V9 Virüsü Anasayfadan Kaldırma (Tüm Tarayıcılar)

Anasayfanız sürekli tr.v9.com mu oluyor? Arama yaparken google yerine tr.v9.com üzerinde mi arama yapıyor? Virüs mü girdi bilgisayarınıza? Nasıl temizleyeceksiniz? Anasayfanızı google.com nasıl yapacaksınız? Bu yazıda tüm bu sorularınızın cevaplarını bulacaksınız. Hem de kesin çözümlerle.

Tr.v9.com (V9 Virüsü) Nedir?

V9 virüsü, tarayıcı hijacker dediğimiz, neredeyse tüm trayıcılar etkili (firefox, chrome ve internet explorer) internet tarayıcı virüslerinden biridir. Bir kere bilgisayarınıza bulaştı mı, v9 virüsü anasayfanızı kontrol altına alır. İnternet tarayıcı programınızı her açtığınızda tr.v9.com sayfasına yönlendirilirsiniz.

Aslında v9 virüsünü gizlilik ihlalcisi ve bilgi toplayıcısı olarak tanımlayabiliriz. Çünkü bu virüs kullanıcıların arama terimlerini, gezinme geçmişini ve hatta ip adresini, ismini ve bunun gibi kişisel bilgilerini topluyor daha sonra bu bilgileri kullanarak tr.v9.com aramalarında sizin ilgilendiğiniz ürünlerin reklamlarını çıkarıyor. Yerinizde olsam v9.com u kullanırken iki kere düşünürdüm.

V9 Virüsünü Neden Kaldırmalısınız?

Yukarıda bahsettiğim gibi, v9.com’un tek kar yöntemi sizin bilgilerinizi toplayarak ekranınıza ilginizi çekecek onlarca reklam çıkarmasıdır. Bize olan zararı sadece reklam değil tabii ki. bu reklamların bilgisayar kaynaklarını tüketmesi ve bilgisayarımızı yavaşlatması da ekstra zarar oluyor. Bazı virüs mağdurları bilgisayarının çöktüğünden bile şikayetçi durumda.

En kötüsü de, internette yazdığınız kredi kartı, tc kimlik numarası gibi bilgileri toplayıp hackerlara ve dolandırıcılara satabiliyorlar. İşte asıl korkmanız gereken de bu durum. Paranızı çaldırabilirsiniz dikkat edin.

Peki bu virüs nasıl bulaşır? Genellikle internetten indirdiğiniz bedava yazılımlarla bilgisayarınıza bulaşır. Bu yazılımlar bazen otomatik olarak indirilebilir ve hatta otomatik kurulum yapmaya zorlayanlarda vardır. Bütün bu nedenlerden dolayı Bilgisayar Kurdu olarak v9 virüsünü aşağıdaki v9 virüsü ansayfadan kaldırma rehberini okuyarak bilgisayarınızdan kaldırmanızı öneriyoruz.

V9 Virüsünü Temizleme (Anasayfanızdan Kaldırma)

V9 virüsünden tamamen ve kesin olarak kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmek zorundasınız. Aşağıda bu adımları özetledim. Daha sonra rehberi takip ederek adımların geniş açıklamasını bulabilirsiniz.

Adım 1: tr.v9.com virüsünü denetim masasından kaldırın.

Denetim Masası => Program Kaldır’dan tr.v9.com virüsünü bilgisayarınıza bulaştırabileceği bilinmeyen programları kaldırın.

Adım 2 : V9 Virüsünü tarayıcınızdan kaldırın.

V9 virüsü trayıcılarınıza eklenti veya uygulama olarak bulaşmış olabilir. Tüm tarayıcılarınızı kontrol edin ve v9 ile ilgili olabilecek eklentileri kaldırın.

Adım:3 : Geçersiz kayıt girdilerini ve kalıntılarını CCleaner gibi programlar kullanarak kaldırınız.

V9 virüsünü kaldrımış olsanız bile daha sonradan kayıt girdilerini ve kalıntılarını kullanarak geri gelebilir. Bu virüsten tamamen kurtulmak istiyorsanız kayıt girdilerini tek tek temizleyebilir veya ccleaner gibi programları kullanarak tr.v9.com virüsünden tamamen kurtulabilirsiniz.

Malware Sakınma İpuçları

Virüsten kurtulduktan sonra tekrar bulaşmasını engellemek veya başka virüsleri bilgisayarınıza bulaşmasını engellemek için bu uyarıları okumanızı öneriyoruz.

1 – V9 Virüsünü Denetim Masasından Kaldırın

Windows 8 İçin V9 Kaldırma:

Fare imlecini ekranın sağ alt kısmına çekin ve Ayarlara tıklayarak Denetim masasını açın. Program Kaldırı seçerek tr.v9.com ile ilgili olabilecek tüm programları kaldırın.

Windows XP için V9 Kaldırma

Başlat menüsüne tıklayın Ayarlar ve Denetim Masası daha sonrada Program Kaldır’a tıklayın. v9 virüsünün bulaşabileceği programları kaldırın.

Windows7/Vista V9 Virüsü Kaldırma

Başlat Menüsüne tıklayın. Denetim Masasını açını. Program Kaldırma yönetcisini açın. v9 virüsü ile ilgili programları kaldırın.

 

2- V9 Virüsünü Tarayıcılardan Kaldırın

Bu kısımda kullandığını internet tarayıcılarına göre rehbere devam ediniz. Eğer birkaçını birden veya hepsini kullanıyorsanız ilgili adımları uygulayarak v9 anasayfayı değiştirebilirsiniz.

V9 Virüsünü Chrome’dan Kaldırma (V9 Temizleme)

1- Chrome sağ üst köşesinden menüye tıklayın.  Ayarlara ve daha sonra da Uzantılara tıklayın. v9 virüsü ile ilgili olabilecek tüm  eklentileri kaldırın.

2- Chrome Menüsüne tıklayın.   Ayarlara tıklayın. “Başlangıçta” kısmından 3. seçeneği seçerek “Sayfaları Ayarla” ya tıklayın. tr.v9.com un üstüne gelerek yanındaki x işaretine basarak kaldırın ve istediğiniz sayfayı (google.com) anasayfa olarak değiştirin.

3- Menü => Ayarlar => Görünüm kısmından “Ana sayfa düğmesini göster” seçeneğini seçip aşağıdan “Değiştir” e tıklayın. 

4- Menü => Ayarlar => Arama => Arama motorlarını yönet butonuna tıklayarak açılan pencereden tr.v9.com u kaldırın ve istediğiniz arama motoruna çevirin. (google.com)

Firefox V9 Virüsü Silme (V9 Ana sayfa Kaldırma)

1- Ana sayfanızı sıfırlayın.

Araçlar => Seçenekler => Genel sekmesinde Giriş sayfası kısmındaki v9.com u silin ve kendi ana sayfanız olarak değiştirin.

2- Ayarları sıfırlayın. 

Yardım => Sorun giderme bilgileri diyerek  açılan sayfada Firefox tarayıcısını sıfırla butonuna tıklayın.

İnternet Explorer V9 Virüsü Temizleme

1- Anasayfanızı Sıfırlayın

Araçlar  Menüsü => İnternet Seçenekleri => Genel kısmından Giriş sayfasındaki tr.v9.com yazısını silin. Ve istediğiniz ana sayfayı ayarladıktan sonra Uygula diyin.

2- Ayarları Sıfırlayın. 

Araçlar Menüsü => İnternet Seçenekleri => Gelişmiş sekmesinden en alttaki Sıfırla butonuna tıklayarak çıkan pencereden Kişisel ayarları sil seçeneğini seçerek ayarları sıfırlayın.

 

V9 Virüsü Kalıntılarını ve Kayıt Girdilerini Temizleme

V9 virüsünü kaldırdıktan sonra geçersiz kayıt girdileri ve virüs kalıntılarını da silmemiz gerekiyor. Eğer silmezsek ne mi olur? Hem bilgisayarımız yavaşlar hemde gizli tehlikeler hala devam eder. Ccleaner gibi temizlik programlarını kullanarak bu tür girdileri temizlemizi öneririz.

Seçenek 1: Ccleaner

Seçenek 2: Xleaner

Bir başka önerimiz iyi bir antivirüs programı kurmanız. Bunun için sitemizde arama yapmanızı öneririz.

V9 Virüsü Anasayfadan Kaldırma (Tüm Tarayıcılar) İçin Yorum Yap