Windows’da Ekran Görüntüsü Alma

“Print Scrn” Tuşu

Sizlere hiçbir program kullanmadan sadece Windows’un kendi araçları ile nasıl ekran görüntüsü kaydedeceğinizi anlatacağım.Sadece bir kaç tıklama ile bilgisayarınızdaki herhangi bir görüntünün resmini çekerek kaydedebileceksiniz.

Bilgisayarınızdaki herhangi bir görüntünün resmini çekmek için yapmanız gereken ilk iş klavyedeki “Print Scrn” tuşuna basmaktır.Bu tuşa basmanız halinde o an ki bilgisayar ekranının resmini çekmiş olacaksınız.Daha sonra herhangi bir programı (Paint,Word, Excel gibi) açıp “Düzen” menüsü altındaki “Yapıştır” seçeneğine tıklarsanız, çekmiş olduğunuz resim anında yapıtırılmış olacaktır.Bu görüntüyü bilgisayarınıza kaydederek işlemi bitirmiş olacaksınız.

İstediğiniz Pencerenin Resmini Çekin

Siz ekrandaki tüm görüntünün resmini çekmek istemeyebilirsiniz.Sadece istediğiniz pencerenin resmini çekmek istiyorsanız yapmanız gereken şey “ALT GR” tuşuna basarak “Print Scrn” tuşuna basmaktır.Bunu yaptığınız takdirde sadece o an aktif olan pencerenin resmini çekmiş olacaksınız.

Şunu da belirtmek de fayda var.Eğer üç boyutlu oyunların resmini çekmek istiyorsanız ‘Print Scrn” tuşu genellikle işinize yaramayacaktır.Bunun için özel olarak hazırlanmış programları kullanabilirsiniz. “Hyper-Snap” gibi…

Windows’da Ekran Görüntüsü Alma İçin Yorum Yap