Q ve F Klavyeler Arasındaki Fark Nedir?

Klavye Türleri (Q ve F Klavye)

Klavyeler iki çeşittir.Biri Q klavye diğeri ise F klavyedir.Klavyede çoğunlukla Q seçeneği kullanılmaktadır.Piyasada bulunan klavyelerinde çoğu Q klavyedir.Çünkü her şeyin ingilizce olduğu bilgisayar dünyasında klavyenin de ingilizce olması kaçınılmaz bir durumdur.

F klavye

Bilindiği üzere Q klavye ingilizce klavye türüdür.Yani klavye üzerindeki harf yerleşimi ingilizce sisteme göre yapılmıştır.Biz türkler ingilizce konuşup yazmamamıza rağmen W klavyeyi kullanmaya oldukça alışmışızdır.Fakat F klavye ise tamamen Türkçe bir klavyedir.Yani harf yerleşimi, harf karakterleri ve klavye dizaynı Türkçe’ye göre yapılmıştır.İşte Q klavye ile F klavyeyi de birbirinden ayıran en büyük özellik budur.

Q klavye

Q ve F Klavyeler Arasındaki Fark Nedir?” İçin 9 Cevap

 1. hangisini ilk kullanıp alışırsan onda hızlı yazarsın. bu ne saçmalık. f klavye ile daha hızlı yazacağını iddia eden varsa kapışalım.

 2. ALLAH f klavyesini çıkaranlardan ve emeği geçenlerden bin defa razı olsun.
  şU an itibariyle 10 parmak yazıyorum.o kadar rahatki..
  askerlikte kursuna gittim.yine Allah o komutanlardanda razı olsun.EKMEĞİMİ VERMEYE SEBEP OLDULAR.İzmirde noterde çalıştım.makinalı gibi yazıyorum.

  55 YAŞINDAYIM.HALA 10 PARMAK daktilo ve bilgisayar F klavyesiyle yazıyorum.kızım Q klavye ile laptop,unda bende masa üstü bilgisayarlarımızda yazıyoruz.BENİM YARIM kadar ayni sahifeyi yazamıyor.
  kızımda kendisine göre,hızlı Q alfabesini yazmaktadır.
  Ama ben sahifeyi bakmadan bitirdiğim için o daha aynı sahifedeki yazıların yarısına gelemiyor.
  İSTİYORUZKİ DEVLET F KLAVYESİNİ GEREK OKULLARA VE GEREK NOTEBOOKLARA (Türkiye,ye giren notebook.larda F klavyesi olsun)mecbur etsin.

  Q klavyesini icad eden dahi f klavyesini iyi bilenle yarış etse yemin ederizki sahifenin yarısında iflas edecektir.F klavyesini yazan sahifeyi bitirmiş olacaktır.
  EN DERİN SAYGILARIMI EMEĞİ GEÇENLERE VE SİTENİZDE GÖREVLİLERE SUNARIM.

 3. yorum2

  BİZ F klavyesi ile sende Q onun bunun yanlış harflerin yanlış yerlere dililişi ile şekillenmiş bu klavye ile yarışa girsek sen yarı yolda kalırsın.
  sen bakarak ve ben bakmıyarak yazacağız.
  bir yazıya bir tuş,a bakacaksın.
  ben ise yalnız yazıya bakacağım.
  sen beni asla,ama asla F klavye ile geçemezsin.
  ben anında on parmakla ve bakmadan sende aynı anda birkaç parmakla ve bakarak yazacağız.mantıken sen beni nasıl geçiyorsun.
  F klavyesi ve 10 parmak kullanan kişinin parmakları süper akıllı davranır,ya senin akılsız 4 veya 5 parmağın saniyedeki yazıya bakış ve tuş vuruş parmakların nasıl birinci olur.?
  MÜMKÜNÜ YOKTUR.
  BİZ TÜRKİYE,mize ve evlatlarımıza F klavye olarak kendi malımızı istiyoruz.tercihimiz budur.Sen git bir notere,veya hakimin karşısında bulunan bir katibe önce bak.
  hakimin ağzından çıkan sözü hakim daha bitirmeden bu değerli bacımız veya kardeşimiz yazmıştır.
  Eğer sen orada katip olsan.bir sözü hakime KARAR yazdırdığından dolayı 4 veya 7 defa tekrarlatırsın ve bir daha da orada oturamazsın.
  Ayrıca noterdeki değerli katiplere bir bak.gözleri ile yazı varsa okur,parmakları yazar.

  KENDİNİ HIZLI SAYMA CAN BEY..o değerleri gördüğünde şaşıracaksın.nasıl yazıyorlar diyeceksin.her parmakta bir akıl varmış gibi,bir parmak hata yaptığında diğer parmak hemen haber veriyor beyinimize,,falan parmak hata yaptı diye. senin parmakların beyninle değil,düşüncenle bağlantılıdır.o an.

  F KLAVYESİNİ İCAD EDEN TÜRK KARDEŞİMİZE SONSUZ SEVGİ VE SAYGILARIMIZI SUNARIZ.
  eğer rahmetli olmuş ise MEKANI CENNET OLSUN.AMİN.
  selamlar.

 4. bende şuan katipliğe hazırlanıyorum ve q klavyenin olmsuzlukları baya çok q ıyı yazdığımı zannedıyordum meğer yanılmışım f klavyenin yerini hiç birşey tutmaz ondan dolyıki f

 5. parmakları yerleştirince zaten q klavyenin olumsuzlukları ortaya çıkıyor en basit örnek; en çok kullandığımız işaret parmağı q kalvyede j harfine geliyor türkçede j harfi ne kadar az kullanıyoruz ve a harfi serçe parmağımıza geliyorki o parmağıda çok az kullanıyoruz. sadece bu bile f klavye için tercih sebebidir.

 6. F klavye de TDK gibi kurumların herşeyi Türkçeleştirmeye çalıştığı halde ekleri ekleye ekleye bok eden takıntılı kurumların ve insanların işi Türkçe de kök kelime sayısı çok az çünkü dilimizdeki Arapça ve farsça kelimeler kaldırılınca geriye kalan boşluğu saçma sapan Uydurukça kelimeler ile dolduruldu. F klavye de bu saçma sapan fikirlerin bir ürünü. Q klavye yi de 10 parmak olmasa da iyi kullanırım. İşte F klavye vardı her gün beddua ederdim.

Q ve F Klavyeler Arasındaki Fark Nedir? İçin Yorum Yap