Shift Tuşu Hangisi ve Ne İşe Yarar?

Can Kurtaran Shift

Kalvyede bulunan gizemli tuşlardan en çok kullanılanı Shift tuşu olsa gerek.Çünkü Home, End, Page Down ve Page up gibi tuşlardan ziyade Shist tuşu her kullanıcı tarafından kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir tuştur.Klavyede can kurtaran tuşu olarak da görülebilir.Şimdi Shift tuşunun kullanımına ve ne işe yaradığına göz atalım.

Shift Tuşu Kullanımı

Shift tuşu klavye üzerinde yukarıyı gösteren bir ok ile işaretlenmiştir.Tuş üzerinde ya sadece ok işareti bulunur yada resimde gördüğünüz gibi hem ok hemde yazı şeklinde bulunur.Shift tuşu tek başına hiçbir anlam ifade etmez ve bir işe yaramaz anca başka tuşlarla birlikte kullanıldığında işe yarar.Shift tuşunun en temel işlevi daha doğrusu en çok kullanım alanı büyük harf yazmak için kullanımı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu temel görevinin dışında daha da önemli  sayılabilecek klavye üzerindeki ikinci karekterlerin yazılmasını sağlar.Yani klavyenin üzerinde dikkatinizi çekmiş olabilecek birden fazla karakter barındıran tuşlar vardır. Örneğin aynı tuşun üzerinde 7 ve / işaretleri bulunur. / işaretini yazabilmek için, ilgili tuşa basarken Shift tuşunu da basılı tutmalısınız. Yani tuşların üzerinde üst kısımda göreceğiniz tüm karakterler, ancak Shift tuşunun basılı tutulması yardımıyla yazılabilir.

Shift Tuşu Hangisi ve Ne İşe Yarar?” İçin 19 Cevap

  1. çok işimize yarıyor ben bu tuşu bilmiyordum bana da arkadaşım bu tuşu söyledi o benim sadece arkadaşım değil DOSTUM

  2. Bilişim Teklonojileri dersinden kurtardınız sağolun.Emeği olan herkese TEŞEKÜRLER

  3. aynı zamanda shift tuşuna basılı tutup bilgisayarı yeniden başlatırsanız kurtarma ekranı geliyor

  4. merhaba klavyemde sadece shift tuşu çalışmıyor internet üzerinde yazan her şeyi denedim acaba ne yapabilirim? driver güncel, yapışkan tuşlar aktif, ve format attım fiziki herhangi bir sorun yok. klavyeye sıvı hiçbir şey dökülmedi. alt, alt gr, ctrl ve fn tuşlarında herhangi bir sıkıntı yok. ne yapabilirim?

Shift Tuşu Hangisi ve Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap