RAM Nedir? RAM Ne Demektir?

RAM Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM (Random Access Memory) türkçe karşılık olarak Rasgele Erişimli Bellek anlamına gelir.Diğer bir şekilde bellek olarak bilinir.Teknik anlamda ise mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposu da diyebiliriz. RAM dışındaki  diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabilmektedir, çünkü bu hafıza aygıtlarının mekanik tasarımları bunun dışında bir şeye müsade etmezler.

Herhangi iki veriye bir RAM yongasında ulaşmak için hemen hemen ynı süre harcanmaktadır. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcamakta ve baş konumu sürekli yer değiştirmektedir.

Genellikle Ram hakkında düşünülen, ana hafıza, birincil depo, uygulamaları yönlendirme, yükleme, gösterme gibi çalışma alanı olarak lanse edilir.Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler halinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulunur.

RAM’ler geneliklle okunup yazılabilir olduğu için  sık sık “okunan-yazılan hafıza” ismiyle yer değiştirmiştir. Bu bağlamda RAM, ROM’un tersi, daha doğrusu sıralı ulaşılabilir hafızanın tersi olarak kabul edilir. RAM bellekler genelde (2²) byte şeklinde paketlenmiş olarak piyasada bulunur.

Bilgisayarlar işlem yaparken program kodları ve veri tutmak için RAM kullanırlar. RAM‘in karakterini tanımlayan özelliği bütün hafıza noktaları neredeyse aynı hızda erişilebilir olmasıdır. Diğer teknolojilerin çoğu belirli bir bit veya byte okuduklarından gecikmelere sebebiyet verir.

RAM’in Özellikleri

Bir çok RAM türü uçucudur. Bunun anlamı disk ve kaset gibi hafıza depolama aygıtlarından farklı olarak bilgisayar kapatıldığında içerdiği veriyi kaybetmesidir.

Modern RAM‘ler, bir bitlik veriyi dinamik RAM‘lerdeki gibi kapasitörde akım olarak ya da statik RAM‘lerdeki gibi bir flip-flop’ta durum olarak saklar.

Yazılımlar RAM‘leri bölerek bir kısmını hızlı sabit disk gibi çalışmasını sağlayabilir. Buna RAM disk denir. Kullanılan hafıza uçucu ise, RAM disk bilgisayar kapandığında veriyi kaybeder. Ama uçucu hafıza ayrı bir güç kaynağına sahip ise -pil gibi- veriyi kaybetmez.

RAM Nedir? RAM Ne Demektir? İçin Yorum Yap