Windows XP’de Kayıp Dosyalar Nasıl Bulunur?

Dosya Arama Özelliği

Bilgisayarınızda başkalarının görmesini istemediğiniz dosyaları ya gizlersiniz yada bulunmayan bir yere kaydedersiniz.Ancak kaydettiğiniz bir dosyayı aramanıza rağmen bulamıyor olabilirsiniz.Dosya ismini unutmuş olmanızdan yada kaydettiğiniz yeri unutmuş olmanızdan dolayı bir türlü bulamayabilirsiniz.Ancak Windows Xp’de bulunan gelişmiş arama seçenekleri ile aradığınız dosyaları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Windows XP’de arama seçeneğini kullanmak için “Başlat” tuşuna basarak menüde açılan “Ara” komutuna tıklayın.Daha sonra karşınıza bir arama penceresi gelecektir.Bu arama penceresi resimde de görüldüğü gibi pencerenin sol kısmında aranacak dosyanın tipi hakkındaki bilgileri gireceğiniz kısım bulunur.Buradan seçenekleri kullanarak istediğiniz şekilde bir arama gerçekleştirebilirsiniz.Hem ağınızda bulunan bilgisayarlarda arama yapabileceğiniz gibi internet üzerinde de arama yapabilirsiniz.

Arama Seçeneklerini Belirleme

Arama penceresinde belirtilen belge tiplerinden birisini seçerseniz  yani resim, müzik, belge gibi bu defa arama penceresinin sol kısmında yeni bir seçenek dizisi belirecektir.

Karşınıza gelen yeni seçenekler arasında ilk olarak dosyaya en son hangi tarihte ulaştığınız sorulur.Bu soru için vereceğiniz cevaplar arasında; Anımsama, son hafta içinde, geçen ay, geçen yıl içinde olacaktır.Bu seçeneklerden birini belirledikten sonra hemen altında bulunan kısma aradığınız dosyanın adını veya adının bir kısmını girmeniz gerekecek.

Ayrıca “Gelişmiş Arama” özelliğini de kullanarak daha detaylı bir arama gerçekleştirebilirsiniz.Gelişmiş arama ile hedef aramalar yapabilir ve bir kaç kelime yada cümle ile istenilen dosyayı aratabilirsiniz.Ve dosyanızın nerede aranacağına da karar verebilirsiniz. (C: sabitdiski, E: sabit diski, D: CD sürücüsü gibi)

Gelişmiş seçenekler arasında aradığınız dosyanın boyutunu da belirtebilirsiniz.Bu boyut listesinde; Anımsama, küçük (100 KB’tan küçük), orta (1 MB’tan küçük), büyük (1 MB’tan büyük) gibi seçenekler bulunmaktadır.

Son olarak arama kriterlerinize sistem klasörlerini, gizli dosyaları ve klasörleri, alt klasörleri dahil edebilirsiniz.Bütün bunları yaptıktan sonra “Ara” diyerek arama işlemini başlatabilirsiniz.

Windows XP’de Kayıp Dosyalar Nasıl Bulunur?” İçin Bir Cevap

  1. ayşegül yeresaçan

    yeğenim kayıp kime gitsem bilgi alamıyorum bana yardımcı olun lütfen

Windows XP’de Kayıp Dosyalar Nasıl Bulunur? İçin Yorum Yap