Windows 8 Beta Kurulumu – Resimli Anlatım

Windows 7 den Windows 8’e Yükseltme

Birkaç gün önce, Microsoft, Windows 8 Consumer Preview-Tüketici Önizleme (build 8250) sürümünü yayınladı.Önceki sürüme göre 100.000 ‘in üzerinde değişiklik ve yeni özellikler içeren Windows, en yeni sürümü için sadece 24 saat içinde bir milyon indirme yapıldı.

Hatta Windows 7 kullanıcıları, ayrı bir PC ye Windows 8 yüklediyse, Windows 7 PC den Windows 8 PC ye uygulamaları, dosyaları ve ayarları taşıyabilir. Taşıma işlemi yapmak isteyenler için Windows 7 den Windows 8’e taşımayı resimli anlatım ile sunmuştum. Bu konumuzdan da ayrıca yararlanabilirsiniz.

Ve en iyisi Windows 8 ile Windows 7 arasında doğrudan yükseltme desteği var. Kullanıcılar dosyaları, ayarları ve uygulamaları kaybetmeden doğrudan Windows 8’e yükseltmeleri mümkün.

Önemli: Bir kez Windows 8 Consumer Preview yükseltme yapılırsa Windows 7 ye geri yükleme yapılamaz. Windows 7 ye geri dönmek için, yükleme medyasını veya kurtarma diski kullanarak Windows 7 temiz bir kurulum yapmanız gerekir.

Bu önemli uyarımızı yaptıktan sonra artık işlemlerimize başlayalım.

Adım 1 : Resmi Windows 8 sayfasından Windows 8 Consumer Preview indirin.

Adım 2 : Kurulum dosyasını çalıştırın. Kurulum donanım ve yazılımı kontrol edecek ve daha sonra uygulama ve cihaz uyumluluk raporu sağlayacaktır. Fazla yüklü programlar varsa, bu adım biraz zaman alabilir.

 

 

Adım 3 : Windows 8 ürün anahtarı almak için Next butonuna tıklayın. Daha sonra ihtiyacınız olabilir, o nedenle ürün anahtarını not etmenizi öneririz.

 

 

Bu işlem bir kaç dakika sürebilir.

 

 

Adım 5 : Kurulum için gerekli dosyaları indirme tamamlandığında, aşağıdaki ekranı göreceksiniz:

 

Install now seçeneğini seçin Next butonuna tıklayın.

Bir sonraki ekranda I accept the license terms sözleşmeyi kabul ediyorum seçeneğini seçin ve Next butonuna tıklayın.

Adım 6 : Aşağıdaki ekran da, Windows 8’de aktarmak istediklerinizi seçin. Tüm yüklü uygulamalar, ayarları ve dosyaları taşımak isterseniz, Windows settings, personal files, and apps seçeneğini seçin ve ardından Next butonuna tıklayın.

 

 

Adım 7 : Kurulum kullanılabilir disk alanı için tekrar kontrol edecektir. Windows 7 yükleme sürücüsünde minumum 16 GB boş alan (Windows 8 x64 için 20 GB) olması gerekiyor ve bu yeterli alan karşılanmazsa devam etmez.

 

 

Son olarak, yükleme işlemini başlatmak için Install düğmesine tıklayın. Yine, bu adım biraz zaman alabilir.

 

Kurulum sırasında 2 veya 3 kez yeniden başlayacaktır. Kurulum işlemi tamamlandığında artık geriye kalan alanları doldurarak ilerleyin.

Son Adım : Son olarak Windows 8 Metro Start ekranını göreceksiniz.

Windows 8 Beta Kurulumu – Resimli Anlatım İçin Yorum Yap