Run-time Error – Çalışma Zamanı Hataları Ve Çözüm Yolları

Çalışma Zamanı Hatası Nedir?

Run – time error yada çalışma zamanı hatası ömrü boyunca herkesin başına mutlaka gelmiştir. Özellikle oyun ve program kurdu arkadaşların sıklıkla karşılaştıkları bir sorun. Peki nedir bu run time error hatası ve bu çalışma zamanı hatasından nasıl kurtulacağız. Öncelikle bu hatanın ne olduğunu neden kaynaklandığını vs bilgileri verdikten sonra hatayla ilgili çözüm yollarını anlatan ve youtuba yüzlercesi upload edilmiş bir kaç video verelim.

Run Time Error Hatası Nedenleri?

Programın çalıştırılması sırasında karşılaşılan hatalardır. Programcının ele almadığı bir takım aykırı durumlar ortaya çıktığında programın işletim sistemi tarafından kesilmesi ile ortaya çıkar. Bu tip hatalarda hata mesajı çoğunlukla çalışan işletim sisteminin dili ile verilir. Eğer bu tip hataları kullanıcı ele almışsa, program programcının vereceği mesajlarla ve uygun şekilde sonlandırılabilir. Bu tip hataların nerelerde ve hangi şartlarda ortaya çıkabileceğini bazen kestirmek zor olabilir. Örneğin olamayan bir dosya açmaya çalışmak, var olan bir dosyanın üzerine yazmaya çalışmak, olmayan bir bellek kaynağından bellek ayırtmaya çalışmak, olmayan bir donanıma ulaşmaya çalışmak vs.

Çalışma zamanı hatası, bir programın düzgün çalışmasını engelleyen bir yazılım veya donanım sorunudur. Çalışma zamanı hataları, çalışmakta olduğunuz dosyadaki bilgileri kaybetmenize, dosyayla çalışmanızı engelleyen hataların oluşmasına (dosyanın bozulmasına) veya bir özelliği kullanmanızın engellenmesine yol açabilir. Durdurma hatalarından farklı olarak çalışma zamanı hataları, genellikle Windows’un ya da programın çalışmasını durdurmaz.

Çalışma zamanı hataları, uyumlu olmayan iki yazılım programı çalıştırıyorsanız, bilgisayarınızda bellek sorunları varsa veya bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar bulaştıysa ortaya çıkabilir. Çalışma zamanı hatası ortaya çıkmaya devam ederse, aşağıdaki adımları uygulayın:

Windows ve hatayı görüntüleyen program için en son güncelleştirmeleri yükleyin. Program için güncelleştirmenin Windows Update sayfasında isteğe bağlı güncelleştirme olarak listelenmiş olabileceğini unutmayın.

Windows Hata Bildirimi açıksa ve bir program çalışmayı durdurursa, daha fazla çözümleme için Microsoft’a bir sorun raporu gönderilir. Bir çözüm varsa veya benzer sorunların oluşmasını en aza indirmek için alabileceğiniz önlemler varsa, İşlem Merkezi’nde bulabilirsiniz.

 Virüsten koruma yazılımını güncelleştirin ve çalıştırın. Windows virüsten koruma yazılımıyla birlikte gelmez, fakat İşlem Merkezi çoğu zaman yüklediğiniz veya bilgisayar üreticiniz tarafından yüklenen virüsten koruma yazılımını izleyebilir.

Bilgisayarınızın hatayı gösteren programı çalıştırmak için gerekli en az rastgele erişim belleği (RAM) sahip olduğundan emin olun. Çevrimiçi olarak veya paket bilgilerinde program gereksinimlerini arayın.

Çalışma Zamanı Hatası  Run Time Error Videolu Çözüm

Run-time Error – Çalışma Zamanı Hataları Ve Çözüm Yolları İçin Yorum Yap