Wi-Fi Nedir? Ne İşe Yarar?

Wi-Fi Hakkında

Son yıllarda sık sık duyduğunuz terimlerden birisi de Wi-Fi terimidir.Özellikle akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlar, video oyunu  konsollarında ve dijital ses oynatıcıların da daha çok duyduğunuz bu terimi biraz açalım istedik ve meraklıların merakları giderilmiş olsun dedik.

Öncelikle Wi-Fi kelimenin açılımına bakmak lazım.İngilizce iki kelime olan Wireless Fidelity, kelimelerini kısaltılmış olarak kullanılan (Wi-Fi) halidir. Wireless Fidelity kelimelerinin birebir Türkçe karşılığı ise Kablosuz Sadakat anlamına gelmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz cihazların kablo kullanılmadan, kablosuz olarak internete bağlanmasını sağlayan teknolojinin adı Wi-Fi’dir.Cihazların kablosuz bağlantıyı destekleyip desteklemediğini gösteren Wi-Fi uyumluluk standartları da bulunmaktadır.Ürünler satın alırken Wi-Fi bağlantı kısmında IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n standartlarından birini görürsünüz.(Süper Wi-Fi Nedir?)

WiFi Ne İşe Yarar?

Taşınabilir cihazlar olan dizüstü bilgisayarlar, akıllı cep telefonları gibi cihazların kablosuz olarak yerel alan ağına bağlanabilmesini Wi-Fi sağlamaktadır. Bağlantı, kablosuz erişim noktaları ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz veya 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilir. Veri, CSMA/CA (Carrier sense multiple access with collision avoidance) protokolüne uygun gönderilip alınır ve böylece paketlerin iletimi sırasında hata oluşması sorunu çözülür.

Wi-Fi’nin kullanım alanlarına baktığımız vakit genellikle evlerde ve iş yerlerinde taşınabilir cihazlar ile internete bağlanmada kullanılır.Bu Wi-Fi kullanım alanları ise bir kaç metrekarelik alanlardan bir kaç milkarelik alanlara kadar olabilmektedir.Bu mesafelerde internet erişimi sağlayabilmektedir.Evinizde ve iş yerinizde kullanmanın yanı sıra bir diğer kullanım alanı da kamuya ait alanlarda sunulmasıdır.Özellike havaalanları, otel ve restoran gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Wi-Fi Nedir? Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap