Yazı Yazarken Harf Tiplerinin Kullanımı

Bilgisayarda Yazı Yazmak

Eskiden yazılar daktilo ile yazılırdı fakat bilgisayar teknolojileri sayesinde yazı yazabileceğiniz bir çok uygulama bulunmaktadır.Bilgisayarlarda yazı yazmak için en çok kullanılan uygulama Microsoft Office programının Word uygulamasıdır.Word’de yazı yazmak hem çok kolay hemde çok yönlüdür.

Bilgisayarınızda yazı yazarken harika sonuçlar ortaya çıkarmanız mümkündür.Bunun için kullandığınız kelime işlemcisinin nimetlerinden doğru bir şekilde faydalanmanızdır.Bu tip programlar size yazı yazmanız açısından bir çok seçenek ve esneklik sunmaktadır.Yazı tipinden sayfa görünümüne kadar bir çok konuda farklı seçenek sunmaktadırlar.

Yazı tipi olarak “Times”, “Courier”, “Arial” gibi birçok farklı seçeneği kullanmanız mümkündür.Yazdıklarınızın doğru ve okunaklı olması açısından harf seçimi çok önemlidir.Genellikle her satırda farklı yazı tipi kullanmak ya da canınız istediğinde yazı boyutunu değiştirmek pek uygun bir davranış olmaz.

Yazılarınızı yazarken dikkat etmeniz gereken hangi iş için hangi yazı şeklinin kullanılıyor olasıdır.Mesela bir sirküler hazırlarken sade harfler kullanmak daha uygundur ama bir CV için netlik ve orijinallik arasında doğru yolu kendiniz bulmalısınız. Bir davetiye veya arkadaşınıza yazacağınız mektupta ise araya resimler bile serpiştirebilirsiniz. Aynı şekilde, hazırladığınız metnin belli bir bölümünü ön plana çıkarmak İçin farklı biçimler de kullanabilirsiniz.

Yazı Yazarken Harf Tiplerinin Kullanımı İçin Yorum Yap