Java Nedir? Ne İşe Yarar?

Java Hakkında

Java temelde bir programlama dilidir.Java ilk önceleri set üstü araçlar ve avuç içi cihazlar için geliştirildi ancak zamanla internet üzerinde çalışan çok faydalı bir programa dönüştü.Java programı işletim sistemlerinden bağımsız olarak çalışmaktadır.Çünkü bütün işletim sistemleri Java’ya destek vermektedir.

İnternet tarayıcısı üzerinden çalıştırılabilen Java, özellikle World Wide Web üzerine uygulama geliştirmek isteyenlerce çok ercih edilmektedir. Java applet adı verilen küçük Java uygulamaları Java-uyumlu Web tarayıcıları (örneğin Netscape Navigator veya Microsoft Internet Explorer) ile ekranda izlenebilir.

Java Ne İşe Yarar?

İnternette gezinirken bazı siteler sizden Java yüklemenizi istemektedir.Özellikle oyun siteleri ve sohbet sitelerinde buna sık sık rastlamaktasınız.Çünkü online oyunlar olsun, sohbet siteleri olsun, canlı TV izleme siteleri olsun, bunların hepsi Java ile çalışmaktadır.Bununla birlikte, şirketlerin bilgi işlem sistemlerinin temeli olan intranet uygulamalarının ve diğer e-iş çözümlerinin de ayrılmaz bir parçasıdır.

Bilgisayarınızda Java yüklü olup olmadığını buradan test edebilirsiniz.

Eğer Java yüklü değil ise buraya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Java Nedir? Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap