Print Screen Tuşu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Print Screen Tuşu İşlevi

Klavye üzerinde bulunan tuşlardan bir tanesi de Print Screen tuşudur.Print Screen tuşu kimi klayelerde Print Screen, kimilerinde Print Scrn, kimi klavyelerde ise PrtScn olarak gösterilir.Yani Print Screen sözcüklerinin ksaltma versiyonları kullanılır yada olduğu gibi kullanılır.

Print Screen tuşu çok faydalı bir tuştur ama ilk bakışta anlaşılmamaktadır.Şimdi Print Screen tuşuna basınız.Daha sonra Paint‘i açınız.Ardından da Ctrl+V tuşlarına basınız.Gördüğünüz gibi ekranınızın resmini çekip Paint’e yapıştırdınız.

Bir kaç faydalı bilgi daha verelim.Paint programını bulamayanlar için yolunu gösteriyorum.Paint’i açmak için aşağıdaki yolu takip ediniz.

Başlat” düğmesi – “Tüm Programlar” seçeneği – “Donatılar” seçeneği – “Paint” seçeneği

Daha sonra ya Ctrl+V yaparak yada Paint programından “Düzen” seçeneğine tıklayıp “Yapıştır” diyerek çektiğiniz resmi yapıştırın.Daha sonra yine Düzen’den çektiğiniz resmi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Print Screen Tuşu Nedir? Nasıl Kullanılır?” İçin 24 Cevap

 1. bende bi tanesinde prt sc bi tanesnde sys rq die vermiş ikisini de deniorum ama paint e yapıştırmıor resmi. nasıl halledicem .?

 2. benim prtsc tusum end tusuyla aynı tıklıyıp painte yapıştır yapamıyorum yardımcı olur musunuz

 3. yaa oLmuyor yapıyorum dedikLerinizi ama yok. PrtScn SysRq die geçio bende basıyorum painti açıyorum ama oLmuyor.

 4. laptop ta neden çalışmıyor yada nasıl çalıştırabilirimmm yha anladımda nasıl çalışacağını ama olmuyor yha laptopta olmuyor rrint scrn tuşu çalışmıyorrr

 5. bende de ayrı ayrı prt sc ayrı sys rq ayrı aynı anda ikisine basıom olbumyo ctrl + c yapyom oda olbmuyo napcam ben 🙁

 6. Klavyeniz de PrtScn SysRq ayrı bir tuş mu? Fn fonksiyon tuşu ile birlikte basmanız gerekebilir.

 7. prtsc tuşunu fn ile kullanmam gerektiğini söylediler ancak denediğim halde olmuyor .. not defterine de deniyorum yine olmuyor ne yapabilirim..??

 8. hepiniz malsınız o painti açmaz sadace ekranın foto sunu çeker sonra painti açarsın ctrl-v yap yapışsın ha ha haaaaa

 9. benim klavyemde prtscn yanında da scrlk var sadece işlemi uygulayamıyorum :/ yardım edin lütfen.

 10. nfs mostwanted 1 de yarıstan sonra arabanın fotosunu cekmek istiyorum prt sc sysrq tusuna bası yorum ama oyunu asağıya indirdigimde masa üstünün fotosunu kaydediyo ne yapmalıyım lütfen yardım edin..

 11. merhaba bu tuşu kullanıyorum ama paint e yapıştırdığımda cursor ucundaki simgede görünsün istiyorum nasıl yapabilirim acaba

 12. aldığımız ekran çıktılarının yani prtsc tuşuna bastığımız andan itibaren kaydolduğu bir dosya var mı ?

Print Screen Tuşu Nedir? Nasıl Kullanılır? İçin Yorum Yap