu yazılım, herhangi bir uyumluluk katmanına gerek kalmadan FreeBSD üzerinde çalıştırabilirsiniz. FreeBSD yine de hala Linux dahil olmak üzere birçok diğer Unix benzeri işletim sistemleri için bir uyumluluk katmanı sağlar. Sonuç olarak, Linux dosyaları FreeBSD’de çalıştırılabilir.

FreeBSD açık kaynak altında mevcuttur ve CD-ROM, DVD veya doğrudan FTP ya da NFS kullanarak ağ üzerinden çeşitli medya dahil olmak üzere yüklenebilir.

FreeBSD Özellikleri

FreeBSD, ZFS dosya sistemi olarak adlandırılan (yüksek ölçeklenebilir çoklu işlemci performansı) dosya sistemlerini ve donanım özelliklerini destekler.

SMPng: SMPng mimarisi çekirdek eşzamanlılık sağlar. Bu, birçok iş yükleri için 8 üzerinde CPU çekirdeğine kadar ölçeklendirilebilir ve işletim sisteminin hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

Wireless: Yüksek güçlü Atheros tabanlı kartlar, Ralink, İntel için yeni sürücüler ve ZyDAS kartları, WPA, arka plan tarama ve serbest dolaşım ve 802.11n dahil olmak üzere, kablosuz desteğini geliştirir.

FreeBSD şifreleme yazılımı, güvenli kabukları, Kerberos kimlik doğrulaması, “sanal sunucular” için de destek içerir.

Buradan FreeBSD indirebilirsiniz.

 

OpenSolaris

OpenSolaris, Sun Microsystems tarafından geliştirilen bir bilgisayar işletim sistemidir. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, sunucular ve veri merkezleri üzerinde iyi çalışır. OpenSolaris Ubuntu gibi GUI tabanlı ve zengin grafiksel masaüstü ve kolay navigasyon için ekranlar vardır. Oracle web sitesinden herhangi bir ücret ödemeden indirilebilir.

OpenSolaris Özellikleri

 • ZFS (dosya sistemi)
 • Önyüklenebilir klonlar
 • Veri sağlama
 • Veri depolama havuzları (zpools)
 • Timeslider

Buradan OpenSolaris indirebilirsiniz.

Popüler 3 Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri İçin Yorum Yap