Termal Macun Sürme, Temizleme Ve Yenileme Rehberi

İşlemci Termal Macun Nasıl Değiştirilir?

İşlemci termal macunu değiştirme zamanı geldi mi? termal macunu nedir? ne işe yarar? nerede kullanılır? nasıl değişir? değişmelimiyim? gibi kafanızı kurcalayacak soruların cevabını bu yazı da bulabilirsiniz.

Termal Macun Nasıl Değiştirilir?

 

Elektronik cihazlar çalışırlarken bir miktar ısı üretirler. Bilgisayarlar büyük ve karmaşık devrelere sahip olduklarından daha da çokısınabilmekteler. Bilgisayarları serinletmek için kullanılan çözüm fanlı soğutmadır yada sıvı soğutmadır. Fanlı soğutmadaki mantık ısınan devrenin üstüne güçlü ve serin hava üfleyerek ısıyı uzaklaştırmaktır. Çoğu bilgisayarda kullanılan sistem budur. Sıvı soğutma ise devreyi su ile serinletir. Fakat bu çok daha pahalı bir sistemdir ve bu hazır bilgisayarlarda karşılaşabileceğiniz bişey değildir.

İntel işlemciler ile beraber gelen standart(stok) fan

 

 

Örnek bir Sıvı Soğutma Düzeneği

 

Termal Macunun görevi nedir?

İşlemci bilgisayarınız ile ilgili görevleri yerine getiren küçük bir devredir. Bu devre görevini yaparken oldukça ısınmaktadır. Bu devrenin soğutulması için fan kullanılmaktadır ancak işlemci ve fan arasında bir miktar boşluk kalmasından dolayı bir soğutma sorunu meydana gelmektedir. Bu sorunu termal macun giderir. İşlemci ile soğutucu arasına çok ince bir katmak sürülerek boşluklar giderilir.

Nasıl bir macun kullanmalıyım?

Piyasada çok çeşitli macunlar bulunmaktadır. Bu macunları birbirinden ayıran şey içindeki maddeler yani performansıdır. Ancak şunu söylemeliyiz ki en iyi macun ile en kötü macun arasındaki ısı farkı çok fazla değildir. Bu yüzden ucuz termal macunlarıda tercih edebilirsiniz ki biz böyle yaptık. Vatan Bilgisayar’dan bulabileceğimiz en ucuz termal macunu sürdük. Sonuç : Oldukça iyi. Bizim seçimimiz Xilence markasından yana oldu:

Kullanacağımız termal macun

Termal macun sürmezsem ne olur?

İşlemcinizi termal macun olmadan kullanırsanız, işlemciniz olması gerekenden daha fazla ısınacaktır. Bu işlemcinizin performansını düşürür ve ömrünü azaltır. Kısaca termal macun sürmenizi öneririz. Bu pahalı olmayan ve senelerce kullanabileceğiniz bir üründür.


İşlemcimizin termal macunu tam 5 senedir değişmiyor. Termal macunun normalde 2 senede bir değiştirilmesi gerekmektedir.

İşlemcinin termal macununun yenilenmeden önceki sıcaklığı: Boşta 45 Derece | Yükte 55 – 60 Derece

Öncelikle lütfen bu işi yaparken çok dikkatli olun! Hiç bir şeyi fazla zorlamayın. İşlemci fanının 4 adet vida ayağı vardır. Bunları üstlerindeki okun gösterdiği yönde çevirin. Hepsi anakartı bırakmalıdır. Bu ayakları çevirmek için düz tornavida kullanabilirsiniz. Dikkatli olun, fanın ayaklarını kırabilirsiniz! Fanın anakarta doğru giden kablosunu çıkartın. Ardından fanı yavaşça sağa ve sola oynatarak yukarı çekin. Fan gelmemek için direnecektir bunun sebebi altındaki termal macundur. Siz sağa sola oynatarak çekmeye devam edin. Bir süre sonra gelecektir.

Şimdi karşınızda işlemci var. Fakat anakartın işlemci yuvasının içinde duruyor. Onu burdan kurtarmak için:

Şimdi okların gösterdiği mandalı dikkatlice aşağı doğru bastırın. Ardından yana doru çekerek serbest bırakın.

Şimdi okla gösterdiğimiz kısmı bastırın. Çerçeve açılacaktır. Şimdi işlemciyi alın ve düz biryere koyun.

İşlemci bu görünümde olacaktır.

Eski macunu ne ile temizlemeliyim?

Bu iş için bazı temizleme ürünleri satılmaktadır. Fakat bu kadar basit bir iş için masrafa kesinlikle gerek yok. Bir pamuk yardımıyla eski macunu ayırabilirsiniz: Eğer macun fazla katılaşmışsa saf alkol kullanmanız kolaylık sağlar. Aynı şekilde fan üzerindeki macunuda temizlemeyi unutmayın.

 

İşlemcimiz tertemiz oldu. Şimdi yeni macunumuzu sürmeliyiz.

 Ne kadar macun sürmeliyim?

Kesin bir miktar belirtilememektedir fakat kağıt gibi ince bir katman sürmeniz gerekir. Pirinç büyüklüğünde macun yetecektir. Az gelirse biraz daha sürebilirsiniz. Fazla sürmek kesinlikle yanlıştır çünkü macun ile fan arasında oluşan baskı sonrası dışarı taşarak anakarta zarar verebilir.

 

Kullanacağımız malzemeler bunlar: Macun ve uygulama kartı.

 

 

Belirttiğimiz gibi pirinç büyüklüğünde bir miktar macunu sürün.

 

 

Kart ile dümdüz olacak şekilde sürün.

 

İşte başarılı bir uygulama. Bahsettiğimiz miktar bu kadar olmalıdır.

Şimdi ters işlem uygulayarak işlemciyi hiçbir yere değdirmeden anakarta geri takın. Yuvasına düzgün bir şekilde oturtun;yanlış takarsanız oturmayacaktır fazla zorlamanız kesinlikle tavsiye edilmez!Şimdi yuva kapağını kapatın ve mandalı güzelce aşağı bastırıp ittirin. Sıkıştığından emin olunca fanı güzelce oturtun. Fanın 4 yönde de oturtulabilir, fakat kablosunu rahat takabileceğiniz bir şekilde oturtun. Fanın her ayağını çıt sesi duyana kadar bastırın.

Ardından fanın kablosunu takın. Bilgisayarınızın ısı değerlerini kontrol edin. Sıcaklıklar yüksek ise birşeyleri yanlış yaptınız demektir.

Macun sürdüğümüz işlemcinin yeni sıcaklık değerleri: Boşta 30 – 32 Derece | Yükte 36 – 42 Derece

Termal Macun Sürme, Temizleme Ve Yenileme Rehberi İçin Yorum Yap