Yerel Ağ Bağlantısı

Yerel Ağ Bağlantısı

LAN (Yerel Ağ Bağlantısı – Local Area Network) Yerel Ağ bağlantı demektir.Yerel Ağ ortamda olan fiziksel bağlantıların tümüne denir.Bağlantı içerisinde birimlerin bilgi alışverişi veri iletimi  elektronik posta gönderimi,alma v.s. bir çok fonksiyon gerçekleştirilir. Yerel Ağlar PC-Printer,PC-PC v.b. arasındaki bağlantıların hepsini kapsar. Bilgisayarlar arasında yapın bağlantılar ise ana bir bilgisayar üzerinden “Server” adı verilen yönetici bir bilgisayar tarafından yönetilir.

Avantajları;

Yerel Ağların kurulmasının en büyük avantajı, hızlı veri iletimidir. Bir bilgisayardan diğerine veri gönderimini CD,DVD,Flash Disk v.s. aracılığı ile yapıladabilir. Ama bunların hepsi hem zaman alıcı, hemde masraflı oluyor. Veri iletimini kalıcı yapmak istiyorsunuz. Yapacağını en iyi şey iki bilgisayar veya daha fazla bilgisayar arasında Yerel Ağ bağlantısı oluşturmaktır.

Yerel Ağ bağlantısın da aklımıza ilk gelen şey Internet’tir. Zaten Internetin kendisi bir Yerel Ağ bağlantısıdır. Ama tek bir bilgisayar üzerinden Internetinizi Yerel Ağ oluşturarak diğer bilgisayarlar ile ortak kullanıma sunabilirsiniz.

Herhangi bir dosya paylaşımı yapacağınız zaman yine en büyük avantaj Yerel Ağ bağlantısını oluşturmaktır. Özellikle oyun oynayanlar için çok büyük avantaj. Oynadığınız oyunu arkadaşlarınızla bir çok kişiyle oynamak istediğiniz zaman yine en akıllı yolu Yerel Ağ bağlantısı yapmaktır.

Yerel Alan Ağları Ne Yapar

Yerel Ağ Bağlantısı sizler için ne gibi özellikler sağlar;

  • Kısıtlı bir coğrafi alanda çalışırlar.
  • Bir çok kullanıcının yüksek bant genişlikli kablolar üzerinden iletişim yapmasını sağlar.
  • Yerel hizmetlere her zaman bağlantı kurulabilmesini sağlar.
  • Fiziksel olarak birbirine çok yakın olan cihazların birbirine bağlanmasını sağlar.
  • Yerel Alan Ağlarında kullanılan kablolar network’ün sahibine aittir

Yerel Ağ Bağlantısı İçin Program Gereklimi?

Bilgisayarları birbirlerine bağlamak için aslında özel bir programa ihtiyacınız yok; Windows işletim sistemleri temel programları zaten bünyelerinde barındırmaktadırlar. Ancak dilerseniz, daha gelişmiş özel bir program edinme yolunu da tercih edebilirsiniz. Yerel ağ kurulumunda en sık kullanılan program ise “Laplink” adını taşımaktadır. Bu program özellikle basit kurulumu, hızı ve kullanım kolaylığı ile dikkat çekmektedir.

Yerel Ağ Bağlantısı Nasıl Oluşturulur?

İkiden fazla bilgisayarların bağlantısı için Yerel Ağ bağlantısı yapılır. Öncelikle Yerel Ağ bağlantısı oluşturmanız için sisteminiz de “Ethernet” kartı yani ağ bağdaştırıcısının olması gerekiyor. İnternet bağlantısı yapmanız için gereken kabloların olması gerekiyor.

Yerel Ağ Bağlantısını daha detaylı öğrenmek ve resimli anlatım için İki Bilgisayar Arasında Ağ Bağlantısı Nasıl Kurulur konumuzdan faydalanabilirsiniz.

 

Yerel Ağ Bağlantısı İçin Yorum Yap