Tek Bir Fare ve Klavye İle Başka Bilgisayarları Kontrol Edin

Synergy İle Birden Fazla Bilgisayarı Kontrol Edin

Evet arkadaşlar bugün karşılaştığım bir programı size tanıtmak istedim. Sizler için de faydası olacağını düşündüm.  Çoğumuz Windows 7 ile çift ekran kontrolünü biliyordur. Ama bu program 2 den fazla bilgisayar üzerinde bile kontrol etme imkanı sunuyor.

Synergy, bir fare ve klavye paylaşım aracı. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz araç, donanım gereksinimi olmadan, kolaylıkla birden çok bilgisayar arasında fare ve klavye paylaşımı yapmanızı sağlıyor. Böylece, bilgisayar donanımı üzerinden tek bir fare ve klavye ile birden fazla bilgisayarı kontrol edebilirsiniz.

Bir kullanıcının sadece bir ağ bağlantısına ihtiyacı vardır ve program çalışıyor olsun, sadece bir bilgisayar ekran kenarından imleci iterek başka bir bilgisayar ekranına imlec geçişi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bütün pano verilerini paylaşabilirsiniz.

Kurulumu ve kullanımı az çok anlatmaya çalışacağım. Umarım sizler için yardımcı olur.

Server ve Client kurulumu olarak iki kısımda yapacağız.

Synergy Server (Sunucu) Kurulumu

  • Windows bilgisayarınız için en son Synergy programı (yazımızın sonunda verilen link) indirin.
  • Synergy dosyasına çift tıklayın ve programı çalıştırın. Kurulum bittikten sonra sihirbazı kapatın ve programı açın.
  • Program açtıktan sonra Server (share this computer’s mouse and kayboard) seçeneğini işaretleyin, Configure Server sekmesi işaretlenmezse bu sekmeyide işaretleyin ve Start butonuna tıklayın.
  • Start butonuna tıkladığınız zaman NOTE: started server, waiting for clients yazısını göreceksiniz. Sunucunun başlatıldığını diğer istemci bilgisayarların bağlanmasının beklendiğini söyler.
  • Diğer istemci bilgisayarların da bağlanması için bu programın yüklü olması gerekir. Program yüklendikten sonra aşağıdaki Client kurulumu ile devam edin.
  • Configure Server seçeneğine tıklayarak, Server Configuration (Sunucu Yapılandırması) penceresinden sunucu tarafından kontrol edilecek farklı bilgisayarlar ekleyebilirsiniz.
  • Screens and Links (Ekranlar ve Bağlantılar) sekmesi altında, Configure the layout of your synergy server configuration  iletişim penceresini bulacaksınız. Artı, düzen ekranında ana bilgisayarın adını göreceksiniz
  • Sunucu bilgisayar simgesine tıklayarak kolay bir şekilde sürükle bırak ile istediğiniz şekilde yerini değiştirebilirsiniz ve başka bilgisayarlardan istemci ekleyebilirsiniz.
  • Sonra, eklenen bilgisayarın adını girin ve simgesine çift tıklayın ve adını girin

Synergy Client (İstemci) Kurulumu

İstemci bilgisayarlar için Synergy paketini indirip, yüklemeniz gerekir. Bunu yapmak için, ana bilgisayar için aynı Server  paketi  kurmak gibi aynı şekilde bunu çalıştırmanız gerekir. Ancak  Server seçeneğinin yerine, Client (istemci) seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Son olarak sunucunun adını girin ve bağlantıyı çalıştırın.

Arkadaşlar eğer bağlantı konusun da sorun yaşarsanız yardımcı olurum.

Synergy programının Windows 32-64 bit, MAC OS X 10.4, 10.5, 10.6, 10.7, Linux işletim sistemlerine uygun indirmeleri program download sayfasından uygun olanı indirebilirsiniz.

Synergy program download sayfası için tıklayın.

Tek Bir Fare ve Klavye İle Başka Bilgisayarları Kontrol Edin” İçin 2 Cevap

  1. merhaba kardeş win7 ile xp aarasında deniyorum ama olmuyor şunu mail olarak detaylıca adım adım anlatırsan sevinirim

Tek Bir Fare ve Klavye İle Başka Bilgisayarları Kontrol Edin İçin Yorum Yap