Windows 7’de Yedekleme Nasıl Yapılır?

Sistem Yansıması Oluşturma

 

Artık hiçbir sistem dosyası veya kişisel verileriniz kaybolmayacak Windows 7 ‘de programlarınızı, sistem dosyalarınızı ve ayarlarınızı, kişisel bilgilerinizi ve verilerinizi yedekleyerek koruyabileceksiniz.Yedeklemeden sonra bilgisayarınız bozulsa dahi bu yedeği yükleyerek bilgisayarınızı eski haline getirmeniz mümkün.

Sistem yansımasını oluşturmak için Windows Yedekleme’yi kullanıyorsanız, dosyalar USB flash sürücüye, CD’ye, DVD’ye veya bir sabit sürücüye kaydedilebilir. Sistem yansıması bir sabit sürücüye kaydedilmelidir. Varsayılan olarak sistem yansıması yalnızca Windows’un çalışması için gereken sürücüleri içerir.

Sistem yansımasına başka sürücüler eklemek isterseniz, sistem yansımasını el ile oluşturmalısınız. Sistem yansımasını el ile oluşturursanız, USB flash sürücüye, CD’ye, DVD’ye veya bir sabit sürücüye kaydedilebilir. Sistem yansımasını el ile oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Programlarınızı, sistem ayarlarınızı ve dosyalarınızı yedeklemek için

  1. Yedekleme ve Geri Yükleme’yi açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası’nı,Sistem ve Bakım’ı ve ardından Yedekleme ve Geri Yükleme’yi tıklatın.
  2. Sol bölmede Sistem görüntüsü oluştur’u tıklatın ve sihirbazdaki adımları izleyin. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Sistem yansımalarının farklı sürümlerini saklama

Sistem yansımalarınızı iç veya dış sürücüye ya da CD’ye veya DVD’ye kaydediyorsanız, sistem yansımalarının birçok sürümünü saklayabilirsiniz. İç ve dış sürücülerde, sürücüde boş alan kalmadığında eski sistem yansımaları silinir. Disk alanından tasarruf etmek için, eski sistem yansımalarını el ile silebilirsiniz.

Sistem yansımalarınızı bir ağ konumuna kaydediyorsanız, her bilgisayar için yalnızca en son sistem yansımasını saklayabilirsiniz. Sistem yansımaları,sürücü\WindowsImageBackup\bilgisayar adı\ biçiminde kaydedilir. Bilgisayarın varolan bir sistem yansıması bulunuyorsa ve aynı bilgisayar için yeni bir sistem yansıması oluşturuyorsanız, yeni sistem yansıması varolanın üzerine yazılır. Varolan sistem yansımasını saklamak istiyorsanız, yeni sistem yansımasını oluşturmadan önce aşağıdaki adımları izleyerek varolan sistem yansımasını farklı bir konuma kopyalayabilirsiniz:

  • Sistem yansımasının konumuna gidin.
  • WindowsImageBackup klasörünü yeni bir konuma kopyalayın.

Dosyaları Geri Yükleme

Dosyaları Geri Yükle sihirbazını kullanarak dosyaları geri yüklersiniz. Bir yedekteki tek tek dosyaları, birden çok dosyayı veya tüm dosyaları geri yükleyebilirsiniz. Yalnızca kendi dosyalarınızı veya bilgisayarı kullanan herkesin dosyalarını da geri yükleyebilirsiniz.

Windows 7’de Yedekleme Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap