Temel Bilgisayar Terimleri ve Anlamları

Bilgisayarı Tanıyalım

Bilgisayarı tanımak için öncelikle temel kavramları bilmeniz gerekir.Bu temel kavramlar sürekli duyacağınız bilgisayar terimleridir.Bilgisayara yeni başlayanlar için bu kavramlar kesinlikle bilinmesi gereken kavramlardır.İşte bilgisayarın en temel parçaları ve bu parçaların anlamları…

Kasa: Kasa için bilgisayarın beyni demek doğru olur.Temel olarak bilgisayarın kutusu denilebilir. Kasa içersinde bilgisayarın çalışması için gereken fiziksel elemanlar bulunmaktadır.

Monitör: Monitör kasadan aldığı bilgileri görüntüler. Kasaya yerleştirilmiş uygun bir kart tarafından (ekran kartı) yönetilir. Az ya da fazla renkli olması ve görüntülerin az ya da çok detaylı olması için farklı şekillerde ayarlanabilir.

Klavye: Bir bilgisayar giriş birimi olan Klavye, üzerinde harf, rakam, özel karakterler ve özel fonksiyon tuşlarının bulundurur.Bu komut tuşları aracılığı ile bilgisayar yönlendirilir ve kumanda edilir.

Fare: Fare ile peynir mantığına dayanır.Fare ile bilgisayara en basit şekilde komut verilir. Masanın üzerinde oynattıkça bilgisayarın ekranında çeşitli komutları etkinleştirebilen bir işaretçi hareket eder.

Donanım: Bilişim terminolojisinde bilgisayara bağlanan herhangi bir cihaz / aygıt (klavye, fare, yazıcı, monitör, ekran kartı vb.)

Temel Bilgisayar Terimleri ve Anlamları” İçin Bir Cevap

Temel Bilgisayar Terimleri ve Anlamları İçin Yorum Yap