Port Nedir? Sorunları Ve Çözümleri

Port Nedir? Port Çeşitleri

Port, bir bilgisayarla dış aygıtlar arasındaki kablo ile iletişimi sağlayan veri kanalı. Portlar, seri (COM) ve paralel (LPT) olmak üzere iki temel kısımda incelenir. SCSI, USB, PCMCIA gibi aynı anda birden fazla dış aygıtın bilgisayara bağlanabilmesine olanak tanıyan portlar da bulunmaktadır.

Port Sorunları Nelerdir?

Bilgisayar kasasın çeşitli amaçlara hizmet eden birçok port bulunmaktadır. Kullanılan bu portların arızalanması durumunda ya başka bir port kullanılmalı ya da anakart değiştirilerek sorun giderilmeye çalışılmalıdır.

Bağlantı kabloları

Bağlantısı yapılan donanımın çalışmaması durumunda porta donanım kartının ya da bağlantı kablosunun tam olarak oturduğundan emin olunmalıdır.

Yanlış Kablo Bağlantısı

Portlarda kullanılan bağlantı kabloları düşük bir ihtimal olsa da karıştırılabilir. Böyle bir durumda bağlantı için uygun port kullanılmalıdır.

Portların Çalışmaması

Kasada yer alan bir portun çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. Öncelikle porta bağlanan donanım biriminin sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olunmalıdır. İkinci olarak bağlantı kablo ile yapılmışsa kablonun sağlamlığından emin olunmalıdır. Son olarak port kontrol edilmeli, ikinci bir port varsa kullanılmalı ya da anakart değiştirilmelidir.

Port Resimleri

 

 

Port Nedir? Sorunları Ve Çözümleri İçin Yorum Yap